Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 gres

Fotografiranje u nacionalnim parkovima (u komercijalne svrhe)
ile
[30. 11. 2014.]

Nedavno sam pricao sa cuvarom jednog parka i receno mi je kako je zabranjeno fotografiranje u komercijalne svrhe. U slucaju da njihova pravna sluzba pronadje fotografije iz parka koje se koriste u komercijalne svrhe te otkrije autora, taj bi mogao biti tuzen.

Npr NP Plitvicka jezera ima objavljen cjenik za profi snimanje, ali to se vise odnosi na video i snimanje filmova/video reklama.

Ono sta mene zanima su fotografi pejzaža koji svoje fotke eventualno prodaju ili pokusavaju prodati :)

Za US sam npr. pronasao ovo:

Generally speaking photography as an individual or as part of small group does not require a permit. The applicable law that pertains to this is known as Public Law 106-206 (text available at http://www.usbr.gov/lc/hooverdam/pl106-206.pdf), which actually forbids a fee for still photography unless certain conditions are met. Generally speaking taking landscape and wildlife shots while the park is open and selling them does not require any permits.

The specific times that a fee can be imposed for photography are

1) It takes place at a location, or at a time, when members of the general public are not allowed (an example would be that Antietam Battlefield closes at dark, if I wanted to photograph there after dark they could charge me a fee, in part because they would have to have someone come out and unlock gates etc.)

2) If the photography involves models, props, etc that are not part of the natural or cultural resources of the park, especially if that photography is commercial in nature (an example would be using a park as a setting for a off road vehicle shoot for an advertisement). This can also be extended to using the park as a setting for portraits that you are being paid to take, some parks have developed a streamlined process for permitting for this, assuming all your equipment can be hand carried etc. If you only do it occasionally chances are no one will ever notice or say anything. If you are using the same locations on a regular basis then you should probably contact the park. Part of the issue here is that you are now using the park as a place to conduct a commercial endeavor, i.e. you are actually transacting business with a client in the park.

3) If the park will incur administrative or personnel costs in the course of your photography, or in mitigating you impact on the park or other visitors (you want exclusive access to a certain area, if the park feels that this is not a substantial detriment to other park visitors they can allow this but charge you for the staff to keep other visitors out and to redirect them to other activities, locations etc.)

It should also be noted that organizations offering a formal photography workshops at a park are generally required to have a permit. Again this is mainly an issue of using the park for a commercial endeavor. Someone offering guided hiking trips for a fee, or fly fishing trips for a fee would be required to do the same. Informal gatherings without a paid guide typically don't run into this problem, however group of more than 5 or 10 people may want to contact the park in advance in large part due to the potential for damage in areas that are not designed for groups that large. I'm a believer in photographers trying to practice Leave No Trace principles, and it is hard for large groups to adhere to those principles.

Izvor: http://www.dgrin.com/showthread.php?t=108378

Znaci, po ovome ispada da u Americi nije zabranjeno fotografirati pejzaže i prodavati printeve tih fotki.

Ne bi me cudilo da je kod nas ista situacija ali zaposlenici parkova tumace zakone svatko na svoj nacin. Posebno je iritantno sta sam naletio na par slucajeva di cuvari parkova spominju da oni sami mogu novcano kaznit fotografa (!?)

Ima li koji pravnik tu na forumu da pojasni malo zakone i uputi na njih :)


vipe
[30. 11. 2014.]

Svaki park (bilo nacionalni, park prirode ili sl.) imaju neki svoj pravilnik u kojem obično stoji da se može fotografirati komercijalno fotografirati uz određeno plaćanje. Na pitanje da li ti s kupljenom ulaznicom (tamo gdje se naplaćuje) možeš fotografirati (možeš!) i dalje "komercijalizirati" (što znači komercijaliziranje?) te svoje fotografije, svaka takva ustanova različito odgovara. Obično se pozovu na svoje "stručne službe" koje u pravilu daju negativan odgovor, ne zato što imaju argumente za to nego što im je to urođeni birokratski refleks.

Pojednostavljeno, njihov odgovor je: "ti možeš ali nesmiješ, a mi smijemo ali nećemo".

Čuvari parkova prirode te ne mogu kazniti jer nemaju ovlasti za to, takvo njihove tumačenje je rezultat njihove nepismenosti, bahatosti, sve u želji da i oni dožive trenutak da budu "precjednici države".

dziguru
[30. 11. 2014.]

znam da u Maksimiru i Bundeku hvataju ekipu koja se dođe slikati - pogotovo je to izraženo subotama ujutro kad ljudi dođu napravit one fotke nakon odnosno prije vjenčanja..

bilo je prije par mjeseci diskusija o nekom lovniku koji je oduzeo čovjeku aparat jer je slikao šumu u Gorskom kotaru..al tu je nešt sumnjivo bilo, više puta sam se mimoišao sa tim lovnikom dok sam haračio po tom području, dapače čovjek je bio uvijek vrlo susretljiv, poznat je u mjestu kao dragi čovjek..tako da je vjerojatno bila ono neka izvanredna situacija, ko će ga znat..

del23
[30. 11. 2014.]

