Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Par pitanja vezanih za nd filtere
Antonio85
[11. 02. 2014.]

Pozdrav svima na forumu!

Zanima me kakva je razlika između skupih i jeftinih nd filtera ako se radi crno bijele fotke.

Koja gradacija filtera je najbolja za fotografiranje izlaska ili zalaska sunca?


joe56
[11. 02. 2014.]

Pitanje je neutralnosti. Naime, lošiji filteri poremete boju svjetla pa bi trebalo kad se stavi napraviti ručni balans. Ili naknadno nekim programom.

I C/B fotografija može imati poremećene boje. Sjeti se samo obojenih filtera za film.

Ovisi kakvu ekspoziciju hoćeš. 4-8 su "obični" ND filteri, a 20-30 trebaš znati zašto ih trebaš. Npr. zamućenje pokreta po danu.

pixino
[11. 02. 2014.]

Evo ja sam ovdje usporedio kineski i Cokin filter pa vidi razliku te neutralne sive.

Za zalaske i izlaske ti je najbolje imati sva tri gradacijska filtera jer ti ovisi koliko bledni je svijetliji gornji dio horizonta od donjeg dijela. Nekad je dovoljan ND 2, nekad 4, nekad 8...nema pravila. Sve zavisi od situacije na terenu.

spelic
[11. 02. 2014.]

Ja imam Lee ND grad od 3 blende i ok su mi, makar ih previse ne koristim ... imam oba s soft i hard prijelazom ali oni su od koristi jedino kad je horizont ravan, cim je neko drvo, stijena, ili nesto s strane ne volim h koristit ... uz exposure blending je pravo pitanje da li su gnd filteri uopce i potrebni jer nisu bas jeftiniji

od ND imam Lee Big Stopper i zadovoljan sam s njim, slike su plave ali se popravi u white balance ...

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

"Koja gradacija filtera je najbolja za fotografiranje izlaska ili zalaska sunca?"

-To ovisi jel fotkaš u sunce ili ti je sunce bočno/iza tebe. Ako fotkaš u sunce dok nije zašlo onda ti ni tri GND filtera koji ukupno skidaju 9 blendi neće biti dovoljno plus naravno što će ti gotovo sigurno napraviti flare. Ponekad kad fotkaš prema suncu flare možeš izbjeći tako da rukom, kapom ili onom bilježnicom u kojoj držiš filtere blokiraš flare no trebaš paziti jer ti i najmanji pomak ruke može ponovo vratiti flare natrag. Zato ti je moj prijedlog ako fotkaš u sunce sa suncom u kadru idi na blendanje i to ne softversko jer ćeš dobiti grozne nuklearne zalaske nego ručno. Ok, možeš i softverski ako ti se neda ručno ali imaš puno pimplanja, popravljanja boja i desaturiranja ako želiš izbjeć nuklearne zalaske. Znam da si napisao da se radi o c&b fotografiji ali moram priznati da softverski nisam nikada radio HDR u c&b verziji. Moj prijedlog ti je u tom slučaju fotkaš u boji. Blendaš softverski nekim HDR programom i tek onda prebaciš u cebu. Možda neki blendaju dvije ili više ekspo već unaprijed prebačene u cebu ali nisam ti siguran. Mislim da ti je tu manja kontrola konačnog izgleda...

Ako pak želiš ručno, kao što ja radim onda ti ne gine wacomov ili neki drugi pen tablet jer onaj fini prelazak sa ekspozicije za tlo/zemlju na ekspoziciju za nebo nećeš moći nikako mišem napraviti. To je picajzlarenje piksel po piksel u 200% zoomu sa najmanjim mogućim brushem i posao od minimalno sat vremena blendanja(ovisi o prijelazu) i za izgubiti vid. Ako imaš ikakvo micanje npr. grana na vjetru na dugoj ekspoziciji preko dijela neba zaboravi blendanje. Ne moraju nužno biti grane. Mogu biti i jarboli od brodova, zastave pa i gaće na štriku:) Tu ti GND filteri pomažu itekako. Pogledaj si kod mene u galeriji. Većina pejzaža, urbanih i ruralnih fotki je napravljena sa GND filterima. No, moram priznati da u zadnje vrijeme većinu fotki blendam ručno(nikako softverski) jer sam blendanje toliko uvježbao i izpraksirao se da mi sve manje vremena treba za cijeli proces.

