Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Katalogizacija fotki
ksoric
[09. 10. 2013.]

Pomoz' Bog junački narode!

Di ste? Kako ste? Što ima?

OK. Hvala na pitanju.

Eto, nakon uvodne ćakule da vam obrazložim problem;

Imam u kućištu 4HDD-a puna do vrha (crvene se u win exploreru).

Stoga sam udomio WD MyBookLive 3TB. Obzirom da su fotke koje sam dosad strpljivo skupljao razbacane po sva 4 diska i nalaze se uglavnom u nebulozno nazvanim folderima, mene sad zanima postoji li

programčić koji bi pročešljao te diskove, detektiirao fotke i nekako ih relativno smisleno katalogizirao (otprilike kao što to lightroom radi)?

(Bilo bi zgodno i kada bi mogao sačuvati keywordse).

Mislio sam to nekako odraditi s lightroomom ali mi nije baš najjasnije kako.

Dakle, ako ima koja dobra duša, u što nimalo ne sumnjam, da mi objasni kako od đumbusa kojeg imam složiti smislenu arhivu bio bih vrlo zahvalan.

Lijep poZDrav!


Z-foto
[09. 10. 2013.]

formatiraš sva 4 diska i onda polako smisleno u nove pobjede:)

ksoric
[09. 10. 2013.]

Razmišljao sam i o tome, ali mislim da ipak ne. Hvala! ;-)

samotnjak13
[09. 10. 2013.]

Za početak pretraga sa ključem '*.jpg' ili koja je već ekstenzija u pitanju (kod mene su *.MRW za Minolta Raw File i besmrtni *.jpg-ovi). Kad znaš GDJE su svi, onda se igraš katalogiziranja. Iskreno, mislim da ti je bolje to učiniti 'pješke' nego da pustiš neki program da se igra s tim stvarima. Možeš pronaći nešto što si davno zagubio. Nađi vremena, bit će ti drago..

Z-foto
[09. 10. 2013.]

Amaterska "Picasa3" automatski slaže po datumu,nazivu(abecedi)ili po veličini, ti biraš opciju...

ksoric
[09. 10. 2013.]

Trajalo bi tjednima, ali ako ne nađem odgovarajući programčić, i to je opcija.

Pala mi je na pamet još jedna opcija (malo je možda čudna);

-iskopčati diskove,

-očistiti arhivu od lightrooma,

-postaviti u lightroomu novi eksterni hard kao mjesto importa

-uključivati diskove jedan po jedan i s lightroomom ih importati sve zajedno na novi disk gdje bi lightroom napravio svoj novi katalog.

Ima li to smisla?

Z-foto
[09. 10. 2013.]

ne bi se štel mešat

NineX
[09. 10. 2013.]

svojedobno je Lidija Lolić vrlo detaljno objasnila i dala primjer svog workflowa u LR.

link

vjerovatno ti se ne da proći kroz svaki folder pojedinačno i potrošiti suludo puno vremena da to sve dovedeš u red, ali ako zaista želiš to strukturno posložiti i imati sve smisleno na jednom mjestu ne vidim kako drugačije to dobiti.

pozdarv

ksoric
[09. 10. 2013.]

Hvala NineX, bacam se na proučavanje.

Klik-Kid
[09. 10. 2013.]

bocu rakije i manualni rad..

ksoric
[09. 10. 2013.]

Ostao sam bez rakije. :-(

Može li rum? :-)

rainman
[09. 10. 2013.]

To je posao koji traje kako god okreneš, ova riječ "traje" prevedi sa mjesecima rada nažalost. Pozdrav!

ksoric
[09. 10. 2013.]

...nešto se igram s lightroomom, čini mi se da ima potencijala.

Ako uspijem javim se s detaljnijim objašnjenjem.

cimet
[09. 10. 2013.]

