© copyright 2025 obscuras
"Tet3ca" 2. pokusna
Unutrašnjost kamere u međuvremenu sam zacrnio crnim akrilom, a isto tako i objektive-rupice sa unutarnje strane. Tako dotjeranom kamerom nastala je ova snimka, daleko korektnija od prethodne. pomnijim zacrnjivanjem unutrašnjosti kamere crnim mat lakom, otklonit će se još više 'lutajućeg' svjetla u kameri i pospješiti kontrastnije snimke, a kasnijom ugradnjom novih konusno izrezanih rupica objektiva još više proširiti vidno polje kamere i otkloniti rubna zatamjenja.
Pogledajte sljedeću sliku u ovom abumu (opis je uz sliku) koja je spojena digitalnim 'alatom' (pa usporedite sa ovom 'sirovo' spojenom panoramom).
Moonspider [24. 04. 2025.] | Jako zanimljivo! Za cameru obscuru izvrsna oštrina! |
obscuras [24. 04. 2025.] | @Moonspider, slikari znaju da velikoformatne slike (koje se gledaju iz daljine i ne mogu se držati u ruci) mogu slikati 'debelim' kistovima, a male (koje možeš držati u ruci) v'tankim' kistovima. Isti princip važi i za kamere, pa i za kameru opskuru. Rupica-objektiv kamere opskure je 'mlaznica' svjetla koje propušta u kameru. Što je promjer rupice-objektiva veći, to je i mlaz svjetla 'beblji', a što je promjer rupice-objektiva manji, to je i mlaz svjetla 'tanji'. Kod kamera 'oštrina' (razlučivost slike) ovisi i o formatu, pa to važi i za kamere opskure. Što je format snimke (negativa) veći, to je i 'oštrina' (razlučivost slike) veća, i obrnuto. Sve ovisi i o 'podlozi' (materijalu) na koji se slika. Kod kamera to može biti bilo koja vrsta filma, fotopapira ili bilo kakve fotoosjetljive površine (kod digitalnih kamera to je foto-čip). Tu nije u pitanju samo format, nego i 'zrnatost' podloge. Svaka slika je na neki način mozaik, a razlučivost (oštrina) slike ovisi o veličini zrna (tog mozaika). Kod analogne fotografije zrno čine molekule fotoosjetljive tvari, a kod digitalne fotografije zrno je PIXEL (koj kod suvremenih čipova ima površinu od samo jednog kvadratnog mikrona!). Na ovoj slici oštrina i nije nekakvo čudo, jer kamera opskura je PRVA AUTOFOKUSNA KAMERA. Pri snimanju kamerom opskurom treba samo znati odabrati kadar i odrediti vrijeme trajanja snimanja (ekspozicije), a nikakvo izoštravanje snimke nije potrebno. |
agni [24. 04. 2025.] | možda ću reči bedasto, al ovo mi je naprosto romantično (a tekst poučan):-) |
sanda [24. 04. 2025.] | carolijica... |
gres [25. 04. 2025.] | bravo profesore, odlično snimljeno, fino spojeno i super objašnjeno! Hvala ti, Ivice!...;) |
proba2004 [28. 04. 2025.] | Sjajno |
Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.
Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))