Ako trebaš savjet kak se točno radi sa filterima kad su u držaću na objektivu slobodno pitaj. Mnogima to dok nisu izašli tutorijali na tjubu nije bilo jasno.

Aragorn
[11. 02. 2014.]

Imao sam slično pitanje kao i ti prije koju godinu, makar mi se rad sa filterima činio kompliciran ipak nije tako, zna febivjetar:) Meni puno puta posluže i volim raditi sa njima. Ovo sa ručnim bledanje je najbolje samo nije to lako, treba jako puno prakse da dobiješ fotografiju u full rezoluciji a da se ne vide prijelazi. Ja se malo igram sa tim i nemam tablet pa ti velim da sa mišem nije sretno rješenje. Za pejsažnu fotografiju mislim da je to jedna od tehnika koju treba savladat, samo i dobar teblet košta:)

I naravno ako ti lovica ne predstavlja problem Lee filteri, ako pak želiš najbolji omjer kvalitete i cijene onda Hitech filteri sa Cokin nosačem i miran si, ja ih koristim i stvarno su ok.

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

Da, definitivno su Hi-Tech filteri best buy. Osobno imam samo Lee filtere a oni su jako skupi. Za nekoga tko nema povrat novaca od fotografije Lee je neisplativ. Ma mogu proći i Cokin iako kod kolor fotki u nekim kontrastnim situacijama daju malo čudne boje no i to se da softverski popraviti...

jug2
[11. 02. 2014.]

odlicna tema !

mene recimo zanima jedan dosta bitan podatak koji je nekako "skriven " od proizvodjaca a

to je vinjetiranje . obicno napisu da je vinjetiranje moguce ali nista konkretno .

pa bi ja postavio pitanje ; koliko je vinjetiranje recimo na nikonovom 16-35 mm ako imate na njemu zasarafit filter od 77mm , koliko prvih milimetara je "mrtvo" ?? moguce je koristit zajedno umetne i navojne pa me zanima . da li dovoljno uzeti samo tanju opciju filtera ili je pametnije kupit filter od 82mm ?

spelic
[11. 02. 2014.]

@febivjetar - ja radim blending ali s misem, gotovo 85% mojih fotki, vec duze gledam taj tablet ali cijena mi se ne svidja ? da li vrijedi toliko

btw bio sam kupio neki kineski tablet, oko 2ookn na ebay i uopce mi se nije svidio, plasticna podloga i plasticna olovka, vrh je osjetljiv na pritisak ali opet preplasticno pa sam ga prodao

Filip
[11. 02. 2014.]

Alene sta bi ti znacilo 'rucno blendanje'?

Filip
[11. 02. 2014.]

Alene sta bi ti znacilo 'rucno blendanje'?

Filip
[11. 02. 2014.]

@jug2, ovisno je dali si na 16 ili 35 mm. S wide filtrrom ti nece vinjetirati na 35 na 16 hoce ali nista strasno. Ovo jrle ovako ocijena subjektivnog dojma, nisam pixel piper ali dosta sarafim

jug2
[11. 02. 2014.]

@ Filip , ovo sto si napisao , " na 16 hoce ali nista strasno " je malo neodredjeno. koliko je to "nista strasno " u mm ?? ako je na 35 ok ,onda mi netreba sirac …..mada nekontam ni onih tvojih 6 zadnjih rijeci …..al dobro ,sta sad...

Filip
[11. 02. 2014.]

@jug2, htjedoh reći, ako kupiš 77 navojni ultrawide filter da ćeš vinjetiranje riješiti vrlo lako u nekom npr lightroomu na 16 mm.

To govorim za navojni. Ovo dalje sam napisao da nisam pixel peeper, tj jedan od onih koji se bave s tim da mjere točno pixele nego sam ti dao svoj subjektivi dojam da nije neki problem. Uglavnom, nećeš imati "mrtve" pixele nego zatamljenije. 35 sam spomenio zato što si ti spomenio ;) taj objektiv pa je za očekivati da ćeš ponekad korisiti i 35, Tj, cijeli raspon objektiva.

