Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

DVD pohrana dvojbe korisnika za/protiv
Graffiti
[22. 01. 2011.]

eto dragi moji zinovci imam jedan razlog za raspravu

već koju godinu koristim DVD medije za pohranu fotografija i dosada sve je uspješno..

Kolega mi se jedan požalio na njegovo razočaranje istim nakon nekog vremena.

Moj postupak je ako DVD ima 4.77GB, idem na ppo mogućnosti na manje od 4GB, tj ne više od 3/4 prostora DVD medija-diska..

Iako burn prikaže sucessfully-ja testiram isčitanje datoteka,te čak se pogodi 1 na 20 diskova ne čita dobro-istoga eliminiram i ponovim burn process.

Važne fileove pohranim 2 puta na 2 diska po mogućnosti različita proizvođača.

Diskove pohranjunjem na suho.tamno i sa mehaničkom zaštitom...

Snimam RAW+Jpeg-ove istovremeno..

KOd retrospektive nakon ove metodologije snimanja-nisam imao još faulte...

pozdrav svima


Graffiti
[22. 01. 2011.]

Vaša iskustva?

ariesZG
[22. 01. 2011.]

nikad DVD ili CD..samo vanjski hard disk...jednog dana ćeš si čupati kosu ako se oslanjaš samo na DVD / CD...a najvažnije stvari, ne budi lijen, pohrani i na USB stick (ziher je ziher)... :-)

mack
[22. 01. 2011.]

Od 1997 čuvam arhiv na CD / DVD medijima... Klasična priča, kvaliteni mediji, dvije kopije na različitim mjestima, zaštićeno od svjtla i tooline, bez šaranja flomasterima i td... I već sam dva puta (svakih cca pet godina) prepržio arhiv na nove medije... Za sada šljaka, ali imam i sve na HDD pa se nadam da neće biti problema... Sve u svemu zaboravi trajnost medija od 100 godina...

limijer
[22. 01. 2011.]

Evo priče, a vi prosudite sami.

Priču sam pre dve godine čuo od ravnatelja Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, Radeta Zelenovića.

Američka kongresna biblioteka, inače najveća kinoteka na svetu, svake godine odabere nekoliko filmova koji dobijaju status nacionalnog blaga. Počelo se pre desetak godina i filmovi su odmah digitalizovani, snimljeni na DVD sa zlatnom podlogom i na njih je ponosno stavljena nalepnica ZAUVEK.

Pre nekoliko godina iz tog fonda mogli su otvoriti jedva preko 50%. Nastala je opšta panika. Pazite, nije reč o običnim diskovima koje mi možemo kupiti, tu iza ugla.

Tu gospodin Zelenović iz svoje lisnice ponosno vadi kvadrat filma braće Limijer koji uvek nosi sa sobom i pita me: Ko će za 100 godina moći ovo da uradi sa digitalnim filmovima?

Najveći problem digitalne fotografije danas je što se sav novac ulaže u razvoj tehnologije za stvaranje fotografije, a gotovo ništa u razvoj tehnologije za arhiviranje. Sve što danas postoji u digitalnom obliku nema garancije da će postojati za narednih XY godina.

Na prošloj Photokini, u Kelnu (2008. godine), prikazan je proces redigitalizacije koji za sada garantuje ako ne očuvanje digitalnih fotografija ono bar bolju budućnost.

U čemu se on sastoji. Digitalna fotografija se prebacuje na celoluidni film, ali ne kao slika već kao niz jedinica i nula koje detaljno opisuju sve podatke digitalne slike. Kad dodje trenutak sa celuloida se očitavaju podaci koji stvaraju digitalnu sliku.

Ne znam kako vama, ali meni je odmah palo na um da analogna fotografija u startu ima zapis na celuloidu, samo u vidu negativa. I za sada taj celuloid izdržava 100 godina. Dokazano. Ne baš sa takvom kvalitetom kakvu daje digitalna tehnologija, ali je još uvek tu.

epozar
[22. 01. 2011.]