Prije par mjeseci sam bio u sličnom problemu. Radio sam sa AB (Adobe Bridge). Fotke sam držao u raznim folderima i uglavnom sam imao ključe riječi u njima. No sporo je radilo pretraživanje jer AB nema katalog. Onda sam pogledao Lightroom, poigrao se njime i zaključio da je vrijedan truda. Evo mojeg iskustva:

1. nema veze što imaš đumbus sa folderima, no ipak bi bilo preporučljivo da je sve na jednom disku tek toliko da nemaš đumbus sa hardverom i paljenjem "dizanjem" diskova. A i backup riješiš onda na nekom neovisnom disku....

2. dobro je da ti slike imaju exif sa datumima i naravno dobrodošle su već sve upisane ključne riječi.

3. odeš na web i pogledaš par tutoriala koji obrađuju tematiku importa, keywordinga i collectinga. Paralelno se poigraš sa primjerima da to i sam izvježbaš. Provjeriš jel znaš raditi pretraživanje slika, te kreiranje, premještanje foldera i slika, sve iz Lightrooma i u njegovom katalogu. Collections sve bitno olakšava pa i to nauči. Kada sam sve to naučio sinulo mi je i shvatio sam da nema nikakvog preduvijeta da bi krenuo odmah sa importom.

4. startaš import, biraš folder (sa ili bez subfoldera), selektiraš vrlo brzo slike i jednostavno importiraš te odmah ukucaš ključne riječi po potrebi. Već importirane fotke se automatski više ne javljaju kod importa i sve ide kao podmazano. Bitno da je fotka sa ključnim riječima u katalogu. Ako mrziš sve te foldere lako odabereš po nekom ključu svoje slike i sa move ih prebaciš u neki drugi novootvoreni folder (pa i disk). Vidiš poslije foldere koji su prazni pa ih lako obrišeš.

5. Nitko ti neće automatski obaviti ubacivanje dobrih ključnih riječi, ocjenjivanje fotki i slično. To je ono neminovno čime filaš katalog i on će ti sve vratiti kad zatrebaš brzi pristup traženoj fotki po nekom kriteriju. No sve to ide jako brzo u Lightroomu i meni je on upravo idealan za to.

Ima i nedostataka:

1. Brzi odabir fotki koje sam tek skinuo sa aparata radim znatno brže u AB i na webu sam našao ljude koji se kunu da im je to bolje u Lightroomu. Meni ne, ne i ne.

2. Editiranje slika. Za svoje novce Lightroom je i tu dobar, ali bome Photoshop mi je nezamjenjiv.

Sve u svemu meni je Lightroom ugodno iznenađenje i vrlo koristan alat za katalog, export i mapiranje slika.

Žao mi je na šrakopisu..

ksoric
[09. 10. 2013.]

Thanx! Proučavam. ;-)

joe56
[09. 10. 2013.]

Nema progerama koji će ti složiti smisleno ako ti ne odrediš kako. Za njih je već sada smisleno ili besmisleno. Njima je sve jedno. Dakle: ja koristim ThumbsPlus već 15 godina. Od doba kada sam arhive slagao na CD pa DVD jer je pokazivao sličicu sadržaja u off line. Verziju 3 ne koristim jer ne prepoznaje Exif, pa sam se pomakao na Verziju 5. Nakon triala nešto gunđa ali radi. Nove verzije su moćnije ali mi je ova dovoljna. On proskenira disk ili samo direktorij, kako odrediš, i to traje ali nakon toga možeš prebacivati i razvrstavati u beskonačnost. Ja sam davno uredno održavao CD/DVD arhive pa je bilo lako nastaviti.

kuramuktuja
[09. 10. 2013.]

Nisam na LR ali zar nebi trebala biti ista situacija, naime koristim ACDSee Pro, hoće reči, ako uvijek importiraš fotke koristeči dotični software, te ako još i dodaš neke keywords-e prilikom importa, možeš fotke sortirati (pregledavati) na stotine načina, npr: po datumu (snimljeno, obrađeno), po mjesecu, godini, ....- kalendar, po orijentaciji (lanscape/portret), objektivu, milimetraži, blendi, ISO-u, modelu aparata, tagu, kategoriji ako si ih dodavao kod importa (sport, landscape, noćna, street, .... itd), file type-u, processed state-u .... i tako dalje i dalje ... i onda to još i grupirati ... naravno ako nisi obrisao database

ksoric
[09. 10. 2013.]

