Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Polikromazija i ISO; filteriranje
Zoopolis
[25. 02. 2010.]

Kolko sam uspio iz Fizzija iščitati, obojani filteri za c/b fotografiju mogu se korisiti samo na pankromatskim filmovima.

Zanima je li pankromazija obvezno ovisna o ISO osjetljivosti?

Što će reći da pankromati mogu biti filmovi samo visoke osjetljivosti, negdje oko od iznad naviše 300 ASA? Jesu li svi visoko osjetljivi filmovi i pankromati obavezno?

Može li se ( teorijski) od niskih recimo 25 asnih filmova učiniti pankromatski film, i jeli to činjeno u praksi?

Požurite s odgovorima jer analogija umire a mani je ostalo još dosta ( pankromatskih?) filmova :)


Stash
[25. 02. 2010.]

Pankromatski filmovi su filmovi kojima je prioritet crvena/žuta/narančasta boja... dakle, kad snimiš nešto, na pankromatskom filmu će te boje dolaziti do izražaja više od ostalih (plavih, zelenih), tojest, sve što je tih boja će biti svjetlije.. ako si ikada u PS-u ili s nekim plug-inom probavao napraviti neki BW conversion mogao si primjetiti da imaš razne opcije, blue, yellow, red, orange itd... dakle prioriteti, ili svjetlili dijelovi.

Obojane filtere koristiš da bi još dodatno pojačao prioritet tih boja... recimo za lice koristiš (kao što je meni mimikiks preporučio) žuti ili narančasti, i tada lice postaje svjetlije... obično piše u samom nazivu filma dal je pankromatski (Fuji neoPAN, Ilford PAN itd.).

Možeš i neutralizirati njihovu pankromatizaciju time da staviš plavi ili zeleni filter na objektiv... previše je kombinacija. =DD

Stash
[25. 02. 2010.]

A što se ISO-a tiče, na to pitanje ne znam odgovor. =)

Nije dovoljno samo Fizija pročitati, tu su još i Nikola Tanhofer i Ante Peterlić čije je kjige također vrlo korisno pročitati i svašta saznaš. =)

Premda ja to govorim sad, a nisam ni ja pročitao. =D

Samo nešto listao i probrljao neke stranice. =D

Zoopolis
[25. 02. 2010.]

Iju bravo ovo s neoPAN i IlfordPAN! Meni promaklo.

no eto recimo rezultata kada se filteri našarafe na film koji nije PAN i ima još i 100 ASA:

http://fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=1846&list=7257&element=188805

( ja sam mislio da je to do razvijanja :))

Po Fizziju je decidirano pankromazija vezana uz ( veću) osjetljivost filma.

Sada samo treba prosurfat ilford i Fuji stranice pa vidjet do koje asaže idu njiovi pan PAN filmovi.

Inače navodno da se nekada to označavalo i s nekim obojanim kružićima, to još koristi EFKe , čiji 25 ASa film nije PAN, u to sam siguran :)

Zoopolis
[25. 02. 2010.]

Eto , baš veselo,

Ilford 50 ASA PAN film, ne spominju se filteri , no zato je za filtere specijalno napravljen Ilford SFX 200 film.

Moja je verzija da je tahnika od izdanja Fizzijeve knjige napredovala toliko, da i filmovi ispod 400 asa mogu biti pankromarski.

janimir
[25. 02. 2010.]

kao prvo, sasvim mi je nepoznat pojam "polikromazija", kaj bi to trebalo bit i od kud ste ga iščupali? (najvjerojatnije su u pitanju moje godine i zamor sivih stanica :D)

a ima tu još nekih pojmova koji se navedeni kako se, bar u moje doba učenja, nisu nazivali…

što se pak tiče pankromatskog i ortokromatskog filma — ortokromatski je onaj koji je neosjetljiv na crveni dio spektra, znači osjetljiv je od narančastog do ljubičastog. Pankromatski filmovi su oni kojima je osjetljivost proširena i na crveni dio spektra i ne bih se složio da su im prioritet crvena-žuta-narančasta… to mi je jako čudna definicija, tim više što postoji i vrsta filmova suženog pankromatskog područja, neki ih zovu "orto-pan" filmovi.