"100 godina" su vjerojatno trajni oni original CD-ji koji su mehanički OTISNUTI, a ne ovi koji se prže u pekačima

smolnar2
[22. 01. 2011.]

Eto da i ja napišem na tu temu za šta sam se ja odlučio. I sam sam razmišljao šta bi bilo najbolje jer dvd i cd baš i nije neki medij za pohranu ja sebi snimim fotke na dvd ili cd (prije) no isto tako imam i jedan običan hard trenutno od 500 Gb koji nije u računalu i kablove s kojima mogu spojiti bilo koji disk ide, sata na usb i to s pretvaračem u kompletu dođe nekih 140 kuna. Te svakih jedno tri godine kupim novi disk što sad od 500 Gb se kupi za nekih 400 kuna a stari završi negdje u nekom računalu. Mislim da nije prevelika investicija dati svake tri ili četri godine nekih 350-400 kuns.

Graffiti
[22. 01. 2011.]

mislim da nema idealnog medija

praktičan je HDD ali bih ih trebao imati više po cca 250GB svaki

i to kvalitetne serije a da imam neke vrhunske radove išao bih tim tijekom...

s vremenom mislim datoteke selektirat,suzit nepotrebno i pohranit po novivim mapama na novije medije...

manje zlo eventualnog zla što snimam kada napunim 20GB na PC HDD te "praznim" na vanjske medije...

Možda jednog dana nabavim kvalitetan medij tipa vrhunski HDD i na njega kopiram the best off te ga pohranim na sigurno..

mislim da nije loše pored najboljeg medija imati kopije i na onim u najnižim cijenovnim razredima...ali u visokoj rezoluciji i niskoj kompresiji...

zasad mi je sve "staro" od 2008 na ovamo..

susko
[22. 01. 2011.]

Magnetna traka je najpouzdaniji medij za pohranu.

gogoya
[22. 01. 2011.]

CD-RAM i DVD-RAM optički mediji namijenjeni su pohranjivanju podataka, prije koju godinu koštali su oko 150 kn/kom ... ako me pamćenje ne vara. To su jedini optički mediji koji imaju (kakvu takvu) garanciju arhiviranja podataka. Ostali (CD-R/DVD-R, CD+R/DVD+R, CD-RW/DVD+RW) nemaju nikakvih garancija.

Osobno, u posljednjih 15 godina samo mi dva CD-a nisu ostali čitljivi - oba su oni nesretni CD-RW-i. Svi ostali rade (svi odreda Verbatim, prilično skupi). Dokad, nemam pojma ... ali, svi ti podaci zapisani su i na tri različita HDD-a (dva su eksterna i rade samo za pohranjivanje, jednom mjesečno).

gogoya
[22. 01. 2011.]

... da parafraziramo kinesku poslovicu:

I najlošija tinta bolja je od najboljeg CD/DVD/HDD/SD-a! ;)

Jethrotull
[23. 01. 2011.]

sad kad su pale cijene hard diskova sve ide na njih

epozar
[23. 01. 2011.]

na dva vanjska diska

seewolf
[23. 01. 2011.]

dvd sam prije koristio ali sam shvatio da je jako tesko drziati sve na njima, prvo jer 4gb je danas nista, drugo jer ako nesto promjenis, izbrises, dodas, moras si mjenjati cijele kompilacije da to bude kako spada.

jednostavno nema smisla. ili raid poslje ili vanjski diskovi, to jedino danas priznam. je da su i diskovi nepouzdani medij kao takav, iako meni jos ni jedan nije crko, najlakse je raditi sa njima, updejtati fajlove itd. samo pazi da ti ne padnu, i ako je netko paranoican onda ima kopije na vise diskova.

tipa, kao ja :D. raid polje skopirano na jos jedan disk, i na jos jedan. doduse ovaj dodatni nije potreban ali sam skopirao jer je skoro pa prazan pa da ne stoji bezveze :D.

sholky
[23. 01. 2011.]

