Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

procvjetao...

© copyright 2011 - 2024 gres

procvjetao...

[kratica stranice: http://fzzo.org/f/439452 ←permalink]
...u vazi...sad mu znam i ime:

ALSTROMERIA

Nježna, a opet raskošna ljepota cvjetova peruanskog ljiljana, zablistat će na svakoj cvjetnoj gredici. Na izbor vam stoji cijela paleta različitih boja njihovih cvjetova, od bijelih, nježno pastelnih nijansi pa sve do žarkih boja rumenožute, vatrenocrvene, karmincrvene i purpurne. Unutarnje latice cvjetova obično su druge boje i prošarane sitnim, tamnije obojenim zrakastim crticama koje cvijetu daju posebno zanimljiv izgled.

U rod Alstroemeria spada oko 50 vrsta trajnica nađenih na planinskim sipinama i travnjacima Južne Amerike. Mesnati gomolji, ponekad nalik na rizome, šire se pod zemljom te stvaraju grmaste oblike uspravnih nadzemnih izdanaka. Tijekom ljeta vrh stabljike se zrakasto razgrana i pojave se prekrasni cvjetovi sakupljeni u rastresite štitaste cvasti sastavljene od nekoliko do mnogo vršnih štitaca. Cvjetovi su sastavljeni od 6 latica koje mogu biti raznih oblika, boja i veličine od 3,5 – 10 cm. Biljke, ovisno o vrsti, narastu od 15 – 110 cm u visinu te su tako neke od njih pogodne za sadnju u mješovite cvjetne obrube, a supatuljaste vrste (Alstroemeria Pygmaea) su pogodne za sadnju na sipinama kamenjara ili u alpinarije. Većina vrsta pogodna je kao cvijeće za rez, a vrlo često se u našim cvjećarama koristi za izradu cvjetnih buketa i aranžmana. I još jedno upozorenje – dodir kože s listovima kod osjetljivih ljudi može izazvati alergijsku reakciju.

Uzgoj

Gomolji se sade kasno ljeti ili rano u jesen na dubinu od 20 cm. U alpinariju se gomolji sade u smjesu ilovače, listovače i krupnog pijeska. Na otvorenom Alstroemeria će dobro uspjevati u plodnoj, vlažnoj, ali dobro dreniranoj zemlji, na sunčanim ili samo djelomično zasjenjenim položajima. Dobro je malčirati biljku prve dvije godine (štiti tlo od isušavanja), a u hladnijim krajevima (kontinentalna klima) treba zemlju iznad biljke zimi prekriti suhim malčem (npr. grančice smreke), jer je biljka otporna na temperature do -10°C. Nakon sađenja ostavite biljku nekoliko godina da raste na istom mjestu kako bi formirala lijepi grmasti oblik cvjetnih izdanaka.

tonci
[29. 04. 2011.]

ja buh radije išao u Peru i poklikao ih,...Ma fotka je super!

agni
[29. 04. 2011.]

malo prije htjedoh reči, al, sačekah potvrdu ...imam ih ranije fotkane, al žarke boje, one pjegice po listovima su me privlačile,bijele nisam držala u rukama ,krasne su!

Suzanna
[29. 04. 2011.]

Divnooooo :)) plus hvala na informacijama.

(znači ipak ljiljan, još tome peruanski.. to me ustvari i zbunilo, jer je oblikom mogao biti samo iz vrste ljiljana)

Katalinic
[01. 05. 2011.]

:)))

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…