Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Rezultati natječaja fotokluba Marin Getaldić za izložbu ulične fotografije
viper
[01. 12. 2010.]

Odabrane radove možete pogledati ovdje Komentari su dobrodošli :-)


vipe
[01. 12. 2010.]

odlične fotke, bravo za dubrovčane!!! :))

FotoMachak
[01. 12. 2010.]

ima zaista odličnih fotki :)

ervin
[01. 12. 2010.]

izvrsnih tu fotki ima! bravo za autore

Balky
[01. 12. 2010.]

Bravo ekipa!!

Personal favourite mi je slika koja je zavrsila na mjestu broj 2! Zaaakon, kako se fotograf spentro gore da mi je znat ?

Miholino
[01. 12. 2010.]

Čestitam, stvarno ima dobrih,

meni se svidjele 1.,2. i dvije 14.

paf_mrvica
[01. 12. 2010.]

bravo gospari:)

rico_ST
[01. 12. 2010.]

Ima dobrih fotki, pozdravljam moje prijatelje. Mislim da ste kao foto klub dosta aktivni, uključivši i izlet na Plitvice. Šteta što naš foto klub u Splitu nije aktivniji po tom pitanju, jer veću šansu uglavnom dobivaju profesionalci.

viper
[01. 12. 2010.]

hvala ekipa na tako lijepim riječima i drago mi je naravno da vam se sviđaju fotke :-)

@Balky, drago mi je da ti se sviđa ta fotka :-)

Stijepo
[01. 12. 2010.]

..zahvaljujem @ viperu ..na profesionalno odradjenom zadatku

..takodjer cestitam izabranima i kolegama koji su participirali u natjecaju

..neka slijedeci bude EROTIKA :)))))))

acophoto
[01. 12. 2010.]

puno dobrih!!

anix
[01. 12. 2010.]

odlične fotke :)

viper
[03. 12. 2010.]

hvala ekipa, Stijepo aka doli, toj je sljedeći projekt: "erotica" :-)

obscuras
[13. 01. 2011.]

Sa zadovoljstvom sam prihvatio ponudu Igora Bratulovića da napišem

Predgovor katalogu izložbe fotografskih slika

članova foto kluba Marin Getaldić iz Dubrovnika

Kako bi tih nekoliko redaka mog promišljanja o zadanoj temi bilo dostupno svim fotozinericama i fotozinerima, a ne samo posjednicima kataloga izložbe, ovdje stavljam na uvid čitav tekst sa linkovima na odgovarajuće fotografske slike.

Protrčimo li kroz povijest fotografije, nameće nam se zaključak da su slike ceste, ili slike sa ulica kao motiv koji određuje genre fotografije poznat pod nazivom „fotografija ulice“, od samih početaka pratile nastajanje ovog moćnog medija.

Prvu sliku slikanu svjetlom uhvato je Nicéphore Niépce 1827. godine (prema nekim izvorima 1826. godine), snimajući kamerom sa prozora sobe, a snimio je „dio ulice iza kuće“ – dvorište zgrade u kojoj je istraživao „heliografiju“ (kako je nazvao svoj postupak svjetlopisnog bilježenja slika). Da je kojim slučajem sačuvana ftografska slika snimana kroz prozor sa druge strane zgrade (zacijelo je Nicéphore Niépce snimao i taj motiv), bila bi to prva prava fotografska slika ulice.

