Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Na čiščenju_9

© copyright 2008 - 2024 Boddhi

Na čiščenju_9

[kratica stranice: http://fzzo.org/f/173719 ←permalink]
kokos101
[06. 07. 2008.]

odakle se čisti riba, dal od gleve ili repa???

prejaka serija :)

sanda
[06. 07. 2008.]

fantasticna, jos jedan beginning of a beautiful series...

loner
[06. 07. 2008.]

Svaka cast na seriji! :)

Boddhi
[06. 07. 2008.]

po otočanima - od repa: jer krljust raste poklopljena u smjeru prema njima :))

nino
[06. 07. 2008.]

odlično :)

Boddhi
[06. 07. 2008.]

hvala, hvala

nadam se da cete uzivati i u kontinuitetu serije :)

Bugenvilija
[06. 07. 2008.]

Izvrsna...čekam nastavak :)))

ainda
[06. 07. 2008.]

sviđa mi se,cijela serija mi je odlična:)

Boddhi
[07. 07. 2008.]

evo me djevojke, kontinuitet se nastavlja :))

i hvala :)

Zoopolis
[07. 07. 2008.]

Eto, ja ću pod ribu, prekrasne su sve te fotke!! igra fokusom i boje, predivno!

Ovaj filter, KR 3, to je obični filter, jel', il je neki zatopljujući? oprosti što ne guglam, al malo me zbunjuju ove nabrijane boje a lakše je pitat neg guglat :)

Boddhi
[07. 07. 2008.]

yes Zoo, lakse je i pitat majstora nego zgooglat, evo rado cu ti odgovoriti

KR3 spada pod grupu tzv. korekcijskih zatopljujucih filtera za boju, pod drugim proizvodacima je poznat i pod sifrom 81C filter, oficijelno sluzi da reducira i smanjuje utjecaj plave i varijacija hladne plave boje koja se uobicajeno pojavljuje u jutru ili na podrucjima pod velikim utjecajem UV zraka (koje opet oslabljuju "jačinu" i čistoću boja), gledano u temperaturi svjetla KR3 filter spušta temperaturu boje od 3600° K do 3200° Kelvina što je (po mom iskustvu) dovoljno da se izvuce maksimum postojanosti boja i njihovih prijelaza eliminiranjem jutarnje (hladno)plave koja se počinje pojavljivati od 7 ujutro nadalje.

Inace postoji i najblaza varijanta tog filtera - blago ruzicasti zatopljujuci filter poznatiji kao Skylight filter i on smanjuje za jedan podlok blende, a ovaj KR3 smanjuje za oko 1,3 podloka blende.

Još postoji i KR6 filter, ali je on stvarno prejaka stvar i moze se koristiti za korekciju boja obzirom na postojanost UV-a i plavetnila jedino na planinama visine oko 2500 metara, doticni nisam nikada prakticki isprobavao ni koristio :))

Zoopolis
[07. 07. 2008.]

Odlično!

Koliko je po tvom sudu zasićenju boja doprinjeo sam filter, a koliko igrarije u photoshopu? (Zatopljujući filtar rado koristim u photoshopu, dapače naguram ga do sephiastog zasićenja.... )

Bit pitanja je da ako je filtar ponajviše odradio svoje; to je popriličan komoditet, odmah na displayu vidiš kako bi slika izgledala, i ako ti se sviđa to ti da ona krila, forzu, na licu mjesta, meni je to jako bitno. opet, nije loše ako te usmjeri i u malo saturacije u fotoshopu, kad umoran dođeš kući, il kud već pred laptop, recimo.

Radio sam s 350 tkom i izluđivale su me upravo bljedunjave boje van zlatnog sata, a nisam baš čovjek od koji uživa u photoshopu.... jedan od razloga je sto dva puta trebas biti impresioniran prizorom, kad slikas i kad obradjujes, impresija koju sam imao na licu mjesta mi se najcesce razvodni kada vidim bljedunjavi preslik upravo skinut s fotoaparata ( pa onda slijedi reanimacija u photoshopu a ushit ode vrit, jer sliku obradjujem u zagusljivoj prostoriji na skripavom stolcu i okolini koja zivcira, recimo).

