Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 gres
 vugi

Cloud backup fotografija 2TB+
Lidija_Lolic
[09. 05. 2014.]

Pozdrav ekipa, budući da sam sinoć ostala bez particije eksternog diska na kojem držim fotke i Lightroom kataloge, povuklo mi se pitanje o kojem ionako već neko vrijeme razmišljam, a sada je samo ubrzalo odluku da počnem tražiti: backup fotografija u oblaku. Rawovi, psd-ovi, katalozi - sve!

Dokumenti su mi svi sa Sugarsyncom već u oblaku, ali je problem smjestiti fotke jer većina servisa (pa i Sugarsync) nudi do 500GB prostora, a to nije ni petina onoga što mi treba.

P.S. Ne trebaju mi sada savjeti o offline backupu, taj eksterni 'disk' je zapravo kontroler sa RADI1 poljem i ima mirroring i na disku koji je preslikan imam sve do unazad 7 dana, dakle nisam baš ostala bez slika - backup imam, samo je nastao problem koji će mi uzeti par dana i to mi je sad nebitno - šta je tu je.

Zanima me što dalje?

Koristi li tko od vas cloud backup veći od 2TB (i na kojem principu radi), ili, ako ne koristite, znate li bar za neko rješenje za to?

Hvala!!


cigo
[09. 05. 2014.]

na principu bilo kojeg clouda. piece of cake. bitno ti je imat brzi upload i onda je sve bezbolno. imas ih preko nekoliko samo guglaj

Lidija_Lolic
[09. 05. 2014.]

ma guglala sam, ali dosta njih ima čudan princip rada - da sami biraju fajlove koje će uploadati (vjerovao ili ne) tipa dokumenti, desktop, muzika... , kao mi se ništa ne moramo brinuti. Dosta njih ima fiktivni unlimited storage, ili su preskupi. Nekih sat ipo guglanja mi nije dalo neki konkretan odgovor za sada.

Foto-Kale
[09. 05. 2014.]

imam WD My Cloud od 3TB, bitan je samo brz upload i sve super radi

Zabac
[09. 05. 2014.]

Nikakav oblak kod "nekoga". Ovo sto je Foto-Kale rekao, disk doma i spojen na mrezu. Imas svoj oblak i gotovo.

pixino
[09. 05. 2014.]

Kupi neki NAS server sa dva put po 2TB diska koji ti pisu u mirroringu (raid 1), svi podaci ti se pisu na dva diska istovremeno. Kad ti jedan rikne, na drugom imas sve, kupis novi preslikas zdravi disk na novi i opet ponovo u raid 1. Kosta te nekih cca 1800kn ali je sve kod tebe i odlicno radi. Ja tako imam vec 4 godine i nikakvih problema.

Kad si izracunas cijenu prostora u cloudu te cijenu brzeg uploada...meni se cini da ti je NAS server varijanta puno isplativija. (osim ako svojim podacima zelis pristupiti sa bilo kojeg racunala na svijetu....onda ova varijanta ne vrijedi) :)

cigo
[09. 05. 2014.]

svjesni ste cinjenice da je upravo u tome sto joj preporucate bio problem

joe56
[09. 05. 2014.]

Gotovo svi provideri ti daju veliki download ali mali upload. To je zbog nekih tehničkih razloga. Pa se to može pretvoriti u mučenje.

Što ako ti se dogodi ludnica s passwordima pa dok dokažeš da si ti ti prođu dani.

Treće, ti jesi autor i vlasnik ali ti oni imaju fizičku vlast nad podacima.

A što ako promijene filozofiju naplate. Cloud će još neko vrijeme biti in, a onda dolaze nove vizije koje moraš prihvaćati.

Ja nebi!

seewolf
[09. 05. 2014.]

ja sam na amisu i imam 40 download i 20 upload. upload je cesto nesto veci od toga. no nebitno.

pogledaj dropbox teams, nude velike kapacitete.

https://www.dropbox.com/business

ali ono sto bi ja ipak preporucio, napravi/kupi mali server, gurni ga u hodnik i nakrcaj diskovima. ja sam trenutacno u procesu micanja svih hardova iz svog kompa i prebacivanja u server, upgradeanja mreze na 1gbps i povezivanja kompa na server. u kompu ce ostati sistemski disk i eventualno jos jedan za gluposti, a fotke i sve ostalo ide u raid mirror. jednog dana ako ce mi trebati jos prostora, dodat cu jos diskova u server i to je to (a trebat ce kad tad :)).

