Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

vijesti: godina 2007.: Svibanj: vijest br. 546

Izložba fotografija kamermana i snimatelja HRT-a

[napisao janimir. 14 Svibnja 2007.][vijest pročitana 1591 puta]

Aleksandra-Dabanovic.jpg
Marko-Buljan.jpg
Zoran-Kovacevic.jpg
Damir-Alter-Matijevic.jpg

U utorak 15. svibnja će u Muzeju za umjetnost i obrt u 19 sati biti otvorena izložba fotografija kamermana i snimatelja HRT-a s temom komunikacija. Zainteresiraima prenosimo predgovor doc. dr. sc. Zlatana Gelba, te nekoliko radova Aleksandre Dabanović, Damira Alter Matijevića, Marka Buljana i Zorana Kovačevića

Fotografija – uhvaćena sjenka
Komunikacijske karakteristike fotografije

Još je Leonardo da Vinci u svome Traktatu o slikarstvu jasno dokazao da objektivnosti u prijenosu slika iz prirode ne može biti i da sve ovisi o čovjeku koji taj prijenos vrši, bez obzira na to kojim se sredstvom služi. Saznanje koje je vrijedilo u XV. stoljeću, za majstore koji su znali besprijekorno prenijeti na platno sve što se pred njima nalazilo, vrijedi i danas, u okruženju novih tehničkih mogućnosti. To što danas imamo kamere ne znači da je prijenos stvarnosti u bilo kojem slučaju vjerniji nego što je bio prije.
Od kada postoji ono što danas nazivamo likovnom umjetnošću, postoji i želja da se pomoću nje na neki način manipulira stvarnošću. Svi koji su imali imalo moći htjeli su da ih se ovjekovječi za budućnost značajnijima, ljepšima nego što su bili. Veličanstvene figure vladara raznih povijesnih epoha samo su neki primjeri kako likovna umjetnost može biti u službi političkih poruka. Ta su djela imala važnu ulogu u političkim odnosima, ali je snaga njihova vizualnog argumenta imala ograničeni domet. zbog činjenice da su bila izrađena u samo jednom ili najviše dva primjerka. S izumom fotografije ta ograničenost više na postoji, pa se time neizmjerno pojačava manipulativna uloga slike posredovane fotografijom, filmom ili televizijom. Zato mnogi političari, pa i oni koji vrlo dobro znaju kako se slikom može manipulirati, ustraju na “hladnom, objektivnom oku kamere” htijući time ljudima koji nisu toliko upućeni u kreativne i manipulativne mogućnosti fotografske slike, stvoriti dojam apsolutne objektivnosti fotografije. Što se hladnoće tiče, slobodno se može reći da je samo staklo objektiva hladno, ali ne i ono što njime posreduje.
Fotografija nije privukla mnogo pažnje u knjigama koje se bave medijima. Ipak, riječ je o najneposrednijoj potvrdi univerzalne popularne umjetnosti, pa prema tome i mediju masovnog komuniciranja. Fotografija se susreće u novinama i časopisima, svakodnevno je nadomak ruke, jeftina i svima tehnološki dostupna. Gotovo svako kućanstvo posjeduje barem jedan fotoaparat, a snimci se pohranjuju u obiteljske fotoalbume. Formalna estetika fotografije ne pravi razliku između obiteljskih fotografija i fotografija koje imaju neku drugu, recimo poslovnu ili umjetničku namjenu.
doc.dr.sc. Zlatan Gelb

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…