Ima neke nejasnoće u vezi tih dozvola za NP Plitvice. Bila je jednom rasprava prije godinu dana u kojoj su se lomila koplja pa me bilo "strah" pitat što mislite :)

Dakle na njihovim stranicama ustvari nigdje jasno ne piše tko treba a tko ne treba dozvolu, osim što postoji cjenik za komercijano snimanje i fotografiranje pa si dao truda i poslao upit na mail koji je tamo napisan.

Radi se o tome da planiramo foto izlet u privatnom aranžamu i ne bih se volio dovodit u neke nepotrebne neugodnosti.

I sad iako ja smatram da je tamo dozvoljeno fotografirat u privatne svrhe jer nas tu "štiti" zakon na višoj instanci od uređenja NP-a, kao što sam sigura da ni jedan Rus, Njemac ili Japanac nemaju tu dozvolu i isti tako na to treba gledat na reklmu za NP ali ono što me smeta je to da ja sa današnjim danom nemam njihov odgovor na moje jasno pitanje!!!

Znači opet se dešava da netko na moj račun gladi jaja. Primjera radi TZ Skrad je odgovorila u roku od tri sata od mojeg uputa vezanog za Zeleni Vir. A budimo realni, tamo turista u 5 godina ne prođe koliko u jednom ljetu prođe kroz NP Plitvice....

del23
[30. 11. 2014.]

Upit sam poslao prije nekih tjedan dana

alfa91
[30. 11. 2014.]

Ostane li ovakvo stanje i ovi tukci i svi sl. njima na vlasti ja bez zezanja očekujem da se kroz god-dvi počne naplaćivat svaka slika u gradu.Po jedan euro na Pjaci ili trgu Bana , ako je grupno priko dva člana onda 0,5 eura svatko. Ilica će koštat 1,2 eura jer imaš linije tramvaja koje ti nude element kompozicije.......

ile
[30. 11. 2014.]

Zanimljivo je objasnjenje da ovi sta snimaju pireve dobiju dozvolu jer to kao mladenci koriste za osobne potrebe, a to sta ovi zarade na tome to nije komercijala. Mozda bi onda bilo posteno rec da ce i ovi ostali klijenti to koristiti za vlastite potrebe i svi zadovoljni :)

ile
[30. 11. 2014.]

Ovdje su navedeni zakoni i propisi unutar pojedinih NP:

http://www.min-kulture.hr/default.aspx?id=85

Pravilnik o unutarnjem redu u Nacionalnom parku 'Plitvička jezera' je donesen 14.05.1996 a kaze sljedece:

Članak 53:

Novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kn kaznit će se za prekršaj fizička osoba:

...

- ako obavlja snimanje ili fotografiranje u Nacionalnom parku u komercijalne svrhe bez odobrenja Ustanove (članak 37.).

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/264462.html

Ocito je ovaj zakon davno donesen i treba ga mijenjati. Odnosno, po uzoru na gore spomenuti americki zakon treba kategorizirati po vrsti fotografije/filma jer nije isto snimati film i dovesti 200 statista i fotografirati lišće

cimet
[30. 11. 2014.]

@del23, svojevremeno sam im poslao jedno pitanje (ne u vezi fotografije već regulacije korištenja biciklističkih staza), emailom, nikada odgovor nisam dobio. Usmeno (telefonom) od 2 različite osobe sam dobio i 2 različita odgovora. Fiksna plaća, lički medvjedi...........

Spisak svih koji su platili dozvolu za komercijano fotkanje Plitvica je ovdje ;).

zcuvalo
[30. 11. 2014.]

Moje skromno iskustvo, svi parkovi i slični su se ogradili na način da traže plaćanje ili dozvolu za snimanje. Dovoljno je da imate tripod u opremi i tog trena ste profesionalac. Po Zagrebu npr. za fotknanje po ulicama trebama vam naravno dozvola grada za fotkanje (teško povjerovati - mene tražilo - komunalac). Iz Maksimira su me par puta najurili jer nisam imao papire za fotkanje a sve zato jer sam profesionalac (sa Flexaretom iz 1968 g.). Arena centar isto tako, Jarun - isto tako. Uglavnom, neki guzonja ili njegov sin/kćerka su to upisali u Pravilnik o nečemu i to im je osnova da vam zabrane fotkanje a pravna država vam se lagano sere po glavi....

cimet
[30. 11. 2014.]

Zato kad japanac dođe s tripodom i profesionalnom opremom niš ga neće ni pitati, "inteligentno" vidi "pa taj nije naš", jer nedaj bože da zna guknuti 3 riječi na stranom jeziku, ionako su ga na posao primili preko veze, a znanje stranih jezika je dokazano s svjedodžbom 8. razreda osnovne. Evo stockovi su puni fotografija naših NP-a koje su napravili velikim dijelom stranci. Jesu li njih tužili? Moš mislit, za to su nesposobni! Al neka se neki domaći okoristi, dobit će on već svoje.........

dvalenti
[30. 11. 2014.]

