Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Nd filteri po 3, 4 put (sorry ekipa)
alfa91
[20. 12. 2008.]

Napok sam odlučio kupit te fitere, znam da sam već ovo pitao ali ne mogu naći ta post a i znam da sam dobio odgovor samo da provjerim prije nego naručim.

Tražim gradacijske, ND filtere. Trgovina praxis ih nudi za 411,89 kn, znam da moram kupit i holder za 67 promjer . samo šta me mući da li su oni komplentno zatamnjeni filteri ili do pola, ja bi ove druge.Šta ću ako su mi cili zatamnjeni.

Evo šta piše na Praxis stranici

(Sistem filter kit "ND gradual" sadrži nosač filtera, filtere: P121L Grad.neutral grey G2-light (ND2); P121M Grad.neutral grey G2-medium (ND4); P121S Grad.neutral grey G2-soft (ND8) U kitu dolazi knjiga koja objašnjava pojedine filtere, način korištenja i uvijete snimanja.)

Hvala


Oceana
[20. 12. 2008.]

koliko ja znam, "grad" bi trebalo značiti da su graduirani tj dopola zatamnjeni. najbolji način za provjeriti, ako nema slike na njihovim stranicama, da pije narudžbe pitaš u trgovini maliom ili telefonom, vrlo su ljubazni i brzo dobiš odgovor.

beky1
[20. 12. 2008.]

da, najbolje pitati, čovik će ti sve objasniti. knjigu nisam dobija, a u kitu su prelazni filteri

freelancer
[20. 12. 2008.]

...@alfa91; ND gradual set filtera za koje si zainteresiran su ti graduirani ND filteri tj. kao što kažeš zatamnjeni su do pola, ja sam ih koristio neko vrijeme:)))

alfa91
[20. 12. 2008.]

Thx na brzim odgovorima točno 10 min od mog pitanja do zadnjeg odgovora :)!!

alfa91
[20. 12. 2008.]

Ispravak 20 min!!

galeb1
[20. 12. 2008.]

a evo za pola sata stiže i prva ponuda. dam ti nekorištene za 350?

ahkim
[20. 12. 2008.]

Ako slikaš digitalcem upitna je isplativost. Ja ih imam i gotovo nikad ih ne koristim. Ipak, u određenim situacijama mogu biti korisni. Pročitaj:

ovaj članak ili potraži druge na netu.

Gradacijski filteri su do pola zatamnjeni a razlikuju se po stupnju zatamnjenja i dužini gradijenta (nagli ili postupniji prelaz). Najbolje ti je isprobat prije kupnje obzirom na tvoj objektiv/aparat.

Pozdrav!

gogoya
[20. 12. 2008.]

ne znam zašto ih se ne bi koristilo ... ja ih imam, i vrlo su korisni u izvjesnim okolnostima, kao i polarizacijski kojeg gotovo da i ne skidam s objektiva (motiv: more).

beky1
[20. 12. 2008.]

slažem se sa gogoyom :)

DEXTER
[20. 12. 2008.]

Ako fotkaš krajolike i slične motive uopće nije upitno trebaju li ti. Pitanje je samo koliko si spreman izdvojiti "životinja", i koje ćeš uzeti, Cokin-ove ili Lee-jeve. Imam one prve i sasvim su ok obzirom da sve skupa dođe 500-tinjak kuna. :))))))))))))))))))

Febivjetar
[20. 12. 2008.]

gradacijski iliti verlauf znači postepeni a takve ti tražiš. obzirom da ih već dugo koristim mogu reći da ih obavezno uzmeš jer sa njima na licu mjesta možeš srediti stvar. dakle imat ćeš puno manje pimplanja po PSu i gubljenja/umaranja očiju pred monitorom. osim toga ako imaš nešto u kadru što se miče, a najčešće je tako(drveće, grane, voda/valovi) teško ti je blendat tj. spajat dve različite ekspozicije istog kadra u PSu. ma mislim da se to napraviti, ali je zajebancija. ima dosta posla i moraš picajzlarit. u suprotnom ako ne brišeš lejere jako precizno to se vidi i izgleda preloše, amaterski. meni su apsolutno korisni u skoro svim situacijama kaj se tiće pejzaža. tako da ti savjetujem da ih koristiš i da se igraš/proučiš ih. e sad, što se tiće Cokina, moraš pripaziti jer ti oni znaju u nekim situacijama kad je svjetlo prekontrastno ili obrnuto "povući" neki kolor cast(opiturati bojom dio koji prekrivaju), pa izgleda ko da si stavio neki od onih turbo-kič gradijenata tipa sunset, magenta ili tak nešto. tak da moraš nakon kaj si okinuo probnu fotku na LCDu fotića otić ful u zum i vidjeti kak to izgleda tj. da nisi "pobrao" kakav color cast. ako i ideš raditi gradijente u PSu izbjegavaj opiturane jer to meni najčešće izgleda preloše, da ne kažem grozno. ljudi to često rade a izgleda užas. radije se drži crne/sive boje i smanjuj joj opacity/vidljivost. još nešto, Cokin filteri često znaju raditi "flare" pa se nemoj začuditi kad otvoriš na PCu fotku i skužiš sunčeve fleke. ako su velike na LCDu fotića se to da vidjeti, ali one manje skužiš tek na kompu. probaj kapom, jaknom ili tijelom napraviti sjenu ispred objektiva, ali pripazi da ne uđeš u kadar. to će sprječiti "flare". to je problem kod jeftinijih Cokina. ma oni su stvarno super, samo trebaš uvijek provjeriti i predvidjeti moguće probleme. recimo kod turbo skupih Lee filtera svi ovi problemi su mi se prestali događati. ali za početak, Cokini su super! i za kraj, evo ti link(doduše na engleskom) kako upotrebljavati gradacijske filtere(GND -gradation neutral density filters). nadam se da će pomoći:

http://www.barbeephoto.com/articles/using_split_neutral_density.htm

evo još:

http://www.outdoorphotographer.com/how-to/shooting/filters-and-the-landscape.html

evojoš nekaj zanimljivo:

http://www.naturephotographers.net/articles0905/rb0905-1.html

a u rijetkim slučajevima kada je jako teško koristiti gnd filtere evo i tutorial za blendanje u PSu, ali i ovaj ahkimov je isto jako dobar:

http://www.barbeephoto.com/articles/blending/blending.htm

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…