Ja sve "best of" stavljam na Deviant u punom formatu. Ako netko ukrade idem za Kresicinim primjerom :D , a puno manja sansa je da ce Deviantu nesto crknut nego meni. :)

MarioD
[23. 01. 2011.]

ja bih se priklonio kupnji nekog NAS rješenja i stavio podatke na diskove u RAID 1 polju... ukratko rečeno dva diska od 2Tb i podaci su sigurni sve dok jedan od diskova ispravno radi...

za one paranoicnije postoje i sigurnija raid rješenja ali mislim da nikome od nas ne treba više od ovog...

negativna strana ovakvog rješenja je da za 2Tb kapaciteta za podatke morate kupiti 2x2Tb diskova ali ako ste ikad izgubili podatke onda ćete ovu "zrtvu" rado podnijeti...

Matej9o
[23. 01. 2011.]

ssd diskovi ? nemam nekih vrijednih radova pa me to toliko trenutno ne brine, ali drzim fotke na posebnom hdd disku.

kiki-9
[23. 01. 2011.]

upravo kupio 1 terabajt hard eksterni za bekap 1 terabajta harda iz kompa :)))

gobel
[23. 01. 2011.]

Ja imam jedan hard(vanjska jedinica)od 500 GB i za sada još nisam ni pola mjesta zauzeo.Inače,još,pržim i na DVD i pohranjujem na jsdan comp.E sad koliko će to dugo biti sačuvano nemam pojima.

alfa91
[23. 01. 2011.]

Ja arhivu RAW-a pržim na zasada 4 rw verbatima a sve ponovljeno na vanjskom Hdd-u i sve u backup-u.

Valjda neće biti problema ali da ponekad imam paranoju, imam!!

seewolf
[23. 01. 2011.]

hard sa slikama, obradama u tiffu, orginalima u raw-u i jpg-u, programima, i svim mogucim drugim podacima koji se nakupljaju gore trenutno ima jedva 250gb. zapravo jedva 200gb ako maknem one fakat nebitne stvari. tako da ako ne cuvate apsolutno sve slike sa kartice prostor i nije toliki problem, problem je kao sto sam rekao organizacija.

matej, ssd diskovi su jos uvijek skupi u odnosu na obican hdd gdje 1tb dobis za okvirno 700kn bez problema. ja sam prije 3-4g kupio 2x 500gb za raid polje, raid edition diskovi (za servere) oko 700kn komad je tada bio, i od tada kupujem samo serverske diskove iako su obicno 20% skuplji neko gobicni consumer.

sto se tice NAs-a, za podsatke nije toliko losa ideja, ali prema mom iskustvu jako lose podnosi kada nesto radis sa velikim podacima na tim diskovima, kopiras, mices, vuces, pises itd, jer nas obicno ima jako malo ili nikakvu internu memoriju za rad s podacima nego koristi cache na diskovima, a to onda jako sporo radi. mislio sam si nabaviti nas, ali me je i moj dobavljac informaticke opreme odgovorio radi tih losih performansi. imam sve diskove u kompu i ne brinem se oce li crknuti :). rade odprilike 300dana godisnje non stop (preko ljeta je komp ugasen dok mene nema) i nikad nisam imao ni jedan problem :).

pixino
[23. 01. 2011.]

Ja u špajzu imam NAS server sa dva 800GB diska u RAID 1 radu i program AllwaysSync. Dakle, odredjene mape program sinhronizira na taj NAS server koji u raid 1 polju snima istu stvar na oba diska (mirroring. Prestao snimati dvd-e backup zadnje 3 godine.

Zabac
[23. 01. 2011.]

DVD nije pouzdan. Ako se mora na plocice onda DVD-RAM. Kosta oko 25kn komad ali ima veliku sigurnost. NAS je rijesenje tako da preporucam.

Zabac
[23. 01. 2011.]