Zanima me kakva je situacija sa fotkanjem u i oko trgovačkih centara.City,Arena,King kros i ostali.

ksoric
[30. 11. 2014.]

Trgovački centri su privatno vlasništvo i u njima treba poštivati pravila i želje vlasnika. Ako ih slikaš s javne površine (npr. sa ceste) nemaju se pravo buniti.

dvalenti
[30. 11. 2014.]

Hvala!

gobel
[30. 11. 2014.]

Kada smo već kod te teme,mene zanima jel potrebna dozvola za fotkanje adventa u Zagrebu,jer namjeravam doći 6.12.i htio bi napraviti nekoliko (noćnih) snimaka? Normalno da bi ponio i stativ pa se bojim da bi mogao biti "profesionalac" koji nema nekakvu potvrdu.Ako netko zna odgovoriti i kome bi trebao poslati upit bio bi mu zahvalan.

flyboy
[30. 11. 2014.]

Logika govori da ako su ti dopustili da u Park uneseš fotoaparat, dakle pretpostavka je da smiješ fotografirati, onda ti ne mogu braniti da koristiš vlastite slike po želji, jer zakon o autorskom pravu navodi da smo kao autori 100% vlasnici autorskih prava na vlastite fotke, pa ih onda smijemo i prodavati. Varijanta "smiješ fotografirati ali ne i raspolagati vlastitim autorskim djelom" je nelogična. Ali živimo u izrazito nelogičnoj zemlji i to se neće promijeniti. Primjera radi, u Milanu sam jednom "zaradio" upozorenje od "Polizotta" jer sam fotografirao Duomo. Na pitanje "zašto?", policajac veli "zato jer je fotoaparat na tronošcu, pa to implicira profesionalno, dakle lukrativno snimanje. Smijete fotografirati iz ruke bez problema." Inače, tada se dozvola za fotografiranje mogla dobiti u nekom općinskom uredu i koštala je neke simbolične novce. Ni ovo nije idealno riješenje, ali imalo je nekog smisla.

tomi
[30. 11. 2014.]

neka mi bilo tko dokaže da sam profesionalac ili koristim fotke u komercialne svrhe ako fotkam sa stativom i slr-om. Kad dokažu platit ću im.

Tjerati me smiju(kao čin tjeranja), ali zakonski ne smiju i ne mogu. U takvim slučajevima recit "ajmo zvati policiju" neka napravi zapisnik, pa bu se "tjeratelj" ili "tjerač" vjerojatno brzo predomislio jer mu se nebu dalo petljati s time.

Nisam to isprobao, ali imam u pripravnosti tu ideju, zlu ne trebalo ;)

PunoIme
[30. 11. 2014.]

Nisam baš siguran da će se policija upetljavati u rad čuvara parkova. To isto kao kada bi svaki putnik u tramvaju zvao policiju jer mu kontrolor želi naplatiti kaznu jer nema kartu...ili da ribočuvar naplati akznu ako loviš ribu bez dozvole....Čuvari šuma i parkova su na svome području isto službene osobe. Iako mi je sve ovo oko zabrane slikanja totalni kretenizam. Imao sam do sada sa fotografiranjem jedno jako neugodno iskustvo..ali doduše na groblju. Fotografirao sam sahranu ( jako neugodna i mučna scena, ali tako me obitelj pokojnika zamolila, bez naknade naravno,prijateljski)...pa mi došao pametovati neki djelatnik groblja. Nakon toga sam otišao upravitelju koji mi je rekao da zabrana fotografiranja i snimanja postoji samo ako se snimaju nekakvi prilozi ili flmovi.Nitko ne brani da ti slikaš grob svojih roditelja, rodbine..itd. ili sahranu koju te zamolila rodbina pokojnika ( naravno ne u komercijalne svrhe). isto tako mislim da i u šumama, gorama, parkovima,rijekama i morima...ako je negdje baš zabranjeno valjda mora postojati nekakav znak.Prije per mjeseci sam pitao upravu Kopačkog rita koliko se plati slikanje ako želim ulaziti amlo dublje u teren, van kolnika ili nasipa. rekli su mi da se više ne mora ishodovati nikakva dozvola i da se može slikati koliko hoćeš..ALI ! Moraš unamjiti njihovog vodiča koji te za sitnih 500 kn provede gdje god hoćeš.

del23
[30. 11. 2014.]

To "klasificiranje" opreme je tolika glupost ali zakonodavac negdje mora povući granicu, je li to dobar ili loš način druga je tema. Ali mislim da se to korištenje stativa ne gleda kao da je to profi, nego ti sa stativom ometaš druge ljude u slobodnom prolazu a to se kosi sa onim, nazovimo ga, prirodnim zakonom javne površine; sve je dozvojeno što ne smeta druge :)

A usporedbe sa lovom, ribolovom baš ne stoje jer tu direktno utječeš na prirodu dok kod fotografije, snimanja ili slikanja to ne radiš

PunoIme
[01. 12. 2014.]