Nadam se da je iz gornjeg izlaganja bistro zasto sam zapeo za filter :)

Pitanje otkud se čisti riba je dvosmisleno, krljušt se uvijek čisti od repa ( ako riba ima krljušt, teortski bi se rez za vađenje droba mogao vući od repa, mada nema smisla. ovdje je zanimljiv taj rez koji ide bočno, dakle ne po sredini trbuha ( najčešće ribu režu točno po sredini, prolazeći između trbušnih peraja) kao i ovaj grif stavljananja palca u škrge, radi fiksiranja ribe. Inače riba se može "polutiti", tj razrezati i po leđima- omiljen način za veće komade koji idu na gradele i za neke "asimetrične" vrste ili kao priprema za sušenje i/ili dimljenje.

Kada smo kod vrste, ovo mi po glavi izgleda ko nešto iz porodica usnjača no boje i tijelo tome ne idu u prilog. Šteta za fotografa jer usnjače pršte vatrometnim bojama, pa ne mora na Bundek, već može ostati na Mljetu :)

JAZZer
[07. 07. 2008.]

fina ti je ova serija sa mora ;)

Boddhi
[07. 07. 2008.]

eho Zoo, dobrojutro :)

zacudo (a vjerujem i da ces se zacuditi) igrarija u PS-u je ovdje na ovim mojim fotkama najmanje, a najveci dio je obavio bas isti navojni filter.Zadnja stvar do koje je i meni samome je provodenje gro vremena na uredivanju i sredivanju neke fotke u PS-u da bi bila po mome ukusu.Pri obradi u PS uopce ni ne pribjegavam "zatopljujucim filterima", nekada davno jesam i jako sam jako bio razocaran dobivenim rezultatima na taj nacin. U obradi ovih fotki koristeno je samo malo dizanje boja (oko 20%-tak maximalno), dodavanje kontrasta, artificijelno ostrenje i na kraju lagana S-krivulja.

Fizivcki ja ustvari dosta koristim navojne filtere za kreativne potrebe koje zelim, zato sto me iskustvo i praksa naucila da jedino s njima mogu dobiti "kompaktnost", čvrstinu i fine prijelaze boja za čime težim.Pretjerano fotoshopanje po bojama se na kraju vidi kao artefakti koji se meni ne svidaju (ustvari nemam protiv toga ostar sud ili da to smatram losim da budem iskren) samo mi se ne svida sto nema finih i laganih prijalaza i kompaktnosti za kojima tezim.

Iskustvo me takoder naucilo da ukoliko fotografiram po danu neku scenu sa ciljem da od nje napravim CB fotografiju da najbolje rezultate dobijem jednim svjetloplavim navojnim filterom jer sa njime mogu izvuci vise prijelaza, kontrasta i razblaziti sjene.Tada u CB pretvorbi u PSu izaberem naglasavanje na plavi filter pa tako izvucem maksimum CB fotografije kojima bi ja bio zadovoljan.

Ustvari da skratim, nekoga filtriranje u PS-u zadovoljava maksimalno, medutim mene nikako ne jer mi iskustvo pokazuje da Kelvinaža u vrijeme snimanja utjeće na kompaktnost boja i time njihov prikaz, apsolutno uvjereno tvrdim - bez obzira na vrstu/marku/model/brand fotoaparata sa kojim se radi.

chinggis
[07. 07. 2008.]

odlična fotografija sa odličnom prićom. ono što me najviše impresionira je kontrasti koji su ovdje skoro do maksimuma iskorišteni. stvarno odlično :))))

ching :))))))))

Zoopolis
[08. 07. 2008.]

Eto, i ja sam pristaša filtera ( postao) :). Duže vremena ganjam zatopljujuće filtere, i tek nedavno u Hrvatskoj je dostupan Cokin ov 81 C filter, no on je puno jeftiniji od recimo, Bw ovog.

zadnje vrijeme po forumima pa cak i po casopisima pricaju da su fame o razlikama izmedju pojedinih proizvodjaca filtera pretjerane ( tj ima jedan proizvodjac kojeg treba izbjegavati no on je konfekcionar a ne filteras u uzem smislu), pogotovo kada se radi o senzoru. Kazu da Uv i sky light filteri sluze za fizicku zastitu lece, kod cirkularnih paziti da ne vinjetiraju prejako.... O zatopljujućima i razlikama među njima nema puno napisanoga.

