Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 jo64

Dijapozitiv ili Negativ
MilosB
[23. 09. 2016.]

Sta preporucujete, koje su pojedinosti, tj sta je prijednost/mana, probao googlat no nenalazim direktna iskustva nego teoretisanje, moj deda je to gledao i ....

diapozitive koje gledam , provia i velvia od fuji

negative 160 pro fuji,

izmedju istih je lako videti razliku u vidu odziva na razlicite boje, te cjelokupni "tint" al usporedba "tehnologije" ne


gogoya
[23. 09. 2016.]

ja samo znam da su dijapozitivi zakon - imam doma kvalitetan dijaprojektor i sve fotografije koje sam napravio na dijapozitivima su mi po bojama mali mrak. I ktome još je užitak gledati slike na zidu u dijagonali preko 3 m. Kao u kinu.

zcuvalo
[23. 09. 2016.]

Dijaći su jako osjetljivi na ekspoziciju. Odstupanje veće od poa stope u pravilu dovodi do promjene boja i sve ostalo s tim u vezi. Negativi su po tom pitanju tolerantniji i trpe veća odstupanja u ekspoziciji od idealne. Dijaće ne možeš više klasičnim putem uvećati na papir - ta je tehnologijaotišla u zaborav (tzv. ciba postupak). Negative možeš klasičnim putem uvećati. Dijaći su u pravilu bolji kod prenosa boje, negativi su tu malo lošiji ali i to je tak-tak...

kaplan
[23. 09. 2016.]

Dijapozitivi će ti biti jednostavniji za digitaliziranje.

MilosB
[24. 09. 2016.]

Aha, znaci dijapozitiv bez tocne ekspozicije da zaboravim. :)

janimir
[24. 09. 2016.]

Prvo kratki uvod:

Dijapozitivi su nekoć bili jedino pravo rješenje za profesionalnu fotografiju i njenu reprodukciju. Kako u novinskoj (brzoj), tako i u sporoj fotografiji (reklamna, modna, monografska…). Uz preduvjete preciznog svjetla (poglavito boje svjetla!) i precizno izmjerene ekspozicije davali su optimum koji se u fotografiji mogao postići, no nisu opraštali greške: kriv balans boje, kriva ekspozicija i sve ode…

Kolor negativi su dozvoljavali veće odstupanje pri snimanju, bili su “tolerantniji na greške” i bio ih je veći izbor, ali…

Dijapozitivi su bili brže gotovi jer razvija se samo film, ne i film i fotografija, bili su oštriji jer su imali korak manje u reprodukciji (bez objektiva u aparatu za povećavanje) i u doba kad skeneri “nisu znali” pravilno očitati negative bili su kudikamo prihvatljiviji za tiskovine - ne samo da je skener bolje “čitao” dijapozitive, već je i skenerist lakše uspoređivao original gledajući sam dijapozitiv, negoli “zamišljajući boje s negativa” ;)

 

Toliko o prošlosti (a govorim iz vlastita iskustva, što kao fotograf, što kao skenerist), a sad malo o “trenutnosti”:

Danas je digitalna fotografija preuzela nekadašnju profesionalnu ulogu dijapozitiva (precizna i brza reprodukcija) i dovela do smanjenja ponude dijapozitiva. Opravdano.

Skeneri, točnije rečeno software za skeniranje je uznapredovao i većina njih već s kakvim automatskim “amaterskim” postavkama sasvim pristojno očitava kolor negative.

Kolor negativi su ostali puno tolerantniji na greške, veći ih je izbor, raspon osjetljivosti u ponudi je od ISO 50 do ISO 1600, a tu su i filmovi “varijabilne” osjetljivosti (obično 100-400)…

 

Sve u svemu, kad bih ja danas birao kolor film (a ne bih jer me u filmu zanima samo cb) izabrao bih kolor negativ. Kako već duže ne pratim tu scenu ne mogu na temelju vlastitog iskustva reći koji je film bolji u reprodukciji boja. Kad bih sam trebao doznati, pogledao bih piše li štogod na APUGu (The Analog Photography Users Group).

Kao prvo, već rečeno, danas je jednostavno odskenirati kolor negativ, a kao drugo: s njega je kudikamo jeftinije dobiti fotografiju bez računala. Kako cibe više nema (osim nekih ultra skupih privatnih labosa preko bare), dijač za takvo što u potpunosti otpada.

Zabac
[24. 09. 2016.]

Kako u novinarskoj ili sportskoj fotografiji moze utjecari na krivi balans boje? Izmjenom filma ili filterima?

Zabac
[24. 09. 2016.]

Provia 400X dijapozitiv.

Srednji format.

Antarctica
[24. 09. 2016.]

Ja sam preklani i lani kao ponovni početnik ispucao 3 role dijapozitiva(Agfa Precisa u studiju "Foto-centar" u Ilici.)Jest da sam koristio sa prvom Nikon F4,a sa druge dvije F3.Svaki,ali doslovce svaki kadar je bio odlično eksponiran.Tako da,ako imaš projektor svakako dijapozitiv,a ako ga nemaš,kupi ga. ;-) Jedina muka je naći ramice za slike koje neće zapinjati pri ulaganju u projektor.

Ubrat
[26. 09. 2016.]

Najbolje ne previše filozofirati i uzeti par raznih rola i sve isprobati :)

Koristim i kolor dijapozitive/negative kao i b&w film i svaki za svoju svrhu služi jako dobro!

Ubrat
[26. 09. 2016.]

Evo par primjera:

Provia 100f

TMAX 100

Ektar 100

maltus
[27. 09. 2016.]

@Ubrat, a sada lijepo napisi SVE tehnikalije da dobijes te rezultate, narocito sa Ektar 1001 :)))

MilosB
[28. 09. 2016.]

Ubrat ovo je fakat fantasticno :)

Janimir, hvala na opseznom odgovoru,

inace za manual sam se odlucio (i ako je tu digitalac uvijek pored) da se usporim, da o svakom frame-u bolje razmislim (o kompoziciji, parametrima svjetla, fokusu, itd itd) te da iskoristim blagodate medium formata.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…