Nisam niti mislio uspoređivati lov sa fotkanjem. Samo sam komentirao @tomi koji kaže da treba zvati policiju da napravi zapisnik pa će šumski djelatnik odustati. Policija sa time nema veze. To sam komentirao, a nikako nisam usporedio lov sa fotkanjem. O fotografima imam jedno mišljenje..a o lovcima sasvim drugačije .

tomi
[01. 12. 2014.]

Dakako da ima policija veze!

Nitko drugi te nema pravo legitimirati "bez razloga" (u šumi, na cesti, u parku...) ili ti sastaviti zapisnik u kojem stoji što se dogodilo i što je oduzeto, a koji ima"težinu".

U koliko lovočuvari ili ribočuvari nalete na krivo(ribo)lovce, zove se i policija...

Javne zgrade i ostalo na javnom prostoru... nema te osobe (zaštitar neki ili redar) koja ti može oduzeti opremu do policajca sa složenim zapisnikom o slučaju. Ovdje nisu uključene zabrane slikanja onoga na čemu je ista istaknuta, No i tu opet mora doći policajac...

Da ti bilo tko u šumi ili sl.("šumski djelatnik", medvjed, bijesna lisica...) oduzme opremu ili te ide tjerati... ma daaaj. Ako se bojiš (čega već, možda i s pravom) normalno da ćeš pobjeći, ali to apsolutno nitko nema pravo osim policije (uz zapisnik, naravno)

Itd...

Kuv
[01. 12. 2014.]

Samo da spomenem da nije sve skroz negativno. Fotkao sam frendicu u Maksimiru. Imao sam SLR torbu i sve što u nju ide i jedno kompletno svijetlo (speedlight, stalak i softbox 60×90). Došao mlađi lik na biciklu, pitao je li za osobne svrhe, rekao da jest, pozdravio je i otišao.

A za sve neugodnosti ono što tomi kaže; Neka dokaže da je komercijalno.

ipecek
[01. 12. 2014.]

Ako misle klasificirati opremu, onda neka uvedu dozvole za posjedovanje određene fotoopreme koja se klasificira kao profesionalna. Dok god svatko može kupiti opremu kakvu želi, trebao bi je moći koristiti gdje želi (osim u slučaju postojećeg znaka zabrane).

Nitko nije vlasnik prirode, zašto bi ograničavao drugima njihovo kreativno izražavanje?

Prije par mjeseci sam na Jarunu vidio poveću skupinu ekipe koja prakticira jogu, s instruktorom. Dam se kladiti da nisu morali ishoditi nikakvu dozvolu, iako su članovi taj tečaj platili i netko direktno zarađuje od toga.

epozar
[01. 12. 2014.]

A koliko se naplaćuje ta neka komercijalna dozvola za snimanje?

Da li se dobije tzv. "property release"?

ile
[01. 12. 2014.]

Cjenik za plitvice: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/hr/protokol/

1 sat snimanja - 1000kn

1 dan snimanja - 3000kn

BURKI
[01. 12. 2014.]

Ovako...osobno(pošto se muvam na sličnim mjestima o kojima je riječ)..moja su iskustva ovakava.

..jedan slučaj je bio da su me ("čuvari,renđeri ili ni ne znam kako se zovu, jer nisam bio u poziciji da to trebam"..)našli pokraj samih hranilica,jedan od njih izašao iz lade ,uhvatio se za glavu i kaže "pa kud baš kraj same hranilice"...ja njemu (a bio gadan snijeg).."pa kad jedino tu nešto i ima"...čovjek zavrti glavom i sasvim korektno kaže da tu ne smijem biti te da kada sam već tu nešto pofotkam ali ne zadržavam se baš predugo...fino se izpozdravljali ,ja mu se zahvalio na ljubaznosti još malo fotkao i otišao (nisam se više nikada tamo vračao) jer logika i govori da uz samu hranilicu nikoga ne bi ni smjelo biti...a i iz poštovanja prema dotičnom...

Samo da napomenem da sam u to vrijeme tek počeo obilaziti šumetine i fotkati ,te sam učio u hodu gdje što kada smijem a kada ne...

slučaj drugi je bio, da kada me zaustavila policija na ulazu u tikveš i prilikom pregleda vozila vidjela foto opremu...samo su mi napomenuli da ne smijem fotkati ,ja sam rekao da smijem...on je rekao da ne smijem u komercionalne svrhe ...ja sam rekao da to znam i to je bilo to...

slučaj treći je bio da sam ostavio vozilo ,te sa aparatom hodao na sličnom području pješke...(po cesti gdje inače idu vozila)... naišli opet nekakvi momci u zelenom u nekakvoj ladi...zaustavili se izašli i kazali da tu "ne smijem fotkati"...ja kazao da "smijem"...oni tražili moju osobnu...ja tražio njihove dozvole koja im dozvoljava da traže moju osobnu...oni kazali da nisu dužni da mi to predoče...ja uzeo mobitel da nazovem policiju jer me uznemiravaju ..i to im kazao da činim...oni meni da to nije potrebno i da ne kompliciramo te da sada ipak fotkam ali da se tu inače ne smije.....???....