Nicéphore Niépce, prva (sačuvana) heliografija

Jedanaest godina kasnije nastala je fotografska slika Boulevard du Temple, prva prva fotografska slika ulice u povijesti fotografije, a snimio ju je Louis Daguerre 1838. godine, takđer sa prozora zgrade. Prema nekim autorima, to je i prva fotografska slika na kojoj su zabilježeni likovi „dvojice“ ljudi! Bulevard du Temple kojim su svakodnevno kolale tisuće ljudi, mnoštvo fijaker i kočija, na ovoj slici zjapi avetinjski prazan, jer tijekom dugotrajnog fotografskog snimanja nije se dospio zabilježiti niti jedan ljudski lik prolaznika, osim „te dvojice“, čistača cipela na uglu bulevara i „njegove mušterije“. Mislim da je na slici ipak snimljeno više ljudi od „te dvojice“, ali samo jedno je sigurno. Snimljen je samo jedan čistač cipela (jer on je stalno sjedio na svom mjestu), a „onaj gospodin koji je zaiskao da mu se očiste i nalašte cipele“ nije samo jedan. Čišćenje i laštenje cipela traje samo ok dvije minute, a slika je zasigurno snimana više desetaka minuta. Dakle tijekom snimanja slike kod čistača cipela (ako je imao dobar promet tog dana) izredalo se barem pola tuceta mušterija no svi su oni pred čistačem cipela (i pred kamerom) zauzeli istu pozu. Tako su se i naslikali na fotografskoj slici Louisa Daugerrea, sve jedan preko drugoga. Na slici je dakle samo jedan čistač cipela i nekoliko prolaznika kojima je pružao svoje usluge.

Louis Daguerre, Boulevard du Temple

William Henry Talbot (1800-1877) prema neki autorima je istinski otac fotografije. Napravio je velik broj kamera i oduševljeno pisao u svoj dnevnik sve što je otkrio u svojim istraživanjima slikanja svjetlom. Fascinirale su ga male sličice sa pomno naslikanim svim i najsitnijim detaljima motiva. Sličice kakve ni jedna ljudska ruka nije u stanju naslikati. Bio je oduševljen otkrićem da leće sa kratkim fokusom daju malu ali oštru sliku (sa svim detaljima kao i na velikoj slici), ali isto tako da ne traže dugu ekspoziciju pa se slika može snimiti za „samo 3 minute“! Tako je 1840. godine snimio sliku ulice „strpljivi kočijaš“ (ekspozicija 3 minute). Kočijaš kojeg je Talbot snimio tog dana nije baš imao puno posla. Jednostavno, naslonjen na svoj „cab“ čekao je da naiđe neka mušterija. Gospodin uopće nije pozirao, a iskreno mislim da nije ni imao pojma čemu služi ta mala kutijica na tri štapa koju je g. Talbot stavio pred njega. Tom slikom je ulična fotografija sišla sa prozora na pločnik i nastavila svoj nezaustavljivi hod kroz povijest.

William Henry Talbot, strpljivi kočijaš

Roger Fenton je snimao na cesti i sa ceste kamerom-laboratorijem koju je na kotačima vukla zaprega. Svoj photographic van, kameru studio i laboratorij provozao je ratištem Krima 1855. godine snimajući na velike ploče, ali u kolima je bilo i manjih kamera za snimanje na manje formate, pa je tako nastala i ova slika na kojoj je zabilježen Marcus Sparling, Fentonov prijatelj dok sjedeći na photographic vanu čeka da se zaprega vrai sa timarenja.

Roger Fenton, Marcus Sparling on photographic van

Otkriće filma kocem devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća dalo je novi polet uličnoj fotografiji, a konac milenija iznjedrio je digitalnu fotografiju kojom ulična fotografija nastavlja svoj hod vremenom što protiče. Slike se mogu hvatati i slati na drugi kraj svijeta za manje vremena od onog koje je trebalo pionirima fotografije da namjeste svoju kameru.

Poruke iz ovih nekoliko redaka protrčavanja kroz povijest fotografije neka budu naputci posjetiteljima izložbe u sagledavanju ovih 25 fotografskih slika ulične fotografje.

U Zagrebu, 7. prosinca 2010. prof. Ivica Kiš dipl.ing.arh.

esperanza
[13. 01. 2011.]

Poučno, poučno profesore! Svaka čast!

0BS
[14. 01. 2011.]

Hvala Ti prijatelju.

rainman
[14. 01. 2011.]

Odličnih fotki ima!

zztop
[15. 01. 2011.]

sve crno bijele?

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…