Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 Batos

Što se dogodilo??
alfa91
[11. 01. 2006.]

Zna li mi itko reći što se dogodilo sa ovom slikom pri samom fotografiranju.Ekspozicija je bila 60 sec; a pročitao sam da je zrnatost slike veća pri većim eksp. Samo kad pogledam originalni format, cila slika je ko prosuta šarenim mrvicama. Ostale fotke u albumu su slikavane u razmaku od po ure, znaći nije do objektiva. Zna li itko??

http://www.fotozine.org/index.php?stranica=galeria&uid=649&aid=932&pid=10294


mojoblues
[19. 01. 2006.]

Nisi naveo da li je slikano filmom ili digitalno.

U svakom slučaju mi djeluje kao da je bilo dobro podexponirano, pa poslije popravljano. Kad su exp tako duge (60sec) dobro je raditi vise snimaka na razlicitim exp (pogotovo +2,+3,+4 EV).

A moze biti (ovo s rezervom!) da su uhvacene pahulje snijega i sa onakvim osvjetljenjem scene...malo su dobile po boji.

Ako sam fulao totalno, zaboravi da sam ovo rekao.

ZvonimirK
[20. 01. 2006.]

Po mom iskustvu radi se sljedećem:

- fotka je slikana s digitalcem

- duga expozicia (ponekad je to i 15 sek, a kamo li ne 60 sek) proizvodi na CCD-u/CMOS-u točkice kao što se vidi na slici, a razlog toga je slabo osvjetljenje fotosenzora. Naime, kod slabog svjetla i dugih expozicija, pojedini pixeli nisu adekvatno osvjetljeni i nastaju ovakve "svjetlije šarene flekice".

- da bi se izbjegli ovakvi rezultati, potrebno je smanjiti vrijeme osvjetljenja (veća brzina okidaća) i povećati otvor blende (manji f broj)

- kod većih ISO vrijednosti, zrnatost je normalna pojava (pogotovo kod filma, već kod 400 ASA dosta primjetna)i u većini slučajeva ne smeta dobroj fotografiji

- i na kraju: što kvalitetniji fotosenzor, ali i digitalna obrada slike u samom fotiću smanjit će broj "flekica" kod dugih expozicia. Ako se radi o kvalitetnijem digitalcu (prosumer ili DSLR), postoje opcije "noise reduction" i/ili "noise filter", neka budu uključene kod dužih expozicia i/ili većih ISO vrijednosti (obično od ISO 400 i više; večina digitalaca do ISO 200 daje OK fotke).

Nadam se da sam pomogao.

Pozdrav i što Janimir rekao, dobro Vam svjetlo!

alfa91
[20. 01. 2006.]

Bravo i hvala Zvonimire, radi se o DSLR digitalcu(E-1)ali do sada nisam imao saznanja o ovakvim pojavama. Puno si mi pomogao savjetom.Još jednom THX!!

alfa91
[20. 01. 2006.]

Bravo i hvala Zvonimire, radi se o DSLR digitalcu(E-1)ali do sada nisam imao saznanja o ovakvim pojavama. Puno si mi pomogao savjetom.Još jednom THX!!

ZvonimirK
[21. 01. 2006.]

Obzirom da se radi o E-1 tada još jedan prijedlog:

- ako često koristiš promjenu ISO vrijednosti, tada nakon nekog vremena (cca 1-2 mjeseca) koristi opciju "pixel maping". Ova opcija pomaže u traženju lošijih pixela na senzoru i pokušava popraviti stvar. U najgorem slučaju, daje okolnim pixelima malo veću osjetljivost, tako da oštećeni pixel ne dolazi toliko do izražaja.

Pozdrav!

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…