...sve ovo je bilo prije nekakvih x godina ali mislim da ni sada baš nije zakonski sve skupa dorečeno...Moj savjet je da ako znate gdje se kao "turist"smijete kretati ..tamo smijete i fotkati(ako to nije zakonom ,upozorenjima,znakovima...drugačije određeno)naravno ne u komercijalne svrhe....(baš me zanima tko to kasnije može i dokazati)...diskriminaciju obično rade ako imaš dobru opremu ili si domaći...ali onda se zove policija i to ju zovete vi ,pravi se zapisnik i dalje rješava kako već ko...

Koliko vidim Plitvice su donijele dosta zanimljiv zakon...neko kupi dozvolu za dan i plati 3000kn...neko ne plati ništa ali mu niko ne može zabraniti da unese svoju foto opremu jer to ni ne može..a tko će kasnije nadgledati tko fotka sa dozvolom a tko bez ...ili moram li ja tu dozvolu čuvati cijeli život da bi mogao određene fotke prodati i imati dokaz da na to imam pravo...šta ako ju izgubim...itd....

ile
[01. 12. 2014.]

Moja poanta je vise usmjerena na problem NAKON fotografiranja NP. Sto da ja odlucim profesionalno se baviti landscape fotografijom i odlucim slikavati NP i prodavati te slike? Kako sam gore vec naveo, u Americi je dovoljno kupiti samo ulaznicu, a kod nas si automatski u startu onemogucen jer mislim da i najjaci svjetski fotografi ne bi placali ovakve nebuloze od cijena.

ile
[01. 12. 2014.]

Jasno mi je da se u komercijalne svrhe ne moze koristiti slika nekakvih objekata, umjetnickih djela i sl. jer to je ipak necije djelo i treba pitati za dozvolu, ali u slucaju prirodnih ljepota trebalo bi biti dovoljno kupiti ulaznicu, po uzoru na parkove van hr.

del23
[01. 12. 2014.]

Ako ćemo o NP Plitvicama, sad već postoji tolika količina stock fotografija da od sutra kompletno zabrane fotkanje nitko ne bi ni skužio.

Volim pravila i pokušavam ih se pridržava ali kada su logična, ovo sa NP Plitvicama, Bundekom, Medvednicom su teški bullshitovi.

Oprostite ali fotograf ama baš nikako ne utječe na okolinu i u pravilu ne smeta nikoga, a to što svaki petstoti fotograf uspije neplanirano koju fotografiju prodat to je također smiješno.

S tim da se slažem sa nakndama strogo komercijalnim djelovanjima, npr. da proizvođač planinarskih jakni ide snimat na plitvice, zašto ne bi bio dužan ostavit neku naknadu?

P.S. Odgovora na pitanje iz NP Plitvice još čekam :)

sokol
[01. 12. 2014.]

Ne postoji komercijalno ili nekomercijalno snimanje, postoji samo komercijalno ili nekomercijalno korištenje fotografija i video materijala. Oprema ne određuje kako će se fotografija koristiti.

Kada se dobije naknada temeljem autorskog ugovora za fotografiju, to ne znači da je to komercijalno korištenje, već je to naknada za vlasništvo, u ovom slučaju intelektualno vlasništvo. Zadatak nadzornika je da vam napiše prekršajnu prijavu, opremu vam nema pravo dirati, a iz parka vas smije udaljiti samo ako nemate ulaznicu ili grubo kršite pravilnik o unutarnjem redu, lomite sedru, lomite bilje, berete bilje, ubijate ili plašite životinje ekstremnim ponašanjem etc.

Prema vama ne smije upotrijebiti fizičku silu, ali smije i mora pozvati policiju, koja vas pak smije udaljiti iz parka i primjeniti fizičku silu samo ako grubo kršite odredbe pravilnika o unutarnjem redu, a to naravno moraju dokazati i dokumentirati na licu mjesta. Nitko neće niti pogledati slikara koji na štafelaju ima ulje na platnu i slika u prirodi i kasnije tu sliku proda za milijun eura, fotografija je isto autorsko djelu prema odredbama zakona o autorskom pravu, isto kao i ulje na platnu. Jedino je pošteno upozoriti nadzornika da razmisli što radi, jer vrlo je neugodno sučeliti se sa nekim na sudu kada nisi u pravu i blagog pojma nemaš što zapravo kao nadzornik radiš. Zapamtite, gruba povreda ljudskih prava i sloboda je teško kazneno djelo, a stvaranje autorskih djela i umjetničkih fotografija nije niti prekršaj.

housel
[02. 12. 2014.]

Pred 2 godine išli kao foto klub u tikveš i rit, nitko ni riječi nije rekao

Lagonda
[02. 12. 2014.]

Mislim da je problem sto oni ne mogu vrsiti kontrolu "naknadnih" ciljeva tj svrha te iste fotografije nastale u nekom parku ili mjestu. Sto se tice opreme isto tako ne mogu me svrstati u profica zato jer imam bijeli objektiv ili aparat veci od dlana. To samo govori koliko je njihovo znanje. Samim time jako je tesko kontrolirati opcenito fotkanje. Jer nitko taj trenutak ne moze odrediti jeste vi amater, jel vi radite za neku mega korporaciju za snimanje reklama itd. Stoga se i postavljaju na nacin, malo prenagli, da zabranjuju fotkanje vecim aparatima itd. A to dovodi do nezgodnih situacija.

