Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Alternativa Adobe-u - dust removal
begonja
[08. 07. 2021.]

Pozdrav

Do jutros sam imao Adobe Cloud pretplatu koju sam na kraju otkazao jer je i nisam bas koristio. Sad gledam koje alternative imam. Nije mi problem platiti sve dok je od jednom, a ne pretplata i duznicko ropstvo.

Ono sto meni treba su osnovni alati za tonove kao i Lightroomu, i ono najvaznije "Dust Removal". Bas ovo zadnje jako lose, ili nikako, radi na besplatnim alatima za obradu (bar na onima koje sam uspio naci).

Za sada sam nasao samo DxO Photolab koji odgovara mojim kriterijima, a cijena mu je (sa popustom) £125, sto je ok (u usporedbi sa £25 mjesecno za Adobe paket).

Prije nego krenem u kupovinu reko da pitam ovdje ukoliko postoji jos neka alternativa koju sam propustio.

Hvala

G


Zabac
[08. 07. 2021.]

Dust Removal - to je za filmove?

begonja
[08. 07. 2021.]

da, za skenove

Batos
[08. 07. 2021.]

"Dust Removal" ... a to postoji ??? Pa ja sjedim i heklam zrno po zrno, i da potraje to ponekad ....

begonja
[08. 07. 2021.]

A dust removal ili spot healing ili sto vec...mislim da o istom pricamo..ovi besplatni softwarei nemaju taj algoritam bas dotjeran kako treba

Batos
[08. 07. 2021.]

To imam pri skeniranju, ali obično držim isključeno, pa čistim naknadno ..

janimir
[10. 07. 2021.]

ja to u dva koraka… zapravo tri:

1 - sušenje filma u neprašnoj atmosferi;

2 - mokro skeniranje;

3 - patch/clon smet po smet… :D

begonja
[10. 07. 2021.]

Janko, ajd daj mi pojasni to mokro skeniranje.. Naisao sam na hrpu tutoriala na youtubeu ali nitko ne pise o tome sto sa mokrim filmom poslije.. Kako se ispere ta tekucina? Kako dobit ravan film nakon susenja (posto se radi o malom komadu koji se ne moze objesiti)?

Sto se tice clone/heal alata, to je ono sto bas ne radi dobro na besplatnim fotosop alternativama.. DxO mi se cini izgledan izbor. Imam ga sad na trial i radi sasvim ok.

janimir
[10. 07. 2021.]

“mokro” skeniarnje je samo privremno mokro – rabe se lako hlapljive tekućine na bazi petroleja, beznina… kako kod koje firme. Te su tekućine nježne prema filmu i filmove nije potrebno prat poslije. Neki ljudi umjesto “prave” tekućine za skeniranje koriste tekućinu za pranje filmova – načelno je na istoj bazi i jednako košta… Jedino ova druga ima neke druge dodatke za lakše čišćenje od masnoća i/ili ljepila.

Sve u svemu, ak uzmeš petrolej (“kerosene oil” / “lamp oil”) ili benzin za upaljače – obavil buš jednaki posel, a puno jeftinije :D

A poslije neme pranja. OK, ja sam neke meni jako drage cb filmove velkog formata kasnije ipak prao još po pol sata, pa tonirao u selenu i… zaključio da mi je dovoljno PRIJE sušenja kratko tonirat u selenu (samo za konzervaciju, ne za toniranje i/ili jačanje kontrasta) i poslije skeniranja jednostavno pospremit film.

 

A sad mrvicu detaljnije…

- tekućina za čišćenje se rabi/la prije skeniranja da bi očistili film od otisaka prstiju, prašine i sličnih smetnji. nakon toga bi zaljepili jedan kraj filma na bubanj za skeniranje i ispod “zalili” uljem za skeniranje (2-4 kapi, ovisno o formatu filma) te potom pobrisani drugi kraj filma zaljepili za bubanj (i ponekad sve pokrili/zaštitili folijom za skeniranje). Nakon skeniranja bi opet upotrebili isto to sredstvo za čišćenje kako bi maknuli (parafinsko ili mineralno) ulje…