I jos nekaj. Ovisno koliko su vam vazni vasi podaci (fotke u ovom slucaju), toliko cete novaca izdvojiti za njihovo cuvanje. Ako podatke cuvate u "dreku", nemojte poslije kukati, jer ste bili upozoreni.

Jucer sam kupio u Mediamarktu u Austriji LaCie disko od 1.5TB za 89,99 eura. Dobio sam i nesto povrata poreza. Sad recite da li je to skupo?

Graffiti
[24. 01. 2011.]

pa to je manje od 100€,nije skupo ali treba emigrirat kao kupac :-)

Zabac
[24. 01. 2011.]

Treba stisnuti zube i priuštit ti si neki NAS. Ima od D-Linka ili Intela za 4 diska i ugurati recimo 4 komada 1-2TB u RAID polju.

LaCie je OK, ali je skup. Ili sastaviti neku kantu kao file server. Ima dosta mogućnosti. Danas diskovi i nisu pretjerano skupi.

SSD nije rješenje jer su papreno skupi.

Inaće, ko se odlući na neki oblik RAID polja, mora znati da se polje dosta dugo kreira do pune funkcionalnosti (ovisi o velićini polja, ali po par sati traje).

I još nekaj, DVD ima nepovoljan odnos kapacitetea i volumena, tako da se pićnu množiti i dolazi do problema fizičkog odlaganja (pogotovo ako se još koriste i plastične kutije).

pixino
[24. 01. 2011.]

MojNASme kostao oko 1800kn prije dvije godine. NAS server i dva 800GB diska. Najbolja investicija ikada!!! Pouzdan, tih. Drzim ga u špajzu jer je tam najhladnije po ljeti i naravno po zimi. U ljeti se ukljucuje ventilator na 20tak sekundi svakih 5 minuta, sve zavisi kolko se radi preko njega. Radi non stop. Sve vazne mape mi se kopiraju na njega u jos dva primjerka. Prezadovoljan i mirno spavam :)

Tosha
[24. 01. 2011.]

ZA..kako nemam puno file-ova za arhiviranje, DVD-ovi su mi odlično, jeftino riješenje..ako se "prže" i čuvaju kako treba, mogu oni izdržati dosta dugo (meni neki CD-ovi još rade, a imaju 8god!).

HDD-ovi će u prosjeku nešto duže trajati, to je sigurno, ali sve što radi na principu magnetnog obilježavanja nije najsigurnije riješenje. :)

Boddhi
[24. 01. 2011.]

zapravo na principu magneta i elektronskog motora i auktora i struje i više faktora koji mogu preriknuti, pa se ja u to ne pouzdajem baš previše

ako se mene pita ja imam posebne, zaštićene kutije za 50-tak CD-a/DVD-a koje držim ispravno uskladištene bez bilo kakvih vanjskih utjecaja

evo nedavno sam iz njih izvukao praprapra cedeje stare nekih 12god koji su se pisali na brzini 4x da bi neke fotke premjestio na disk, pa premjestio desetak takvih 4x - 8x komada na disk i prebacio na Verbatimove DVD-e, nikakvih problema osim sporosti kod prebacivanja

i naravno ne paničarim oko toga hoće li to biti vjekivjekov trajno sto ili tisuću godina, glavno mi se da znam da će mi nekaj raditi i za 20 godina kad mi zatreba, pa nisam još faca kakti Cartier Bresson i škvadra, a i ako do toga dođe da me žele u Muzej Suvremene Umjetnosti umetnuti, neka se za to onda brine za to tamo predviđen kadar

uostalom pa ima i celuloze negativa koja je sačuvana već preko 100 godina, a plastika i metal su pak tvrđi i kompaktniji materijali od celuloze pa ispravno uskladišteni ne bi trebali za 50 godina skviknuti, ne ;o))))

rocco337
[24. 01. 2011.]

problem ovih metoda pohrane je što su i orginal i backup na jednom mjestu...ili u kompu,na stolu il u stanu...morate napraviti još jedan backup i njega nositi na neku tajnu lokaciju u slučaju da prva lokacija bude ugrožena

dubrovnik
[25. 01. 2011.]

negative cuvam izrezane na 6 snimaka i slozene u pola a4 papira i tako traju preko 40 godina. Cdove sam poceo snimati prije osamnaest godina i neki se jos mogu i danas procitati, a obzirom da je cijena pohrane 50e/tb externi diskovi su najjednostavnije rjesenje. Kako mi je jednom davno grom sprzio i hdd pitam se koliko je NAS otporan na gromove?