Za komercijalu vjerujem da smo se svi slozili da ako netko ozbiljno radi posao da ce taj i napisati dopis o eventulanom snimanju, da ce se to sve medjusobno srediti, platiti kaj treba itd. I sve pet. S troskovima se ne trguje u poslu.

Ali problem je kad osobi (za koju oni ne znaju da li fotka doma zeni za album ili za firmu) krenu davati zabrane iz cista mira i to samo na osnovi velicine aparata ili stativa?? Onak, wtf?

Ja bih ga, hebo me pas, trazio diplomu iz fizike taj cas. :)

Uglavnom, ta tema je dosta fleksibilna i tesko je to kontrolirati. A kad vidim murju kako fotka sudare, kojekakve arhitekte i geodete i slicne... a svi s malim digitalcima... A oni su ti koji bi prvi mozda trebali biti na tapeti... Eto, zbrckano. :)

Domac
[02. 12. 2014.]

čitam često postove ovdje, ali zbog nedostatka vremena rijetko komentiram...

problem fotografa u hrvatskoj je što su mnoge stvari u zakonima i podzakonskim aktima uređene krivo, nedosljedno, ne u skladu s vremenom...

fotografima treba jedan cjeloviti zakon, a ne raštrkanost po svim mogućim zakonima gdje se netko sjeti fotografije, a dobar primjer je i fotkanje u nacionalnim parkovima, fotkanje iz zraka, fotkanje na javnim mjestima itd...

drugi veliki problem su autorska prava, nerazlikovanje autorskih i imovinskih prava od strane mnogih osoba; imamo jako dobar primjer uređenosti i poštivanja autorskih prava preko ZAMPA za glazbu, a sve je moguće urediti i za fotografiju, samo treba znanja, volje, vremena i moglo bi se pokrenuti sve....

treći problem su autorski ugovori i ugovori o djelu, tj. nemogućnost fizičke osobe da na legalan način sklopi autorski ugovor sa fizičkom osobom u RH, za odnos pravna - fizička rjeešenja su trenutno donekle zadovoljavajuća...

mogao bi probleme nabrajati još jako dugo, ali iskreno za sve postoje rješenja, samo se pitam zbog čega se navedeno ne želi riješiti, zbog čega sami fotografi ne pokrenu rješavanje konkretnih problema?!

PunoIme
[02. 12. 2014.]

@lagonda :"Uglavnom, ta tema je dosta fleksibilna i tesko je to kontrolirati. A kad vidim murju kako fotka sudare, kojekakve arhitekte i geodete i slicne... a svi s malim digitalcima... A oni su ti koji bi prvi mozda trebali biti na tapeti... Eto, zbrckano. :)" ????

Zašto bi arhitekte i policija trebali biti prvi na tapeti ? Kakve to veze ima sa ovom temom ?

PunoIme
[02. 12. 2014.]

@tomi čuvari šume /lovočuvari/ribočuvari..itekako imaju pravo na svojem području gdje rade legitimrati svaku osobu koju žele...zato su i postavljeni tamo ...A oni zovu policiju jedino ako imaju problema sa osobom prema kojoj postupaju...isto tako izdaju potvrdu o oduzetim predmetima. Iako se to sve skupa odnosi na alat za loov ili nedozvoljeno ribarenje. Za fotoopremu zaista nemam pojma jer još nisam čuo da je nekome šumar ili policija ili bilo tko oduzeo fotografsku opremu ako je fotkao na javnome mjestu.ovo je stvarno rasprava koja može trajati godinama jer zakoni nisu jasno definirani.

Uostalom...zna li itko jedan zakon koji zabranjuje fotkanje na bilo kojem javnom mjestu ? ( ne mislim na kazališta ili kino dvorane gdje ponekad piše na ulazu da je zabranjeno snimanje, več na ulice, trgove,šume... )

PunoIme
[02. 12. 2014.]

@tomi čuvari šume /lovočuvari/ribočuvari..itekako imaju pravo na svojem području gdje rade legitimrati svaku osobu koju žele...zato su i postavljeni tamo ...A oni zovu policiju jedino ako imaju problema sa osobom prema kojoj postupaju...isto tako izdaju potvrdu o oduzetim predmetima. Iako se to sve skupa odnosi na alat za loov ili nedozvoljeno ribarenje. Za fotoopremu zaista nemam pojma jer još nisam čuo da je nekome šumar ili policija ili bilo tko oduzeo fotografsku opremu ako je fotkao na javnome mjestu.ovo je stvarno rasprava koja može trajati godinama jer zakoni nisu jasno definirani.

Uostalom...zna li itko jedan zakon koji zabranjuje fotkanje na bilo kojem javnom mjestu ? ( ne mislim na kazališta ili kino dvorane gdje ponekad piše na ulazu da je zabranjeno snimanje, več na ulice, trgove,šume... )

PunoIme
[02. 12. 2014.]