NineX
[09. 05. 2014.]

Lidija,

Link

Kuv
[09. 05. 2014.]

Koristim BackupLizard zato što je jeftin i radi ono što treba. Nije osobito lijep i bogat funkcijama, ali za sada sam uslugom zadovoljan.

blue
[09. 05. 2014.]

Na dpreview su svi vise manje spominjali Crashplan servis.

Sto se mog iskustva tice prije dvije godine sam koristio DropBox za backup prvenstveno fotografija vjencanja, pa bi se znalo dogodit da jedno vjencanje (cca 100 GB RAW-ova) uploada po tjedan dana i to bi jos nosio u firmu gdje imamo jaako brz uplink.

Kad bi pokusao od kuce uploadat to bi trajalo tjednima.. jednostavno nije bilo upotrebljivo pa sam odustao.

Mrlja
[10. 05. 2014.]

Ja imam Drobo 5D. To nije RAID ni cloud, a rjesava sve tvoje probleme. Guglaj :)

markisa
[10. 05. 2014.]

Nikakav cloud, preslab je internet u nas za takvo nešto.

Cloud nije zgodan za fotografe jer se barata velikim fileovima, razmisli, imas grupu od "samo" 100 slika cca ukuono 2GB, trebas ih prebaciti na cloud (da ti je upload 10Mbit) minimalno 38min. Druga stvar, svako uređivanje slika je nanovo skidanje, pa uploadanje.

Možeš uređivanje raditi i lokalno na komp, ali onda ako tako razmišljaš, može ti i na kompu disk otkazati, pa onda cloud ima smisla samo nakon cijelog uređivanja raditi pohranu.

Ako ti i to ne smeta, nadalje problem je što je sve preko 100GB na internetu preskupo.

Po meni isključivo NAS uređaj, sa RAID1, preporučam QNAP novije generacije, sa 4 mjesta za hard, po meni dovoljan ti je samo mrežni priključak (ali mislim da skoro svi imaju USB prikljucak) jer ga onda staviš u kuću na jedno mjesto, osiguraš (od strujnog udara i sl.), i koristiš sve preko UTP kabela ili WIFI ako ga spojis na router (mogu se postići brzine od min 70MB) a možeš ga i koristiti kada ti komp nije upaljen ;)

vedran_art
[10. 05. 2014.]

Danas ima tone hostinga koji daju unlimited upload datoteka.

Iskreno ne znam zašto bih u tom slučaju uopće uzimao nekakav već napravljeno cloud...

Na taj isti hosting si setiraš OwnCloud ili nešto tog tipa i imaš svoj cloud sa unlimited prostorom, naravno uz nekakvo plaćanje mjesečno koliko to već košta...

Naravno, kao što su već otasli rekli, problem je uploada u Hrvata koji je jadan... I samo u nekim dijelovima gradova je moguće dobiti od ISP-a pošteni upload, iznad 1 megabita... U većini teško, 0.5, ako...

Također, imaš opciju na Flickru, koji ti dopušta 1TB, no koliko sam skužio nema opciju RAW-a... :/

Google ima OK cijene za svoj storage, pogledaj Bitcasa, također pogledaj i Box.com koji je po meni trenutno najbolji Cloud napravljen, pa čak i bolji od Dropboxa... A do nedavno su imali opciju da ako instaliraš iPad app, dobiš 50GB free...

Imaš treću opciju, a to je da nekom Hrvatskom hostingu dadeš svoj NAS ili čak svoj disk, pa ga oni spoje na mrežu, i uploadaš na njega... No, pretpostavljam da to i nije baš jeftino.

Trenutno i ja tražim nešto što bih bilo jeftino i bezbolno, a kao što rekoh, s obzirom na cijenu brze veze u Hrvatskoj trenutno je to nemoguća misija, uploadanje od frendova, sa faksa, posla itd. je jedini izbor so far...

Zabac
[10. 05. 2014.]

Tko garantira da jeftini oblačni servisi neće zeznuti i/ili maznuti fotke ili uslijed kvara nepovratno izgubiti?

Po meni NAS je dobar izbor koji se moze pretvoriti i u oblak. Brzine ionako nisu velike, a u ovakvom slucaju upload moze ici vrlo brzo.