JHumski
[25. 01. 2011.]

Čuo sam par primjera vezanih uz CD, DVD i greškama koje se događaju prilikom kopiranja, magičnog nestajanja i sl. -.-"

Ja osobno radim s 3 HDD dva interna i jednim eksternim.. za sada zadovoljan iako sam prije 2 godine na HDD starom mjesec dana doživio da je samo prestao raditi.. pogađate da nisu bili u stanju izvući podatke s njega..

nik
[25. 01. 2011.]

Kao što rocco kaže, jedan vanjski hard bi bilo dobro pohraniti na drugoj lokaciji. Kod frenda, rodbine i sl. Ne daj Bože provale ili još gore požara ili sl.

Ako se radi o fotkama veće vrijednosti (od kojih zarađujete, živite ili su vam pak bitne radi "neprocjenjive emocionalne vrijednosti" :) hard ili filmovi se mogu pohraniti u sef-ladicu u banci. Oko 320 kn godišnje. Što možda nije loša ideja, ako su vam fotke zaista vrijedne. Vjerujem da ne držite nofce doma u ladici ;))

Balky
[25. 01. 2011.]

@nik kako da drzim minus u ladici :P

uglavnom dok su slike bile manje, sve je islo na kvalitetne CDe, sad imam 2 diska, 2 kopije, jer jednostavno DVDe ne stignem przit i preprzavat.

Ako uzmem sad Blue ray, mozda ih iskoristim kao trecu backup opciju :)

nik
[25. 01. 2011.]

Balky, ide i to: staviš minus u frižider-ladičar i sve će biti OK - dok ne nestane struje ;)

blue
[25. 01. 2011.]

Je li itko od vas razmisljao da sam sastavi nekakav NAS?

Ne kuzim se previse u hardware, ali kontam da za NAS ne treba neka velika procesorska snaga i sl. mogao bi se iskorisiti neki stari komp pentuim 4 i sl. sa nesto malo RAM-a, te mu ugraditi RAID 1 kontroler sa 2 diska od 1.5 TB za pocetak, pa ga poslje nadogradit sa jos dva... itd.

Postoje vec gotove distribucije Linuxa koje bi odradile programski dio (SAMBA i sl).. tako da ne bi trebao biti problem, a offsite backup bi se mogao raditi na eksterni disk za slucaj da ga sprzi grom ili tako nesto?

Isplati li se to ili je bolje kupiti gotovo rijesenje poput Planet NAS kojeg je pixino naveo?

pixino
[25. 01. 2011.]

@ blue: Takve varijante sam i ja razmatrao. Da se sklepati i takav NAS server. Ne treba to biti neka pila. Imao sam ja i to. Athlon na 1,6Ghz sa 512 ddr. Čist uredno radilo na FreeNas platformi. No onda sam presao na taj Planetov NAS. Sam NAS me kostao 900kn, sto po meni za takav uredjaj i nije puno. Zauzima minimalno prostora i tih je u radu....i nisam potrosio sate rada i kemijanja kao sa onim prije koji sam "sklepao" iz starudije :)

blue
[25. 01. 2011.]

Hm..a gdje si ga kupio.. bas gledam na nabava.net i nema ih :(

pixino
[25. 01. 2011.]

@ Blue : Preko Diskonta24 sam kupio, no cini mi se da ih vise nema u ponudi. BTW: sad sam bas isao gledat specifikacije: radi na StorLink SL3516 procesoru (na 900 MHz) i 128 RAMa . :)

Imas i one D-linkove. Malo su skuplji ali imaju vise mogucnosti.