STARIJA TEMA

gogoya
[02. 12. 2014.]

a ja sam čuo da po zakonu niste dužni niti policiji pružiti svoju osobnu iskaznicu... to se ima smatrati samo kao čin dobre volje. E, je li to istina ili nije, nemam pojma. Ja i gaće skidam ako traže. ;)

PunoIme
[02. 12. 2014.]

Hahahahhaha......

cigo
[02. 12. 2014.]

Meni je super kak me u Schonbrunnu niko nije apsolutno nist pital vezano za fotkanje, cak su me cuvari i pozdravili a ovi nasi se izdrkavaju po sumetinama

PunoIme
[02. 12. 2014.]

Cigo-sve ti to ovisi zapravo u kućnom odgoju. Ja vjerujem da niti u jednom poslu nitko nikome nije rekao da trebaju nekoga maltretirati. Stvar je u tome da nemaju puno pojma o zakonima,nisu uspjeli postati nešto više u životu....još ako su dan ranije pogledali koju epizodu Teksaškog renđera...opizdi ga adrenalin iz pljoske....eee...onda nastaje drama ....

vipe
[02. 12. 2014.]

e fala ti cigo ko bratu, riješija si me jedne dileme :))

cigo
[02. 12. 2014.]

ne govorim o ljudima koji hodaju po tim mjestima nego o kriploidima koji su pisali prailnike o fotkanju po sumama

tomi
[02. 12. 2014.]

gogoya, upravo tako (s policijom nisam baš siguran da je tako), ali sa rangerima, inspektorima javnih ustanova itd. to stoji, iako oni trebaju složiti zapisnik. I nesmiju primjenjivati silu i oduzimati stvari. jedino ako se ne varam smiju zaplijeniti npr. "krivolovom stečenu imovinu"

PunoIme
[02. 12. 2014.]

Zakon o osobnoj iskaznici

Članak 24.

Novčanom kaznom od 3.000,00 do 4.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

1. koja se služi osobnom iskaznicom kojom se ne smije služiti (članak 5. stavak 1.),

2. koja podnese zahtjev za izdava­nje osobne iskaznice s netočnim ili neistinitim podacima (članak 12. stavak 1.),

3. koja zakonom ovlaštenoj osobi odbije dati na uvid osobnu iskaznicu (članak 15. stavak 1.),

4. koja osobnu iskaznicu da drugome da se ­njome služi kao svojom ili se služi tuđom osobnom iskaznicom kao svojom (članak 15. stavak 2.).

tomi
[02. 12. 2014.]

ovlaštena osoba za tu radnju je jedino policajac...

PunoIme
[02. 12. 2014.]

Zakon o slatkovodnom ribarstvu

Članak 39.

Ribočuvar u obavljanju svoje djelatnosti ovlašten je od ribiča:

1. zatražiti dozvolu za obavljanje ribolova,

2. pregledati ribolovni alat, opremu za ribolov i ulov,

3. zatražiti osobnu iskaznicu ili drugu ispravu na temelju koje može utvrditi njegov identitet,

4. privremeno oduzeti ribolovni alat, opremu za ribolov i ulov.

Doduše, ovo se odnosi na ribiče, ne fotografe, ali ako bilo što posumnjaju umaju pravo tražiti osobnu iskaznicu na području gdje obavljaju svoju djelatnost.Isto je i sa lovočuvarima....zaštitarima...itd..itd...

tomi
[02. 12. 2014.]

da, al im ti nisi istu dužan predati i na temelju te činjenice nisi dužan platiti kaznu ili bilo što slično...

on te nesmije zaistavljati na silu, a ti se možeš odšetati dalje. Ali kad dođe policija (na temelju poziva tebe ili tog nekog čuvara) onda si njima dužan predati sve što zatraže. No i njima nisi dužan dati primjerice auto na pretres ako nemaju nalog (ali tu nisam sad siguran 100% pa neću tvrditi)

tomi
[02. 12. 2014.]

ista stvar je primjerice s HTV-ovim "inspektorim" ili kak se to već zove, inkasatorima?!

dođe ti na vrata, pita jel imaš tv, kažeš nemaš, do viđenja i zatvoriš vrata... Pa baš i onda ako si odjavio tv kod notara i potpisao da ti "inkasator" smije provjeriti dal ipak imaš doma tv.

Samo uz nalog i policiju smije u stan...

PunoIme
[02. 12. 2014.]

Da...to si u pravu.

Patrik
[02. 12. 2014.]

kaže toco1980 "što učiniti"

PunoIme
[02. 12. 2014.]

Da...najbitnije uvijek biti uljudan i lijepo zatražiti da se pozove policija i da zaštitar objasni po kojem zakonu je zabranjeno fotografiranje. Zato postoje znakovi zabrane. Ako je postavljen znak zabrane onda se čini prekršaj iz čl. 15 Zakona o prekršajima protiv JRM-a po kojemu opet postupa -policija.

Ja do sada stvarno nikada sa nikime nisam imao problema, a stvarno sam fotkao sve živo. Jedino se nisam usudio nikada fotkati u bivšem sustavu one kasarne jer je bilo 20 znakon duž cijele ulice da je zabranjeno fotografiranje :-)

cimet
[03. 12. 2014.]