Možda off topic, možda nepristojno pitanje ( volim raspravljati javno čisto zbog općedruštvene koristi), isplati li se kupovati skoro 10 x jeftiniji Cokin 81C filter ili ipak pokušati ubosti neke skuplje, BW, heliopane , Tiffene a da o Lee ne govorim?

Uskoro idem u džunglu , stalo mi je natrpati se s opremom, nemam puno vremena za taktiziranje, pa molim za iskreno mišljenje.

Boddhi
[08. 07. 2008.]

eh Zoo na pitanja ti sad mogu strucno odgovoriti iz prve ruke :))

Zatopljujuci filtri, UV protecti, skylighti i nisu neka velika fama, obicna su obojata stakalca gdje kvaliteta jedva malo da oscilira pa su svi vecma isti. Najveca razlika u kvaliteti je medu polarcima i ND filterima (u isto ubrajam i IR filtere gdje su samo dva modela u svijetu "priznata" kao kvalitetna, ali to vec druga tehnika i prica) i tu stvarno treba naci najkvalitetniji koji mozes, obzirom na svoju financijsku konstrukciju naravno. U pogledu tih zatopljujucih - ja imam par Cokinovih obojatih i kvalitetom se nimalo ne razlikuju od istih obojatih zatopljujucih razvikanijih marki. Uzmi Cokin 81C i neces pogrijesiti sa njime, u vidokokontrastnim situacijama mjesanja sjena i osvjetljenja kao tropska dzungla on je u stanju izuzetno fino odraditi stvar.

Ukoliko ides stvarno bas u dzunglu i to tropsku, 81C ce ti biti izuzetno koristan filter, pa ako ti mogu i par savjeta udijeliti: za staticne prizopre skidanja refleksija sa zelenila i uskladivanja dobro je koristiti tu i polarac, samo treba i pripaziti da se ne zbuni u polumraku ili kontralicht rasvjeti pa "poremeti" potrebnu brzinu okidanja.Medutim 81C ce ti perfa odraditi stvar jer ce ujednaciti kontraste, samo jako jako pripazi da se ne zmaze ili ne nakapa mu vlage na nj, onda se taj refleks-artefakt tesko skine u PS-u.

Eto i sada ja malo off-topic, inace i ja vec dosta dugo ganjam jedan filter: Marumijev Greenhancer, LiNk, stvar sluzi za ujednacavanje prijelaza boja u zelenilu i sumi, medutim vec vise od godina od domaceg zastupnika Marumija da ga nabavim - jok, a vani nikako da ga nadem.... pa sad bas kad spominjes dzunglu, ovo bi bilo po meni bog bogova. E da - i nije on nikakav obican zelenkasti filter nego nesto kao polu-polarac (iako se ne vrti) koji sreduje i uskladuje refleksije na zelenilu....

Tako, nadam se da sam ti bar nesto savjetima pomogao :)

Zoopolis
[08. 07. 2008.]

eto, misha mu , jel nije divan ovaj zin i Boddhisatva s njim, to sam oduvjek govorio :)

da, i ja sam ganjao Marumi zatopljujući, no ovi iz Prizme ga nisu uspjeli dovuci, i onda je osvanuo u Praxisu taj Cokin... Inače u obje firme kažu da nemaju upita za te filtre, valjda smo nas dvojica jedini koji ih ganjaju.

supružnica će mi biti presretna zbog gorenapisanog, jer i ona ide u džunglu, pravu idemo, i bila je sumnjičava prema mom izboru filtera.

Hvala ti, puno, puno, doista. ( Cokin je već rezerviran :))

P.S.

kad mi je sve zapelo obratio sam se, sada ilegalnom www.fotoaparati.net, možda ti dotični gospodin uzmogne nabaviti spomenutog marumija.

P.P.S.

Nisam zaboravio na tvoju Yashicu, al je ona zaboravila na mene, kako sam mjenjao adrese prečesto zadnjih godina ona je ostala negdje, na dnu neke kutije. Jednom će iskočiti, javim se onda ako joj budeš htjeo pružiti dostojanstveniju starost :)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…