Vortex
[10. 05. 2014.]

Glavni nedostatak nas-a je da se nalazi na istoj lokaciji kao i primarna pohrana podataka. Znači da se u slučaju požara, poplave ili potresa mogu izgubiti sve fotke.

Tko razmišlja ozbiljno - primarni podaci na miroriranom disku + lokalni backup na externi disk + backup na raid poljima na lokaciji udaljenoj barem 100km od primarne lokacije

seewolf
[10. 05. 2014.]

napravis si server/nas s raid mirroringom, i imas kopiju mirrora na hardu koji se ili sinhronizira jednom tjedno, ili nije uopce spojen stalno.

ako se bas oce cloud, ostavi se lokalni disk koji ce se polako i stalno sinhronizirati s cloudom koji ce biti backup. i to je to. po meni su to dobra rjesenja. da, upload je u vecini slucaja banana, ali ako se cloud koristi samo kao backup, onda neka ga sinhronizira cijelu noc ako treba.

gogoya
[10. 05. 2014.]

ako ste već tako zapeli, onda bi trebali biti još oprezniji - sigurnosne kopije bi valjalo držati na drugom kontinentu. Jer tko vam garantira da ovdje neće doći do kataklizmičkog potresa, kataklizmičkog udara stranih tijela, možebitnog nuklearnog sukoba (i uništavajuće elektromagnetsko zračenje)...

Ček. ček... hoćete li uopće preživjeti?! Jer ako ne preživite, što će vam podatci na sigurnome?! A onda se možemo zapitati i kako riješiti mnoge ugroze koje vrebaju iza svakoga kantuna... možete se okliznuti na koru banane, može vas (ako ste baš toliki pehista pa još u metropoli) pregaziti i ljuti tramvaj. Ili progutati morski pas dok toćate noge u nekoj skrivenoj dalmatinskoj vali. Možete doživjeti i možđani u nekoj istarskoj konobi dok se mastite pršutom i dobrim teranom, a sve između finog kozjeg sirića...

Sad bih vam pisao o još puno mogućnosti i ugroza... možda bih se dotakao i rješenja za "sigurnu" pohranu podataka, no imam za radit pa ste spašeni daljnjeg trolanja... ajd bok. ;)

Zabac
[10. 05. 2014.]

@Vortex, kakva su to sranja s požarima i potresima??? Koji je to bulšit?

U slučaju nuklearnog udara treba sve zajedno zakopati u olovne sanduke 100m u dubinu.

sorry, ako su tvoje ili bilo čije fotke toliko vrijedne da moraju viti sačuvane i u slučaju smaka svijeta, tada imate dovoljno novaca za platiti tim ljudi koji će izmisliti kako ih sačuvati.

seewolf
[10. 05. 2014.]

zabac, nije bs. evo ti jedan od primjera

https://www.youtube.com/watch?v=qm4J_1jFxik

https://iosafe.com/products

po meni super proizvod :).

sholky
[10. 05. 2014.]

Pitanje je zašto su ti uopće podatci toliko bitni. Ako mene klijenti pošteno plaćaju onda ću napraviti sve što mogu da bi fotografije uvijek mogli ponovno dobiti, kad god zatraže.

I to ne mora biti skupo - koristim dva identična eksterna diska na kojima su isti podatci, čak nisu ni u RAIDu nego ručno lijepo kopiram, dvije sekunde više posla mogu preživjet.

Kad se disk(ovi) napune onda jedan seli u Split u ormar tako da sam na godišnjoj bazi osiguran i od požara/potresa. I to sve nije ništa pretjerano skupo niti zahtijeva puno truda. :)

Postoje samo dvije vrste ljudi na svijetu: oni koji su naučili koliko je backup bitan i oni koji će to tek naučiti. ;)

blue
[10. 05. 2014.]

Vi se salite ali pozari, poplave, udari gromova i provale/krađe se događaju.

Druga stvar je jel vama te fotografije toliko znace da bi bili spremni uloziti nesto novaca za ocuvanje istih.

Lidija je pitala za cloud (znaci da se netko drugi brine za dosputnost i backupiranje podataka) a vi se uhvatili NAS-ova gdje opet sve ovisi o tebi samom..

spider
[10. 05. 2014.]

