Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

'Topaz Denoise AI' iskustva i popust za sve Vas na bilo koji proizvod od 'Topaz Labs-a'
D-foto
[25. 02. 2021.]

Bok... evo da se pohvalim kupio sam si program ''Topaz Denoise AI''. Puno sam čitao o njemu, pogledao sate i sate videa i pala je odluka. I sami ste vidjeli na mojim fotkama da se borim sa šumom kad mi ISO već prelazi 1600 ali programčić je čudo. Doslovno ISO 6400 izgleda kao 200 ili 400. Ne mogu ovdje u forumu postaviti fotku prije i poslije obrade ali nadam se da ćete se uskoro uvjeriti :D ali zašto ovo pišem? Imaju puno različitih programčića a pošto sam kupio jedan od njihovih proizvoda dobio sam link za prijatelje s kojim mogu dobiti 15% popusta na bilo koji proizvod (ili više njih) pa evo da ga podijelim s Vama

http://topazlabs.refr.cc/dorijand

Ako ga želite iskoristiti otvorite njihovu stranicu putem tog linka, kliknite na kod koji Vam se prikaže a zatim na Shop now. Kad završite s dodavanjem proizvoda u košaricu, odnosno prilikom unosa podataka zalijepite taj kod i obračunati će Vam se popust.


Achilles
[27. 02. 2021.]

Upravo probao Trial verziju i fakat radi čuda sa šumom... Vjerojatno ću ga kupiti, nakon što ga još malo isprobam...

Achilles
[27. 02. 2021.]

Kupio, program je strava. Hvala za popust kupon Dorijane.... ;)

krbo
[28. 02. 2021.]

Probaj i SharpenAI, također zna biti odličan.

krbo
[28. 02. 2021.]

Znaš li koliko dugo vrijedi taj popust?

gogoya
[28. 02. 2021.]

Testirao sam ga i moram reći da odlično odrađuje posao... pa ga kupio. Sad mi žao što sam svojedobno obrisao nekoliko dobrih fotografija koje sam nepažnjom odradio na ISO 1600 (nije šum bio nimalo strašan, radi se o 5D Mk3, ali razmazio me dotični pa sam alergičan i na sitnice).

Što reći, hvala D-foto. ;)

schumsky
[01. 03. 2021.]

svaka čast d-foto

D-foto
[11. 03. 2021.]

Ma ako mogu pomoći zašto bi skrivao kod za "odabrane"? Kome treba neka koristi. Kod navodno vrijedi za sve njihove programe, čak i za one pakete programa.

Sharpen Ai nisam probao ali imam u planu u skoroj budućnosti

gogoya
[14. 03. 2021.]

Sharpen AI sam isprobao na nekoliko fotografija: od onih rađenih na prastaroj Sony Handycam DCR-TRV27E (2 MP), EOS 350D (8 MP), EOS 5D (12,8 MP) i EOS 5D MkIII (22,3 MP).

Sharpen AI radi u tri moda: Sharpen ("jednostavno" izoštravanje), Stabilize (glumi stabilizaciju... i to radi odlično) i Focus mod (izoštrava promašeni fokus). Na mojim fotografijama mod Stabilize pokazuje najbolje rezultate... dakle, uglavnom mi se tresu ruke, dok AF i stakla uredno "ciljaju" fokus. ;)

Sony TRV27E fotografija: budući da ima samo 2 MP, prvo sam je popeglao sa DeNoise AI (pegla savršeno, a čak i vidljivo izoštri iako sam to oštrenje postavio na minimum), potom sam je provukao kroz Gigapixel AI (Youtuber PIXimperfect ga je "popljuvao" zbog nekih artefakata koje je on dobio, ali isprobao sam ga i od toga ni traga). Nabumbao sam je 4x i dobio ekvivalent veličine usporediv s EOS 350D. Rezultat nije spektakularan, ali je vrlo evidentan (program je navukao detalje koji nisu postojali: drveće koje je na originalu samo masna fleka nečega zelenog, sada ima i grane (haha, ako idemo uspoređivati sa stvarnim stanjem na terenu jasno je da je program generirao iz svoje baze podataka te elemente koji nisu bili vidljivi na originalnoj fotografiji. Zadivljujuće je da prepoznaje bjelogoricu (listopadno drveće) od crnogorice (vazdazelenoga)). To isto radi i sa fasadama zgrada. Nakon toga, prošao sam sa Sharpen AI. Vidljivo poboljšanje, ali ipak ne bih napisao spektakularno - oštrinu detalja uglavnom sam već dobio u Gigapixelu, tako da Sharpen AI nije imao ništa za raditi.

U konačnici, obrađena slika izgleda vrlo uporabljivo. Palac gore.

