Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

vijesti: godina 2014.: Prosinac: vijest br. 1752

CVU Batana: “Kontrasti” Ermana Bančića

[objava za medije: 18. Prosinca 2014.][vijest pročitana 1448 puta]

KONTRASTI-catalogue-omot-s---kopija.jpg

Centar vizualnih umjetnosti Batana Rovinj predstavlja izložbu fotografija “Kontrasti”. Autor fotografija je Ermano Bančić, a izložba će biti otvorena od 20. 12. 2014. do 18. 1. 2015. u Photo Art Gallery Batana, Trg brodogradilišta 2. Otvorenje izložbe održat će se u subotu 20. prosinca u 18 sati.
Centro arti visive Batana Rovigno presenta la mostra fotografica “Contrasti”. Autore: Ermano Bančić. Dal 20/12/2014 al 18/01/2015 @ Photo Art Gallery Batana, Piazza degli Squeri 2. L’inaugurazione della mostra si terra’ sabato 20 dicembre alle ore 18.


Iz predgovora kustosice izložbe Maje Briski izdvajamo:

Maslina je nešto drugo. Ako kažem zanos, mislim na maslinu, na ulje. Slatka i teška gustoća mirisa. Uspavljuje. Jasmin je ljepota rajske djevice. Ulje je krv i meso, poljubac, guši i zastane u grlu. Miris ulja je opojan. Cvijet je malen, izvana srebrn, iznutra zlatan lijevak. U njemu nektar. Ako je jasmin spasio za nas nešto od rajskih mirisa, maslina će spasiti miris zemaljske ljubavi, opijenu rastopljenost, nesvjesnost. Svijet shvaćam samo onda ako drhtim od toga čuda. *

Tragovi prisutnosti masline na Zemlji, što ih potvrđuju arheološki nalazi njenih koštica u spiljama, stari su više od devet tisuća godina, dok su prva stabla na nama bliskim područjima antičke Grčke, donijeli fenički i egipatski trgovci. Prva kultivirana stabla posađena oko tri tisuće godina prije Krista na Kreti, odakle se maslina proširila Mediteranom, pri čemu maštoviti Grci nisu propustili maslinovom stablu dodati prikladno božansko porijeklo. Prema njihovoj mitologiji, građani današnje Atene molili su se da njihov zaštitnik bude jedan od bogova s Olimpa. Između dvoje najzainteresiranijih, Atenu i Posejdona trebalo je odabrati onog koji građanima prezentira najbolji dar. Posejdon je građanima ponudio vodu, no kad su je počeli piti, osjetili su da je slana pa su ostali ravnodušni. Dosjetljivija Atena dotakne zemlju iz koje se pojavi prekrasno drvo masline te ustvrdi: "S mojim darom nikada nećete biti gladni, niti će vam biti hladno. Dat će vam masline da vas hrane, ulje na kojem ćete kuhati i drvo koje će vas grijati." Uz tako uvjerljivu promotivnu kampanju, maslina [Olea europaea L.] preživjela je tisućljetna iskušenja i danas, kao najpopularnija biljna vrsta mediteranskog podneblja, uz divlju ima, naravno, i sveprisutnu pitomu podvrstu, kultiviranu kroz stoljeća u više stotina sorti koje se već ovisno o namjeni dijele na uljarice, stolne sorte i sorte podobne za proizvodnju ulja i konzerviranih plodova za jelo. Proizvodi od masline postali su temelj prehrane, baza za ljekovite i kozmetičke proizvode, vijencima od maslinovih grančica kićeni su olimpijski pobjednici, maslina je vječna tema filozofskih i povijesnih rasprava, a samo u Bibliji, spominje se više od tisuću puta.

Ermano Bančić, fotograf iz Istre, višestruko je kompetentan da unutar svog medija interpretira takav, vizualno i sadržajno prebogat motiv, prije svega referirajući se na vidljive regionalne transformacije posljednjih desetljeća: obnavljanje donedavno zapuštenih starih maslinika koji se kao dobri duhovi iznenada pojavljuju iz stoljetnih, neprohodnih gustiša i masovnu pojavu novih, mladih maslinika koji će prve plodove dati tek nakon sedam, a najveći urod tek nakon dvadeset godina. (Spomenut ću usput i paralelne civilizacijske promjene u korist reafirmacije, primjerice maslinovog ulja, čija je nekadašnja uobičajena prodaja uz ceste u plastičnim bocama coca cole nepovratno evoluirala u respekt što ga danas stječu njegovi školovani uzgajivači i proizvođači kroz stručne prezentacije i atraktivan plasman na lokalno i globalno tržište.) Shodno takvom okruženju, autor je svoju fotografsku dokumentaciju koja ga zaokuplja posljednjih godina, podijelio u dva koncepta: mlade i stare maslinike. Nimalo ne čudi da tu kolekciju sam autor vidi pod zajedničkim nazivnikom KONTRASTI jer, iako je u osnovi riječ o samo jednom motivu, ta su dva poglavlja neobično različita ne samo na osnovnoj sadržajnoj razini, a to je dob ili starost fotografiranih stabala masline, nego i po njihovom koloritu, općem ugođaju, kompoziciji i tehnološkom pristupu kojim su realizirani…

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…