Što se točno dogodilo da si ostala bez particije? Koji OS koristiš?

Ako su Windowsi u pitanju možda samo oni ne vide particiju. Probaj skinuti neku distribuciju Linuxa (Mint, Ubuntu) u Live modu pa pristupi particiji. Možda oni vide particiju.

cigo
[10. 05. 2014.]

blue to sam na pocetku napisao ali ovdje je malo sporija ekipa.vidis da smo sad krenuli u dijagnostiku problema. summa summarum svega je da je rijesenje da se kupi mac jer je tam sve super

Vortex
[10. 05. 2014.]

Glavni nedostatak nas-a je da se nalazi na istoj lokaciji kao i primarna pohrana podataka. Znači da se u slučaju požara, poplave ili potresa mogu izgubiti sve fotke.

Tko razmišlja ozbiljno - primarni podaci na miroriranom disku + lokalni backup na externi disk + backup na raid poljima na lokaciji udaljenoj barem 100km od primarne lokacije

Zabac
[11. 05. 2014.]

A misliš da cloud servisi imaju razbacane diskove po cijelom svijetu kako bi tvoje slike bile sigurne.

U krajnjoj liniji kupi se jedan sef i onda si miran.

Potresi, poplave i atomski s desna može biti, a slike budu preživjele.

LOL

spider
[11. 05. 2014.]

Joooj al' ga pretjerujete. Poplave, požari,...

Pa Zemlja se svakodnevno trese.

Najvažije je imati barem dvije kopije podataka. Ja svoje fotke imam na radnom kompu i na eksternom disku koji ne radi stalno. I čim vidim neko čudno ponašanje odmah se kupuje novi disk i prebacuje kopija.

Što se tiče uplaoda tu smo već u žešćem sranju jer je upload banana i trajalo bi danima i mjesecima da se to sve gore prebaci ako nemaš neku bržu mrežu. Opet treba vidjeti i trošak struje 24/7/365 dok se to sve prebacuje. Jeftinije kupit 2-3 diska i napravit kopije koje su kod tebe (jedan disk pohrani u banku onda).

Vortex
[11. 05. 2014.]

Lidija, znam da jedna fotografkinja vjenčanja u Americi snima Raw+small JPG i onda prebacuje samo small JPG u cloud jer i tamo nije najidealnije s brzinama uploada. Ta opcija zauzima puno manje prostora i onda ti je bilo koji cloud dovoljan.

Ostatak ekipe koji se voli zabavljati neka progugla termin "Business Continuity Planning & Disaster Recovery"

Night
[11. 05. 2014.]

Smatrati ozbiljnim offline backupom NAS od 200kn dok kvalitetniji NAS dođe barem nekih 10x više i korištenje diskova namjenjenih kućnim media playerima je šaljivo. Kome treba ozbiljni offline backup neka razmišlja o Synology NASovima i WD black ili WD red diskovima namjenjenim 24/7 radu u serverima.

Što se clouda tiče, vidim da Dropbox koji je već dosta poznata firma nudi za 15$ mjesečno "kol'ko hoćeš" prostora, a njihov način integracije u OS mi se čini jako dobrim, jednostavno tu je Dropbox folder, kad se nešto ubaci u njega servis u pozadini to synca sa serverom i stalno se vidi jesu li podaci sinkani ili je sinkanje u tijeku.

Patrik
[11. 05. 2014.]

Dropbox nudi "kol'ko hoćeš" prostora za 15$ mjesečno, ali minimum 5 korisnika... link

Google za 10 TB traži 99$ mjesečno, a link sa svim opcijama je ovdje - ovo je for personal use korisnike...sve o tome piše na netu, pa ako nekog zanima nek to nađe i čita

Lagonda
[12. 05. 2014.]