Kod svega ovoga mali dodatak ;). Svi više manje imamo mobitele da mogu snimati zvuk. Lijepo ga izvadiš, uključiš snimanje zvuka, vratiš nazad u džep i onda da se snimi kažeš, "ok a sada je uključeno snimanje našeg razgovora pa možemo dalje razgovarati u čemu je problem i što je točno zabranjeno."

Dalje je puno jednostavnije...........

ile
[03. 12. 2014.]

Jos jedna korisna informacija vezana za ovlasti nadzornika u NP.

Iz Zakona o zastiti prirode:

Članak 175.

(1) U provedbi nadzora, ako zatekne osobu u zaštićenom području da obavlja radnje za koje je propisana prekršajna odgovornost odredbama članka 195., 196., 197. i 198. ovoga Zakona, glavni nadzornik i nadzornik imaju pravo i obvezu:

– zatražiti osobnu iskaznicu ili drugu ispravu radi utvrđivanja identiteta te osobe,

– pregledati prtljagu, prijevozno sredstvo ili plovilo,

– privremeno ograničiti kretanje na određenom području,

– izdati prekršajni nalog protiv okrivljenika radi naplate globe, novčane kazne, štete ili troškova nanesenih od počinitelja prekršaja,

– naplatiti globu, štetu ili učinjene troškove od prekršitelja bez prekršajnog naloga, uz izdavanje potvrde o naplaćenoj globi,

– privremeno oduzeti protupravno prisvojeni dio živog ili neživog svijeta koji pripada zaštićenom području, kao i sredstva kojima je izvršeno protupravno prisvajanje,

– zatražiti uspostavu prijašnjeg stanja, odnosno narediti mjere za sprječavanje i uklanjanje štetnih posljedica,

– izreći upravnu mjeru,

– podnijeti prekršajnu ili kaznenu prijavu.

(2) Prekršajnim nalogom iz stavka 1. podstavka 4. ovoga članka može se izreći prekršajna kazna u najnižem iznosu propisanom za taj prekršaj ili narediti zaštitnu mjeru, a globom iz stavka 1. podstavka 5. ovoga članka može se naplatiti iznos u visini od 500,00 kuna za fizičke osobe, a za pravne osobe 10.000,00 kuna.

(3) Sredstva naplaćena prema stavku 1. podstavku 5. ovoga članka prihod su javne ustanove.

(4) Glavni nadzornik i nadzornik mogu, na temelju odluke upravnog vijeća javne ustanove, obavljati i poslove čuvara prirode.

gogoya
[03. 12. 2014.]

dakle, ako umlatite međeda svojim profesionalnim DSLR-om izrađenim od robusne magnezijeve legure (eto, zašto valja imati profi FF tijela), nalazite se u mogućem prekršaju. Nadalje, ako tim istim profi tijelom stružete sadrene naslage, skidate koru s drveća ili zabijate brokve u iste, također ste u prekršaju.

Za sve ostalo, recimo slikavanje, niste. ;)

tomi
[03. 12. 2014.]

istina, ima pravo i obavezu, al ako ti njemu kažeš "ne može" ili "neću" on ti i opet ne može niša...mora zvati policiju.

a ako odšećeš u nepoznatom smjeru može podnijeti prijavu protiv nepoznate osobe...

del23
[03. 12. 2014.]

E jeste sad svi zauzeli stav kao da su svi zaštitari/rangeri/lovo i ribočuvari ljudi koji samo gledaju kako da napakoste.

Istina je ta da su oni "osuđeni" provodit manjkave zakone i tu dolazi do nepotrebnih konflikata, ja sam uvijek bio pobornik one stare: "lijepa riječ otvara sva vrata..."

Dakle, meni ni na kraj pameti ne pada da ribočuvaru neću priložit uz dozvolu i ribolovni ispit i osobnu iskaznicu. Nemam ja što skrivat, a sigurno se neću pravit pametan i silovat zakon sa svojim ustavnim pravima, kao što to rade oni koji pišu te zakone.

del23
[15. 12. 2014.]

Update vezan za upit o fotkanju na NP Plitvicama.

Na mail mi nije odgovoreno do dana današnjeg ali sam si dao truda i nazvao direktno. Javila se se vrlo ljubazna osoba koja je objasnila da se dopuštenje ni u kojem slučaju ne odnosi na privatnu upotrebu nego isključivo na komercijane namjene.

I tako, razgovor je prošao baš onako u prijateljskom tonu tj. baš kako bi trebalo i biti. Na moju primjedbu kako sam tekst sa propisima vezanim uz fotografiju baš i nije jasno napisan na koga se odnosi, odgovor je bio: ".....puno Vam tu stvari nije jasno....." :)

oggy30
[15. 12. 2014.]

ajd opet kad fotkas negdje za nofce normalno je da platis naknadu.., kad vam neko mazne fotku, niko nije sretan, meni je nekak normalno da ak fotkas za nofce na nekoj odrzavanoj lokaciji, pitas za dozvolu i kolko kosta...

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…