Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 dugica

Provjera ostrine objektiva?
dange
[26. 08. 2012.]

Ima li koji nacin za provjeru ostrine objektiva...

Da se vidi dali objektiv gubi ostrinu u nekom svom djelu..

*nemam stativ...


flolic
[26. 08. 2012.]

Ima. Pogledaš ono što si snimio.

Goertosing
[26. 08. 2012.]

Isprintaš neki test na papir i slikavaš s istim postavkama aparata ali na različitim otvorima objektiva i na različitim žarišnim duljinama. Trebao bi to raditi sa stativa, ali pošto nemaš onda nasloni aparat na stol/zid/nešto i cijelo vrijeme ga drži pritisnutog na isto mjesto, a test postavi tako da stoji okomito na objektiv.

Kad prebaciš slike na komp, cropaj na svakoj sredinu, jedan dio između sredine i ruba na lijevoj strani, isto to na desnoj strani, i kantun (jedan po želji ili sva 4). Bitno je da na svakoj slici cropaš identično mjesto (ne na jednoj milimetar lijevo, na drugoj dva milimetra desno).

Sve cropove sredine nazovi istim imenom i dodaj redni broj iza (1, 2, 3, 4,...). Onda povećaš prikaz slike preko cijelog ekrana i strijelicama lijevo-desno vrtiš i gledaš koliko je razliven prijelaz između crne i bijele boje. Ovo napraviš tako iz razloga da možeš brzo prebacivati s istog detalja jedne slike na isti detalj na drugoj slici. Ako je objektiv oštar onda crna mora biti 100% crna, bijela 100% bijela i između prijelaz direktno oštra linija crnog na bijelo - bez zamučenja, bez sivkaste linije između, bez izbljeđenog crnog dijela itd.

Nakon što si pogledao koji detalj je jako oštar a koji nije, onda jednostavno desni klik na sliku, pa "details" i u exifu vidiš na kojoj blendi i žarišnoj duljini je slikano, tj. na kojem području je objektiv oštar a na kojemu nije

Zabac
[26. 08. 2012.]

Kako ne. Skineš s neta one karte. Ovako nešto. Tu se onda igraš. Imaš na netu kako interpretirati podatke.

kisd
[27. 08. 2012.]

Sve je to lijepo i krasno, samo to je test snimanja na blizini od pola metra do metar, a to nema veze s praksom.

Ostaje ti savjet od fiolica ...

;p

Zabac
[27. 08. 2012.]

Ne mora nužno biti s male udaljenosti. Isprinta se veća karta ili se isprintaju dijelovi i spoji. Postavi se na neku sredenju udaljenost (ako je na skali udaljenosti označeno od 1-10m i beskonačno), recimo na 3-5m. Jer što je objekt udaljeniji to je i fokusiranje nepreciznije, jedino zbog DoF-a se dobiva na oštrini.

Zabac
[27. 08. 2012.]

E da, to su umjetni testovi i ne moraju dati rezultate.

weberica
[27. 08. 2012.]

ja testiram na svojoj mački ili na nečijoj kosi :) ne treba stativ opališ s blicom

Boddhi
[27. 08. 2012.]

Prvobitna proizvodnja brusnih kamenova-tocila koja su se klesala od tvrdog kamena zrnaste strukture, datira još od prvih potreba obrade metalnog oružja. Sa razvojem metalurgije i pojavom prvih primitivnih brusilica, javlja se i potreba za sve većim količinama tocila. Kako su se teško tesanjem iz kamena proizvodila i obrađivala ova tocila, počelo se sa izradom tocila od peska – prirodnog korunda, zapečenim vezivom od gline. Limitirajući faktor da se prirodni korund nalazio samo u sitnim granulacijama, pospešio je razvoj prvih veštačkih brusnih zrna. Razvoj metalurgije i industrije kao i pojava sve većeg broja novih materijala, a pre svega vrsta čelika, povlači za sobom i razvoj brusne indstrije. Danas se proizodi više vrsta veziva i brusnih zrna, koja upotrebljena u tocilima bruse najrazličitije materijale – čelike, raznih osobina, specifičnosti, tvrdoća i čvrstoća.

Night
[27. 08. 2012.]

Resolution chartovi su testovi koji su napravljeni upravo za testiranje rezolucije i oštrine objektiva i kao takvi su mjerodavni za te stvari. Ti testovi nisu namjenjeni testiranju boja ni DOFa, ali to im već i ime govori.

To da su testovi umjetni i nemjerodavni je glupost, objektiv koji ima dobre rezultate na recimo ISO chartu na thedigitalpicture.com ima dobre rezultate i u praksi i obrnuto jer je test dizajniran tako da što bolje prikaže karakteristike objektiva. Za usporedbu dva objektiva se isto tako može primjeniti taj ISO chart (pod uvjetom da je kvalitetno isprintan).

Zabac
[28. 08. 2012.]

Nisam možda dobro napisao. "To da su testovi umjetni i nemjerodavni" nisam napisao, nego sam htio reći kako puste brojke na papiru nisu garancija oštre fotografije (rezolucija je o pitanju). To je nužan, ali ne i dovoljan uvjet.

Naravno, ljudi su izmislili načine mjerenja i radi usporedbe, kao i radi kontrole kvalitete. Recimo, jedan Carl Zeiss, radi kontrolu svakog objektiva (očito rigoroznu) i odstupanja u kvaliteti su minimalna. Za kit obkjektive se valjda broj ispitanih mjeri u promilima ili manje.

nik
[28. 08. 2012.]

Brijem kako se kit objektivi provjeravaju vaganjem.

Na traci se izvaže kutija da se provjeri je li objektiv u kutiji ili nije ;-p

memex
[28. 08. 2012.]

hahahha niče :)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…