Nekako sam skeptican prema cloudovima. Iako to moze biti sve mrak i sve pet... NAS je po meni bolje rjesenje. Naravno, sve ima svoj plus i minus. Kod neta moras uploadati, a to zna potrajati ako su vece kolicine. Ja imam QNAP doma sa dva 3TB diska. Plus jedno desetak diskova od teru ili dva. I ne brinem se previse. Eh sad, uvijek postoji opasnost od pozara poplava i tak. Al mislim da se dosta puta ide zaista u ekstreme. Jer nikad, bas nikad nemres biti siguran. Uvijek se nekaj moze desiti. Opcija s dva diska ili vise njih je predobra. Krepa jedan, imas drugi. I ako se bas hoce za sigurnost onog sto je bitno, na jos jedan na drugoj lokaciji. I onda krece prica... Sto ako i na toj lokaciji bude nekaj, a ovdje ti lopov ukrade dok tam gasis pozar... Oke, ajmo na trece mjesto... E onda bu tam osa napravila kratki spoj i disk bu krepal i istopl se jer je pored njega figurica od madone iz muzeja koja bas lomi svjetlo svaki dan kak sunce prelazi preno nebeskog svoda i grije... Kuzis kaj ocu reci?

NAS je vrlo bezbolno rjesenje koje u pocetku kosta malo vise. Ali imas potpunu kontorlu nad njim. Povezan je mrezom, mozes pristupiti od kud hoces... Kombinacija NAS-a i nekog besplatnog clouda za bas ono sto ti treba je mrak. Medjutim, tu dolazi pitanje uploada i tak... Treba to sve posloziti. Zato mi se prijenosni disk u RAID-u cini kao naj-solucija. :)

HrvojeCrnjak
[12. 05. 2014.]

Lagonda, treba paziti da druga lokacija za diskove bude na drugoj tektonskoj ploči :)

Lagonda
[12. 05. 2014.]

To si i ja nekak mislim. Sad ce ekipa ici one way do Marsa i graditi nastmabe tamo. Ide i hrvatica. Pa nek ponese koji disk tamo. :)

seewolf
[12. 05. 2014.]

dovoljno je da pocnes slati signal u svemir s svim svojim podacima. ako ti jednog dana zatreba odi na put brze od svjetlosti i prestigni taj signal te si ga ocitaj opet. garantirano ga nece potres dohvatiti :).

Lagonda
[12. 05. 2014.]

Je, pa da netko na drugom kraju svemira ulovi signal i kaze, gle, primil sam "negative" od nekog zinoca... i zaradi frajer milijune na racun mojih astro fotki. :) Hahahahahaha! E pa nemre. Nek si sam slika svoj svemir. :)

Ili ne? :)

vedran_art
[12. 05. 2014.]

Također postoji i ova opcija, koja je možda najbolja za nekoga tko je na više mjesta i treba sve podatke syncane a ima OK brzinu uploada na svim tim mjestima...

http://www.pcworld.com/article/2152444/deep-inside-bittorrent-syncs-cloudless-file-syncing.html

joe56
[13. 05. 2014.]

Mali podsjetnik: ako rješavamo jedan problem nebi trebali odlutati previše u drugi.

Niži kapacitet uploada je zbog tehničke definicije ADSL-a. U podjeli frekvencijskog spektra za upload se koristi niža frekvencija i niža snaga. Za uobičajene korisnike tako i odgovara. Kod komunikacija u profesionalnoj upotrebi stvar je sasvim drukčija.

Ako trebamo zaštitu podataka u slučaju kvara diska onda gledamo razna RAID rješenja.

Ako trebamo sigurnost arhiviranoga onda su višestruke kopije na raznim mjestima elementarni postupci.

Izazov za riješiti je trenutak prije bilo kakvog oblika kvara. Što s nezaštićenim podacima odnosno podacima koji još nizu uzeti u postupak zaštite. Ima puno varijanti i za svaku se treba potruditi i kasnije je održavati. Automatizam nije rješenje jer za uspostavu treba puno stručnog znanja i financijske potpore.

seewolf
[13. 05. 2014.]

jos jedan glas za bittorrent sync. super program. s time prebacujem stvari medu kompjuterom i laptopom, kada dignem svoj server stavit cu ga i tamo i imati 'privatni cloud'.

a i s time backupam cijeli mobitel :).

spelic
[13. 05. 2014.]

ja koristim 2 WD My Password - jedan ima tvrdo kuciste koje ga stiti od udarca i vode ( makar nije vodootporno) koji nosim svuda s laptopom i drugi koji je identicna kopija koja stoji doma i gdje kopiram podatke cca jednom tjedno ...

seewolf
[13. 05. 2014.]

za one koji stalno kopiraju rucno podatke izmedu diskova, pogledajte si program koji se zove second copy. mali lagani program koji je strasno mocan sto se tice sinhronizacije.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…