Ma da, mogao sam u LR imati pristup svim fotkama po kojimgod kriterijima, ali htio sam rasteretiti komp i fotke preseliti vani na mrežni disk. Pa kad ih već prebacujem da se lijepo slože jer su dosad bile razbacane na sve strane.

Tomislaw
[09. 10. 2013.]

Ukoliko si upisivao IPTC podatke u fotke, tvoje rješenje se zove Photo Mechanic. Program ne radi svoj katalog, već pretražuje u letu. No usprkos tome, radi kudlikamo breže od bilo čega tipa LightRoom, Aperture itd. Program je namijenjen baš za rad s velikim količinama fotki. I da, prikazuje privju brže od bilo čega s čim sam se susreo.

Ja osobno nemam nikakvo posebno razvrstavanje po mapama. Sve je u đuture pobacano, za svaki mjesec jedna mapa, i onda te mape u mapi godine.

No sve pada u vodu ukoliko si bio ljenčina i nisi popunjavao podatke. Uglavnom, program je samo preglednik fotki i služi za baratanje fotkama te popunjavane IPTC-a. Nikakve mogućnosti editiranja ili bilo čega slično. No ovo šta radi, radi odlično, bez konkurencije, barem ja nisam naišao.

Zelena
[09. 10. 2013.]

Eto,dobro Tomi veli,osim što si mučki provokator bio si i lijenčina,pa sad polako prioni poslu i sređuj ksoriću,jer što prije počneš prije ćeš i kraju privest posa ;)))

ksoric
[10. 10. 2013.]

Što je IPTC?

Roby-ZD
[10. 10. 2013.]

International Press Telecommunications Council..U osnovi je napravljen za novinarstvo kod prenosenja fotografija elektronickim putem.

To je kao neki standard koristen u programima za obradu i katalogiziranje kako bi opisao sadrzaj i "vlasnistvo" fotografije.

Lagonda
[10. 10. 2013.]

Manje fotkaj. :)

Tomislaw
[10. 10. 2013.]

Ksoricu, to je ono, ako imas PhotoShop, kaj ti iskoci kada stisnes CTRL+ALT+I.

Lidija_Lolic
[10. 10. 2013.]

@ksoric: zašto očistiti arhiv od Lightrooma?

Jednostavno kreiraš novi katalog i sve ispočetka, importaš u katalog folder po folder, pomalo svaki keywordaš bar općenitim keywordovima i to je to.

Ja imam 10 različitih kataloga, prvo zbog toga jer bi se samo jedan vukao da importam toliko slika u njega, a drugo, napravim ih tematski: vjenčanja, eventi, products, apartmani, slike za firmu i jedan za sve ostalo (casual fotkanje). Tako se lako snađem i bez potrebe pretrage po keywordovima .

Foldere po diskovima poslaži onako kako je tebi najlogičnije, iako ih fizički možeš preimenovati i premještati čak i iz Lightrooma.

Naravno, tu još postoje i flagovi, rating, kolekcije i ostalo čime možeš obilježiti najbolje fotke iz svakog foldera, koje idu recimo za portfolio i slično.

Lidija_Lolic
[10. 10. 2013.]

BTW, NineX je gore dao link topica gdje sam objasnila svoj workflow. Pa možda i to pomogne. :)

brnads
[10. 10. 2013.]

po meni, najbolje ti je ipak pješke...otkriješ fotke na koje si zaboravio, neke možda i pobrišeš...za neke dobiješ i novi smisao. gle, i najdulji put počinje prvim korakom :)

i svakako napravi backup

alfa91
[10. 10. 2013.]

I ja bi krenia pješke, ko zna di bi me dovelo ;)

Nowhereman
[12. 10. 2013.]

Pješke: 10.000 fotki x 1 minuta = 166 sati. Tek toliko da ne podcijenimo razmjer posla. :)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…