Ako ideš na sistem, npr lee filtera, onda preporučam uzeti wide adapter! ring, koji se navije na objektiv pa na njega ide holder a vinjetiranje ce ovisiti koliko na holderu imas utora za stakla.. Ja imam jedan na koji stavljam obicno 2 blende GND soft ili hard, ovisno o potrebi i još zašarafim preko Lee polarizator. To vec na 16mm daje mrtve pixele, da sada ne mjerim cca 5% fotke, naravno po rubu.

jug2
[11. 02. 2014.]

ok :)

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

Jug2, evo tu imaš link na kratki video od poznatog USA fotografa u kojem onobjašnjava kako bez holdera(držaća) koristiti GND filter rukom i čak ga pomicati tako da zbluraš njegov prijelaz još više tako da se uopće ne kuži. Ova tehnika je ok kad ekspozicije nisu preduge. Na jako dugačkim ekspozicijama ko što ih npr. Filip zna raditi to može biti malo problematično za ruke. Ovisi zapravo u kojem si položaju. Preporučam adapter za wide angle objektive.

Kao što Filip kaže vinjetirati će sigurno. Meni na 17-40mm kad stavim držać i filtere gore vinjetira do 20mm. Iako kao što sam rekao ako nisu ekstremno duge ekspozicije i ako ti položaj ruku i tijela u odnosu na objektiv dozvoljava da komotno držiš filtere u ruci umjesto u držaču onda si riješio problem vinjetiranja.

No ako šarafiš gore i polarizator ili obični ND filter onda ćeš sigurno imati vinjetiranje možd čak i sa ultratankim polarizatorom. Ako pak imaš polarizator koji se stavlja u držać i namjeravaš koristiti nd filtere to može biti problem jer ne mora nužno CPL filter polarizirati u položaju u kojem ga držiš sa ND gradijentima nego ga moraš micati lijevo desno da vidiš di polarizira pa npr. Lee firma nudi opciju jednog držaća sa tri utora za GND filtere i posebno još držać sa jednim utorom za polarizator(zakači se na ovaj veliki držać za filtere). U utor možeš umjesto polarizatora staviti i obični ND filter. No, preporučam maknuti polarizator na ovako širokim kutevima jer će ti nebo ili vodu samo parcijalno polarizirati a to izgleda loše. To je najčešći problem kad koristiš širokokutne objektive i polarizator.

Eto, no dobro je znati da imaš više kogućnosti. Najviše ovisi o ekspoziciji, korištenju polarizatora i vrsti koji imaš(da li se šarafi ili ide u držać) i položaju tvojih ruku u odnosu na objektiv....

Enivej, evo linka: Tony Sweet

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

Filipe, evo ti link prema onom što mi je jubitu izlistao za manual blending: pogle

Inače, ja sam naučio iz knjige Michael Frya, poznate legende iz škole A.Adamsa raditi vlo jednostavno blendanje.

Iz RAW konvertera eksportiraš npr. 2-3 ekspozicije i otvoriš ih u PSu. Dakle, u ovu najsvjetliju fotku move toolom unesem srednju i najtamniju fotku i to tako da dok ih povlačim move toolom držim stisnutu tipki Shift jer će tako poravnati fotke točno od ruba do ruba. Naravno, pod pretpostavkom da su sve tri ekspozicije jednake rezolucije. Onda kliknem na srednju ekspoziciju i u paleti Layers na dnu kliknem na ikonicu Add Layer Mask. Pa kliknem Ctrl+I da sakrijem taj lejer. Zatim izaberem iz lebdećeg izbornika brush tool sa time da foreground color mora biti bijela. I onda krenem farbati brushem preko onog dijela koji želim da mi je ekspozicija od tre srednje fotke. Brush možeš mijenjat opacity jer najčešće je 100% prejako. Obično koristim između 10% i 50%... Ako mi treba i jače komotno dignem gore. U slučaju da si prefarbao dio koji nisi htio nema problema. Samo promjeniš boju foreground kolor au crnu i kreneš farbati po tom dijelu gdje si fulao. Tako ćeš sakriti to gdje si pogrešio. Pa onda ponovim istu radnju iza najtamniji lejer: klik na njega, add layer mask, ctrl+I pa bijelim brushem otkrivati tu ekspoziciju. Dodatna kontrola je još i ta da svakom od ova tri lejera možeš smanjiti opacity ako treba. Meni najčešće da.

