Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Evo da ja zapocnem :-)
Pogrebno_Topalovic
[28. 02. 2005.]

Buduci da sam novopeceni u fotkanju, zanima me sve i svasta :

Koji CB film koristiti? Eh sad, netko ce me pitati sto zelim postici..... zelim slikati ljude, aktove, poneki apstraktni motiv u gradu. Npr. gornji grad po noci....sa stativom naravno.

Druga stvar, gdje kupiti kemikalije po kojoj cijeni i koliko filmova ce mio to otprilike trajati?

Trece.... kako jeftino do projektora za izradu CB fotografija? volio bih to sam pokusati raditi no jel se mora bas kupiti novi?

Pozdrav svima koji ce ovo procitati i hvala!

P.S. Kaj to cujem da je Ilford skoro zatvorio vrata, a i AGFA je tu negdje? Hmmmm bojim se da cemo svi uskoro na digitalce


janimir
[28. 02. 2005.]

Prvo komentar uz poslijednji dio tvog napisa: dok imamo Fotokemiku i "efke" filmove, teško da će ikoji ljubitelj cb slike morat preć na digitaliju. A uz "efke", za čijim filmovima potražnja fino raste, su i Foma i Forte i Berger...

Ja bih ti za početak preporučil fotokemikine filmove, bilo koji (ISO 25-50-100). Kao razvijač Agfin "Rodinal" jer je šparan (preporučam za početak razvijanje u razrjeđenju od 1+50). Njega možeš u Zagrebu kupit kod Badrova (Račkoga ili kod Cibone) u pakungima od 125 i 250ml. cijene ti ne znam na pamet. Fikisr uzmeš tekući od Fotokemike.

To je za početak. No da, najlakše je počet s filmom od 100 ASA jer je najtolerantniji na greške a nije odveć skup. I obavezno zdrobi nekoliko komada tek dtoliko da ovladas postupcima razvijanja i da pronađeš svoju osjetljivost za taj film. Svako od nas ima svoj sistem. jedan voli kontrastnije negative, drugi one kaj su malo više "flah"... puno toga ovisi i o "projektoru" kojeg buš kasnije rabil... taj "projektor" ti se pravilno naziva aparatom za povećavanje, iako i ovaj projicira sliku, tak obično nazivamo dia-projektore. i ne mora biti novi, glavno je da ima pristojan objektiv i jednoličan izvor svjetla (odnosno da mu difuzor ili kondenzori nisu oštećeni). A sad, koji nabavit? možemo teoretski raspravljat, ali bi bilo bolje da prvo ovladaš razvijanjem filma. Nije teško, ali je puno zamki... (tko zna, možda ti se opče i ne dopadne cb na koncu?:)

Pogrebno_Topalovic
[28. 02. 2005.]

ok znaci EFKE je OK? a cija je to uopce marka?

Evo ovako, kupio sam dva ilforda, pan 100 cini mi se, nisu mi sad pri ruci. Da, volim kontrastinije negative, no padaju mi napamet i dvije tri situacije kada bih volio lagano zamucene, plosnije slike.

Koje su generalne smjernice za to, veci/manji kontrast? I druga stvar GDJE NACI JEFTINI RUCNI svjetlomjer izludit ce me to, zelim naime slikati gradske scene po mraku a primjetio sam da moja Minolta ili nemoze odrediti dobru ekspoziciju (velik kontrast ulicna rasvjeta - predjeli u sjenama) ili ja ZAISTA nemam pojma o fotkanju :)

vjerojatnije je ovo drugo

janimir
[01. 03. 2005.]

efke, ili ti (e)FK(e) je FotoKemika. Meksi kontrast (ne zamucenija slika, k vrapcu - zamucena slika je neostra i nema veze s gradacijom!) dobijes s blazim razvijacem. To moze biti opcenito meksi rasvijac, a moze biti normalni razvijac manje koncentracije...

Jeftini rucni svjetlomjer i opet potrazi na fotokrami.

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…