- potom su izmislili plošne skenere kod kojih ulje više nije bilo nužno već se film mogao zaljevat tekućinom. Oprali bi kratko film sredstvom za čišćenje (to se nakapa na posebne krpice i prebriše film), stavili na staklo za skeniranje (to nije površina skenera!) zalili film tekućinom za skeniranje (i ispod i iznad filma) i “poklopili” folijom za skeniranje. Ponekad bi to zaljepili za staklo za skeniranje, ponekad ne – sve ovisi o brzini skeniranja – meni tekućina drži film i foliju kakvih 10tak minuta kaj mi je sasvim dovoljno za odradit posao. Al onda se počne odvajat i… problemi :)

- ak se ne rabi ulje za skeniranje, poslije skeniranja nije potrebno dodatno čistit film.

 

A zakaj sva ta gnjavaža?

- kao prvo – film se fino očisti prije skeniranja, makne većinu prašine i eventualne otiske prstiju;

- drugo – tekućina popuni sitne greške u filmu, bilo na strani emulzije, bilo na nosivoj podlozi… (k vrapcu, kak se to zove? :D nije celuloid više…) i ne vide se sitni kraceri;

- treće – malo “magije” – proizvođači tvrde da je tekućina za skeniranje optimizirana za posebno precizan prolaz svjetla…… aaa… ma bla bla truć. Ja rabim petrolej i dela mi perfektno ;)

- četvrto – uz malo pripreme i isprobavanja lako ćeš nać optimalnu visinu stakla za skeniranje i držat svoj film apsolutno ravno i u stalnom fokusu.

 

I na koncu: je moj film siguran poslije?

- iz mog iskustva: DA. Imam hrpu filmova tako tretiranih i ni na jednom nema nikakvih tragova korištenja. Odskenirao sam tako na tisuće tuđih filmova (dok sam radio kao skenerist) i nikad mi nitko od kolega nije došao reć da sam mu uništio film. A govorim o vremenu otprilike od prve polovice 90tih nadalje…

- u Heidelbergovom demu centru u Beču, di su mi za potrebe jednog članka demonstrirali Topaz, rabili su vlastitu mješavinu temeljenu na benzinu i alkoholu jer su im industrijski proizvodi bili odviše skupi…! Heidelberg. Demo. Centar. Beč… Štede! Pa si ja mislim, ak je njima dobro, a tam su skenirali za fakat top fotografe, zakaj ne bi bilo dobro i meni? :D

 

E sad, troškovi i komplikacije:

- osim tekućine za skeniranje i eventualno tekućine za čišćenje MORAŠ imati i fine folije za skeniranje. Treba tražiti “optički čiste folije” tipa “Aztek Optical Grade Mylar” inače ćeš imati “dodatno zrno” na skenovima. A i to može bit guba… :D

- trebaju ti i jako fine i baš posebne krpice za skeniranje. tu treba pazit da se ne zezneš i ne uzmeš “wet scanner wipes” jer su te za čišćenje skenera, a ne za filmove!

- i mislim da je to to… Plus naravno rukavice i – nekakav wet mounting sistem. Bez tog ništa :)

begonja
[10. 07. 2021.]

sad je vec jasnije...a i dobro je znati da ima neka alternativa ovim skupim tekucinama za skeniranje...mislim da trebam promijeniti skener..uzeti epson v800/850, mislim da oni cak dolaze i sad wet mounting sistemom.

Batos
[10. 07. 2021.]

Ja sam sretan kad mi se film posuši da ga mogi izrezat i utrpat u uložnicu. Misao, da ga opet idem vlažit / močit me malo straši .... Imam Epson V700 Photo, malo ću proučit oko mokrih solucija ... Hvala Janimiru na savjetima ...

janimir
[10. 07. 2021.]

@begonja – kako gdje. Za HR je u doba kad sam ja uzimao V750 pro bila zadužena centrala u IT (a mislim da je i danas tako) i nisu mi bili u stanju isporučit s wet mounting station-om iako su u startu sami ponudili takav komplet. Na koncu sam si uzeo BetterScanning Variable Height Mounting Station i zadovoljan sam.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…