Npr: D-link DNS 323

Night
[25. 01. 2011.]

DVDovi snimljeni prije 5g su mi čitljivi bez problema, tako da mislim da mogu potrajati još bar 5g, inače se radi o Verbatim diskovima.

Što se tiče čuvanja slika na HDDu, tu bi obavezno trebalo imati RAID1 polje koje čuva podatke paralelno na dva diska, a u slučaju rikavanja jednog odmah prijavljuje problem i traži zamjenu. No nije ni to 100% sigurno, što ako neka nepogoda, npr. požar ili poplava oštete diskove, ili ako probije struja i ubije oba diska u RAIDu. Najbolje rješenje bi bilo imati još jedan RAID1 na udaljenoj lokaciji, makar i u offline modu pa ga tu i tamo sinkronizirati sa primarnim.

gogoya
[25. 01. 2011.]

a što ako neki asteroid udari u ovaj dio Zemlje i uništi Hrvatsku?! Trebam li rezervne HDD-ove držati kod rodbine u Ameriki?!

Boddhi
[25. 01. 2011.]

noup Gogoya, ništa Amerika, ja svoje poslao prvi dil rodijacima na Marsu a drugi dil rodijacima na Neptun, što je sigurno je sigurno.

Jedini mi je zajeb da ne zarate međusobno .....

Boris
[25. 01. 2011.]

Nemojte diskove što ispod čarapa držite zaboraviti zamotati u staniol za slučaj da EMP udari.

elvis
[25. 01. 2011.]

Čini mi se da ljudi miješaju backup-iranje i arhiviranje, odnosno da misle da je to jedno te isto.

Snimanje na DVD-ove je arhiviranje, snimanje na hard diskove, je obično (ne mora biti) backup-iranje.

U čemu je razlika? S porastom količine digitalnih podataka ja sam prestao raditi arhivske kopije na CD/DVD i samo kopiram (sync-am) na dva harda.

Potencijalni problem je u mogućnosti da se desi korupcija mojih snimki. Ako to ne primjetim, na druge dvije lokacije ja ću prebaciti oštećeni/uništeni fajl i uništiti sve kopije.

To se ne može desiti ako se rade arhivske kopije, s kojima se mogu vratiti na neki datum u prošlost, po mogućnosti na datum prije korpucije.

Ovo nije samo teoretski slučaj, to mi se već dogodilo. Par jpg-ova se iz nepoznatih razloga smanjilo na veličinu 0 baytova. Da nisam imao backup na CD-ovima nikada ih više ne bi vidio (u konkretnom slučaju i ne bi bila neka šteta)

Graffiti
[26. 01. 2011.]

meni paše stvar NE držati puno količine podataka na jednom mjestu npr 1disk-1TB-meetar fotki,zvučisuicidalno

ukoliko DVD potraje min 5g,bilo bi mi idealno zbog nemalog/nevelikog diskovnog prostora eventualno HDD po 250 GB max.

Zna bit perverzija koliko mogu bit izdržljivi recimo CD-ROM-ovi za muziku!

U autu imam Cd-ove iz 2001 ljeto/zima /ljeto/zima godine idu i idu..na kraju vrisnuo autoradio upola manje star.

Tu ima MP3-ova i Audio...no fotke su ipak fotke iako je bit-bit

digit-zapis...

...volio bih kada ne bi bio visok rizik optičkih prijenosnih medija..jer isti su mi praktični jer ne krcam mjesečno više od 10-12GB na diskove...

Što se tiče servera svaka čast no to je pak ipak za korisnike puno većek kalibra od mene koji dinamičnije imaju doticaje sa fotografijom...no za dugotrajnu(nema beskonačne) pohranu želim garanciju za medij min 5g

DVD preferiram Traxdata,TDK,Verbatim i još neki renomirani i koristim samo DVD-R za jednokratno snimanje +RW forget that!