Dakle, da rezimiram, to je u biti rad sa adjustment lejerima koji su potpuno fleksibilni i možeš ih uvijek mjenjati ako si tu fotku sejvao kao psd ekstenziju d npr. za mjesec dana ponovo možeš popraviti svaki lejer posebno.

Znači, sa brushem bijele boje otkrivaš lejer a sa brushem crne boje sakrivaš gdje si pogrešio tj. vraćaš na prethodno stanje. I tako kombiniraš bijelu i crnu boju brush toola na tom lejeru. Jednostavno i lagano kad se uvježba. A najbolje od svega je da možeš mijenjati koliko te volja i ponovo otvoriti ako imaš korekciju.

Na kraju sva tri lejera unesem u novi lejer(Add layer u layer paleti pa onda Image-Apply Image) i onda možeš krenuti na dodatne lokalne i globalne korekcije tipa Dodge&Burn, Color Balance, cloning&healing prašine i smetnj, itd... na kraju sve ponovo uploadam u novi lejer ko što sam prethodno objasnio i to je ajmo reći zadnji finalni lejer. Sve obavezno sejvam kao psd fotku tako da mogu ponovo otvoriti i korigirati sve lejere kad poželim. Ako mi treba jpg ili tiff onda uvijek Image-Duplicate Image pa sve fletam u jedan lejer i onda tu kopiju spremam kao jpg ili tiff.....

Većina vas zna sve ovo no pisao sam za one koji ne znaju a moglo bi ih zanimati.

Night
[11. 02. 2014.]

To sa ručnim pituravanjem po slici je zadnja opcija koja se radi kad više ništa ne preostaje. Puno je jednostavnije kreirati luminosity mask ili iz odogovarajućih kanala pomoću calculations skombinirati masku koja će budući da je generirana iz same slike već savršeno pristajati. Onda se na njoj mogu odraditi još neke korekcije sa dodge, burn, minimum, maximum, blur ili što je već potrebno. Preporučam od Lynda.com tutorial o maskiranju, da se naučiti prilično napredne metode maskiranja, u početku je to gnjavaža sve gledati i pratiti, ali kasnije štedi vrijeme pa se neće trošiti par sati na ručno maskiranje nego će se u par minuta složiti savršena maska.

Naravno to je za onoga kome se da puno učiti, a za oponašati GND filtere je dovoljno napraviti dvije ekspozicije i onda ili ubaciti dva layera (po mogućnosti smart objekte jer su editabilni) i povući na gornjem masku pomoću gradient toola.

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

Od kuda ti to da je to zadnja opcija? Prvi put čujem i ne drži mi vodu da je to zadnja opcija. Zašto? Pa zato jer radiš sa idealno eksponiranim djelovima slike. U Luminosity maskama radiš sa jednom ekspozicijom pa se zna pojaviti šum u pojedinim kanalima ako pretjeraš.... Ovdje nema šuma jer je riječ o različitim ekspozicijama... Naravno, kad si sve izmerđao u jedan lejer možeš još korigirati fotku sa luminosity maskama. Nitko ti ne brani. Ali i tamni i svjetli dijelovi su iz posebne ekspozicije u merđanju lejera. Je, istina picajzlast je to posao ali vrijedi truda.

Night
[11. 02. 2014.]

Smisao luminosity maske i jest u tome da iz jedne ekspozicije napravi razliku između onoga što je dobro eksponirano i onoga što nije, kako bi se to što nije propustilo iz drugog layera gdje je bolje eksponirano. Ako ništa ona je puno bolji početak za ručnu doradu nego prazna bijela ili crna maska.

Sve ok ako ti se da tri sata mučiti sa crtanjem po fotografiji, ali mislim da u današnje doba modernih alata kao što je PS nema puno smisla vraćati se tehnikama starim desetke godina kad se tako radilo samo zato što nije moglo nikako drukčije.

Goertosing
[11. 02. 2014.]