čisti ortokromatski filmovi su u pravilu izrazito niske osjetljivosti (ali nisu svi filmovi niske osjetljivosti ortokromatski!) do 25 ASA. primjer je efke ortho 25 i nekoliko njegovih pojava s drugim tržišnim nazivima. a pankromatski filmovi s osjetljivošću počinju već od 25 ASA. da se zadržimo an domaćem tržišto - efke 25, efke 50 i efke 100 su sasvim normalni pankromatski filmovi (stare recepture i malo sužene osjetljivosti na krajnji crveni dio spektra, no pankromatski su).

a što se tiče umiranja analogije - nemojte više spominjat tu glupost. čista budalaština. sa smileyem i bez njega… :)

janimir
[25. 02. 2010.]

zoopolis…? ma pankromatski filmovi su bili ispod iso 100 i u fizijevo doba! pažljivije mu listaj knjigu… (a bum i ja kad dojedem doma, jer ovo kaj ti i stash sad pišete mi je jako čudno…)

Zoopolis
[25. 02. 2010.]

Hvala Janimire!

Za Fizzija sam siguran da tako piše- polikromatski filmovi su filmovi viših osjetljivosti te stoga i crvene , žute i kombinacije tih filtera, ispada, možemo koristiti samo na filmovima visoke osjetljivosti.

no sada sam prosurfao po stranicama proizvođača i našao na odgovor na moje pitanje onako kako si i ti odgovorio ( hvala još jednom),

postoje i filmovi niskih osjetljivosti koji su pankromatski, pa se , dakle, valjda i crveni i žuti filter mogu i na njima koristiti.

Ovo s umiranjem filma je šala , našao sam na nekoliko mjesta da filmu daju još godinu dana...

Zoopolis
[25. 02. 2010.]

Ehm da polikromatski- krivo

pankromatski - ispravno

Razlog: zamor.

Moja greška

Stash
[25. 02. 2010.]

Ma Janko i ja sam svašta pročitao i što je točo i netočno, pa se ti slobodno raspiši, ako već u nečem griješimo, da to odma u korijenu ispravimo! =)

Uglavnom, trudim se. U praksi barem, hhhhh. =D

janimir
[25. 02. 2010.]

Da ne prepričavamo, evo kaj piše u 3. izdanju (Milan Fizi, Fotografija, GZH 1982. str. 74)

Fizi - pankromatska emulzija

Uz put, Fizijevu knjigu (barem izdanja na koja sam ja nailazio) treba pažljivo čitat i “prevodit si”. Naime, ona je nastajala u doba kad je 27°DIN-a (400 ASA) bila enormna osjetljivost. Fizi piše i o pločama (staklene ploče s emulzijom su u pitanju) koje se ni u doba izdanja moje knjige više nisu rabile već godinama, a kad sam u fotoklubu zagreb upitao gdje im je tamno zelena žarulja za razvijanje filmova (kakvo sam od oca nasljedio i o kakvom Fizi piše) gledali su me kak da sam s marsa opal "jer to samo dedeki" koriste… (to je bilo prije skoro 30 godina i još imam tu TZ lampu. dobra je :)

Sve u svemu - Fizijeva “Fotografija” je dobra knjiga s ponekad zastarjelom terminologijom i podosta zastarjelom tehnologijom, ali je i dan-danas za preporučit svima koje zanima fotografija, poglavito CB fotografija.

Zoopolis
[13. 03. 2010.]

Hvala Janimire, sličan tekst koji si priložio i ja imam, izdanje je 1966. godine i baš ti retci naveli su me na krivo.

Zoopolis
[13. 03. 2010.]

Što se smrti film tiče, zadnji broj "British journal of photography", u članku "End of transparency", reče; E6 proces je na klimavim nogama, ostalo mu je još nekoliko mjeseci, presuda je Pro labs iz Londona, ALI drugi ne misle tako.

Ovaj iz tog pro laba reče " nakon opadajućeg trenda zadnjih godina ( 35% manje u 2009. godini naspram 2008), E6 konačno pada niz liticu spočetkom 2009. godine".

While Carter iz Rapid eye predictsa reče: " E6 će izumrijeti do kraja godine, dakle riječ je o mjesecima, a ne o godinama...."

No ima i oprečnih mišljenja, Metro imaging je prijašnjih godina razvijao 3000 E6 filmova DNEVNO, sada ih razvija oko 250, i ne misle da će im doći kraj, jer je E6 film jedinstven i nedostižan karakterisitkama i kvalitetom.

na kraju zaključuju da je sve u rukama Kodaka i Fujija, a Kodak izgleda, iako je ukinuo Ectachrome, misli ozbiljno pozitivno :), kodak Ektar širi i na velike formate- dakle po njima nema zime, ide proljeće :)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…