Zabac
[26. 01. 2011.]

Da jos malo kazem koju vezano uz RAID 1. To polje ima najvecu sigurnost jer je faktor 2 (ostali maju manje). Kao sto znamo, zapisuje se na dva diska. Druga stvar, vjerojatnost da se izgube podatci rastu s kvadratom vjerojatnosti da se izgube podatci na pojedinom disku. Sto to znaci: Ako imamo dva diska kojima je vjerojatnost greske 1% ili 0.01, kod dva diska to iznosi 0.01x0.01=0.0001 ili 0.01% ili 100 puta. S time da je 1% greske kod diskova ogromno. Ako uzmemo 0.1% po disku sigurnost u RAID1 raste 1000 puta. Ideja je uzeti sto kvalitetnije diskove i neki NAS. Kad crkne koji disk, jednostavno se zamijeni drugim. Mana je sto je takav nacin najnepovoljniji sto se tice kapaciteta.

pixino
[26. 01. 2011.]

Kapacitet danas nije problem. Za raid1 ti dva diska od po 1TB dodju oko 1000kuna. Ako je namjena skladistenje fotografija, na 1TB stane 100000 fotki (ako racunamo da su u rawu od po 10MB). To ipak nije tak mala brojka.

seewolf
[26. 01. 2011.]

da kapacitet nije problem, ali i dalje preporucujem kupovinu samo raid edition diskova :). tako su se barem zvali kad sam ih ja kupovao, malo su skuplji, namjenjeni serverima, pet godina garancije itd.. ali zato mirno spavam :).

bugs_bunny64
[26. 01. 2011.]

Ja imam 2 diska od terabajta u raid polju, automatski backup i jos uz to backupiram obradene fotke na vanjski disk

elvis
[26. 01. 2011.]

Čini mi se da ljudi miješaju backup-iranje i arhiviranje, odnosno da misle da je to jedno te isto.

Snimanje na DVD-ove je arhiviranje, snimanje na hard diskove, je obično (ne mora biti) backup-iranje.

U čemu je razlika? S porastom količine digitalnih podataka ja sam prestao raditi arhivske kopije na CD/DVD i samo kopiram (sync-am) na dva harda.

Potencijalni problem je u mogućnosti da se desi korupcija mojih snimki. Ako to ne primjetim, na druge dvije lokacije ja ću prebaciti oštećeni/uništeni fajl i uništiti sve kopije.

To se ne može desiti ako se rade arhivske kopije, s kojima se mogu vratiti na neki datum u prošlost, po mogućnosti na datum prije korpucije.

Ovo nije samo teoretski slučaj, to mi se već dogodilo. Par jpg-ova se iz nepoznatih razloga smanjilo na veličinu 0 baytova. Da nisam imao backup na CD-ovima nikada ih više ne bi vidio (u konkretnom slučaju i ne bi bila neka šteta)

Zabac
[27. 01. 2011.]

A sto je onda sigurnosna kopija? Backup nije puko kopiranje. Postoje algoritmi izrade sigurnosnih kopija, kao i nacini izrade. Kada zavrsi jedan "ciklus", medij se trajno pohrani. Recimo, kopije se rade dnevno, tjedno, mjesecno i recimo ovi mjesecni se trajno pohranjuju. Pazi se da podci budu barem na dva, ako ne i tri razlicita mjesta. Sami medij i nije toliko vazan, tako da i diskovi u redundantnim poljima isto vrijede. Treba jos gledati omjer kapaciteta po volumenu i po kili. Zamislite da slike drzite na disketama!? Ako poracunate recimo 50000 slika po 10MB dolazimo do 500GB ili preko 100 DVD-a. Dva diska od 500GB su manje od 100 kutija za DVD.

Usput, ja cuvam RAW koji je tezak 15MB.

NAS se namece kao logicno i jedino rjesenje jer ima dobar omjer kune/volumen/kapacitet. O komociji i pretrazivanju da i ne govorim.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…