Napisano je već puno puta na fotozineu koja je razlika između lošijih i boljih filtera, ali nije na odmet i još jednom:

1. Oštrina - kod kvalitetnih ND filtera manjeg zatamnjenja je gotovo pa ista kao i bez filtera. Kod velikih zatamnjenja i kvalitetnih ND filtera se može primjetiti neznatan pad oštrine. Što je filter lošiji to više devastira oštrinu, a ako k tome i puno zatamnjuje onda je to dobitna kombinacija za totalnu neupotrebljivost

2. Kvaliteta reprodukcije boja. Kvalitetni ND filteri kako i sam naziv govori "neutral" su i u stvarnosti neutralni. Plastika za zavarivanje nema tu neutralnost baš kao i lošiji ND filteri. Preko balansa bijele boje i općenito korekcijama u photoshopu ili kroz RAW obradu se može to koliko toliko urediti ali najčešće je teško dobiti prave boje kakve bi trebale biti ili se dodatno izgubi na detaljima

3. Vinjetiranje. Najproblematičnije kod dugih ekspozicija i širih objektiva, obično kod kvalitetnijih filtera je tanji okvir pa i manje utječu na vinjetiranje

Primjeri kvalitetnijih proizvođača ND filtera: Hoya, B+W, Heliopan, Marumi, Lee, Hitech, Kenko, Schneider, Tiffen

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

Kojih tri sata za merđanje? O čemu pričamo? Jesi ikada probao raditi na ovaj način kako sam opisao pa to govoriš iz iskustva ili samo zato da se nešto diskutira? Šta za selektiranje po kanalima ne treba vremena? A jel, od kad to? Meni za jako komplicirano merđanje treba 45min a nekada i manje. Probao sam Luminosity maske još 2010 i sve ok. Odlično to radi i da se podjednko brzo uvježbat. Tehnikama starim desetke godina? Još iz doba Ansela Adamsa misliš?:)

No dobro, Spelic da ti odgovorim na pitanje. Zaboravio sam, sori. Istina teblet je skup ako hoćeš bolju kvalitetu. No nedavno je neko tu na forumu pričao da će probati nabaviti kineski ali ne neku žblj kvalitetu nego neki puno bolji. Doma imam standardan Wacomov Intuos i neusporedivo je lakše raditi sa olovkom kad imaš neko jako fino picajzlarenje. Za situacije kad je ravan horizont i mišem se da to napraviti pogotovo jer prijelaz sa tla na nebo se da fino izbalansrati sa jednom ekspozicijom tako da preko maske povučeš lagani gradijent i dodatno lejeru možeš smanjiti opacity... Da se miše, to ije sporno. Ali kad imaš antene, zastave, granje i slične komplikacije onda je olovka zakon. A i nekako sam se navikao raditi olovkom. Kad radim mišem fine poteze čudan mi je osjećaj...

Skup je ali koristimo ga i žena i ja već dugi niz godina pa se već otplatio:)

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

No ajde, kad smo već stavljali linkove ovdje ajde da stavimo i prema turoijalima za Luminosity maske od meni najkompetentnijeg lika za to što se pejzaža tiće: Hougaard Malan

i isti lik na drugom sajtu njegov zadnji tutorijal: Capture earth

Dilba
[11. 02. 2014.]

joj Febivjetar zašto su ti tako dugi postovi, neću to danas pročitati...idem na spavanje ;)

Febivjetar
[11. 02. 2014.]

gle, umjesto da gledaš dva i pol muškarca ti to svaki dan pomalo. di je priša? di gori?:)

Filip
[12. 02. 2014.]

@Alene, poznati kao febivjetar, odlikas si :). Onaj tko te prati puno ce nauciti.

Ali stavljam opasku na sve, obrada moje fotografije traje ne više nego max 5 minuta. U najtežem slučaju.

GND i ND filter po potrebi polarizator.

Ako snimim nešta oko čega se moram zahebavati više od 10 min, bacim u smeće i odem snimiti opet.

Zašto? Iz kvalitetnog RAWa izvucem 1,5 bledni bez suma iz sjene. Iz kvaliotetnog RAWa iz highlightsa izvucem 1 blendu bez gubitka kvalitete.

I uz pitanje kako, kada je 3-4 blende gore ili dole razlika, velim - filteri.