EOS 350D fotografija: postupak je bio identičan prethodnom, osim što sam je nabumbao samo 2x. Rezultat je vrlo uporabljiv, sliku ću uskoro objaviti na 500px (sada se to usudim napraviti). Original je bio katastrofalan, grad Rovinj se nije razabirao u mutnim detaljima. Sharpen AI

Palac gore.

EOS 5D fotografija: DeNoise AI, potom Sharpen AI. Peglanje je standardno odlično (+ vidljivo oštrenje/bistrenje slike). Sharpen AI u Stabilize modu lijepo izbistri fotografiju.

Palac gore.

EOS 5D Mk3 fotografija: isprobao sam Sharpen AI na jednom portretu koji na prvi pogled nema greške, ali već na malom povećanju je vidljivo da mi je ruka zatresla i da su svi detalji karakteristično razmrljani. Nakon provlačenja kroz spomenuti program u Stabilize modu, rezultat je woow: razmrljane trepavice i oči sada su ispale kao da sam ih šiljilom obrađivao.

Palac gore.

Sharpen AI i Gigapixel AI koristim u trial modu, ali već sada sam siguran da ću Sharpen AI i dalje koristiti jer stvarno popravlja ono što mi zna upropastiti fotografiju - nemirna ruka.

Za Gigapixel dvojim: u biti mi nije potreban jer ne radim s velikim printevima gdje bi on došao na svoje, ili ne fotografiram, recimo, ptičice gdje se uobičajeno radi s kropom pa se detalji moraju restaurirati za iole ozbiljniju uporabu.

Screenshotove bih podijelio, ali nemam pojma na koje mjesto ih spakirati ... a ono s linkanjem mi nije strano, to znam.

gogoya
[14. 03. 2021.]

E, ali sam otkrio i nedostatak DeNoise AI... oblačno nebo, jednolično i bez posebnog digitalnog šuma --> doda na nekim dijelovima glupavi kockasti uzorak.

Nekoliko je načina za neutralizaciju toga:

- u sâmom programu koristiti opciju maskiranja

- raditi u modu Low Light (i odabrati 0 Sharpen)

- uključiti Photoshop i raditi sa slojevima (layerima): npr. osnovni sloj bez opcije skidanja šuma i gornji sloj kao rezultat obrade alatom DeNoise AI... i maskirati ta kompromitirana područja.

1fr
[08. 05. 2021.]

Ovih dana po jutubu se reklamira još jedan software za reduciranje šuma, dxo pureraw. Ima mogućnost demo isprobavanja u roku 30 dana, pa sam ga malo istestirao. Jako je jednostavan, ima tek tri opcije za odabrati, i sam odradi sve automatski. Izbaci dng raw datoteku. Čak i automatski popravi distorziju objektiva, ali pritom i izoštrava sliku. Ako ne odabereš da ti popravi objektiv, onda neće ni dirati distorziju, a ni izoštravati fotku, što je zgodno ako ne želiš da ti fotka izgleda preizoštreno. Dobra stvar je što ne mijenja boje pri obradi raw datoteke, pa kada uvezeš u lightroom, možeš odabrati originalni profil slike. Čak sam uočio da dobijem dosta bolji dinamički raspon kada sam provukao kroz njega raw fotku sa svog starog canon kompakta, ni blizu nisam uspio takav rezultat dobiti kada bih izravno uvezao fotku u lightroom ili u Canonov DPP program. Što se tiče ovih modernijih fotića, nisam uočio bolji dinamički raspon, ali reduciranje šuma u usporedbi sa lightroomom, neusporedivo je bolji dxo pure raw. Popegla šum kao što to fotić napravi kada snimaš jpg, ako ne i bolje, tak da imaš mogućnost raditi sve što radiš sa raw fotkom, uz recimo kvalitetu jpg reduciranja šuma. Provukao sam neke fotke koje sam preuzeo sa DPReview-a kroz dxo pureraw, i onda sam ih obradio u lightroom-u i uploadao sam ih tu na link. Dodao sam i one jpg obrade od DPReviewa koje su oni obradili u lightroomu, i vidi se kada se zumira koliko te fotke imaju više šuma. Neke fotke su pak izravan jpg sa fotića i te su usporedive i slične kvalitete kao ove koje sam provukao kroz dxo pureraw. Ove koje sam obradio sam naznačio sa plavom točkicom u donjem lijevom kutu.

Link sa usporednim fotkama

1fr
[08. 05. 2021.]

Evo i moje fotke koje sam obradio u tom programu i lightroomu. Uz to što sam uspio dobiti bolju ekspoziciju i dinamički raspon, najveća razlika se primijeti kada se zumira fotka.

Link za fotke

1fr
[08. 05. 2021.]

Također i na ovom drugom linku ove sa plavom točkicom u donjem lijevom kutu su obrađene u dxo pureraw programu.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…