A sve je to ok kada krene mashurbacija oko jedne fotke pa dodaj zvijezde, ubaci nebo i sl., ali kada imaš naručeni posao za koji dobiješ novac a moraš snimiti 20 pozicija, najmanje će te interesirati softverska obrada koja traje 3 sata po fotki, a znaš da imaš 20 pozicija i po svakoj 3-4 kvalitetne snime... Koliko je tko uspio to naplatiti? Za mashurbaciju se ne placa, a ja svoje naplatim poprilicno...

spelic
[12. 02. 2014.]

@filip - pa zar to nije i poanta kad te netko placa da pokusas napravit sto bolju fotku ? pa makar to trajalo malo duze

meni osobno exposure blending je postao dio rutine, prije mi je trebalo i do nekoliko sati da napravim fotku ( obicno prva trecina u mom albumu ) a sad to ide puno brze, subjektivno misljenje ali jednostavno volim boje i kontrast koji se moze postici :D

istina imam dslr fotoaparat tek dvije godine, a prije god i pol sam skuziil sta je raw, pa sam jos relativno nov u svemu ovom i uzivam radeci to

Febivjetar
[12. 02. 2014.]

Filipe, kod mene na kvartu mashurbacija je samo 50kn:) Budu i akcije na trajni nalog:)

Slažem se za to što kažeš kad imaš takav posao. Nemaš ti vremena to sve softverski odraditi na način da svakoj fotki posvetiš sat vremena. No, ovo što sam ja napisao tj. ova tehnika koju sam gore opisao je stvarno brza. Probao sam sve kaj se moglo probati od tehnika i ova je za razliku od ostalih jaaako fleksibilna, brza i možeš je dodatno korigirati. Naravno, to ne ide kad imaš 20 fotki za naručitelja koji ih traži "jučer":)

Ova druga tehnika Luminosity mask je isto odlična ali meni traje puno duže od ove prve i nisam je toliko stigao izvježbati kao ovu prvu. Ovu prvu napravim već ko od šale.

Sve ovisi za šta ti treba. Da li je bitno vrijeme ili radiš čisto iz svojeg gušta a vidim da imaš posla preko glave pa znam koliko je meni slobodno vrijeme luksuz:) Da ne spominjem kad još imaš klince školarce:)

Filip
[12. 02. 2014.]

@spelic - naravno da je ali s naglaskom na "fotku". Ne digitalnu umjetnost, kolaze i sl. Sigurno da ima svakakvih slučajeva ali prema mom iskustvu ozbiljne publikacije traže ozbiljne fotke.

Tako da umjesto sati provedenih ispred kompa probavajući napraviti čudo od prosječne fotke je isplativije satima čekati na pravo svijetlo i istu snimiti. Evo to su moja razmišljanja i iskustva ;)

Filip
[12. 02. 2014.]

@Febi, hvala na tutorialima, danas imam snimanje a obradu ću početi prema tvojim uputstvima, čovjek uči dok je živ! :)

Ako pomogne dođem ti ćevape i pivu a ako ne onda samo pivu :)

Febivjetar
[12. 02. 2014.]

Može frende. Sve igra osim pivice. Rakija mi nekako bolje klizne. Ako ima kakvih čevapa od soje a može i sojinih čvaraka još bolje;-)

spelic
[12. 02. 2014.]

@filip , zapravo i slazem se

ali ne slazem se kad netko pokusava popraviti losu fotku, nego bas cekat pravo svjetlo i onda fotku jos dotjerat

evo npr meni su osobno ove najdraze sta sam uhvatio, super trenutak :

slika1

slika 2

da sam uzeo samo jednu ekspoziciju bilo bi dosta izgubljenih detalja, makar sliku1 sam napravio jos kad sam samo istazivao sta i kako ( makar to jos uvijek radim ). ali mislim da ju ponovno idem obradit bilo bi puno bolje, ali nemam vremena zbog faxa :/

Febivjetar
[12. 02. 2014.]

Off topic, kad smo već kod kolaža... postoje li digitalni gobleni? To treba patentirat i uzet paru:)

Antonio85
[12. 02. 2014.]

Hvala vam na objašnjenju,nema mi druge nego nauciti to blendanje i skupiti lovu za neki malo bolji nd filter.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…