Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Color space
pisoj
[14. 05. 2008.]

Interesira me koju postavku "Color space" koristite u aparatu (sRGB ili Adobe RGB), te koju postavku koristite u Photoshop-u kao "RGB working space" (sRGB, AdobeRGB(1998), Monitor RGB-neki profil od monitora). U slučaju da vam se "color space" između fotoaparata i Photoshopa razlikuje dali radite konverziju jednog u drugi ili nastavljate raditi u izvornom "color space-u" iz fotoaparata. I najvažnije od svega dali znate zašto to radite, da mi malo netko pojasni o čemu se tu radi??? Hvala!


nino
[14. 05. 2008.]

ja koristim srgb i u foticu i u windozama i u photoshopu...prije sam imao u foticu srgb, u windozama profil od monitora u photoshopu neki treći i onda sam na dispalyu od fotića imao jednu nijansu boje, u windozama drugu a kada sam fotku otvorio u photosopu neke treće boje...sada svo troje lijepo držim na srgb i nema problema.. :)

ZvonimirK
[14. 05. 2008.]

Ukratko, sRBG je za svakog sasvim dovoljan ako radi za Web ili misli dati razvijati (zapravo printati) fotke u foto-radnjama. Ako pak printate doma, na ink-jet pisačina, SAMO ONDA koristite Adobe RBG, jer će boje kod ispisa biti gotovo kao i na monitoru, inače doista nema potrebe za tim kolor prostorom. E sad da bi se sve uskladilo, treba sve jednako podeseti: na aparatu, odabrati isti ICC za monitor, isti i za printer (proizvođač printera daje ICC profile za svoje printere pa tu ne bi smjelo biti problema), te isto napraviti i u PS-u. Osnovna razlika između Adobe RBG-a i sRBG je u dinamičkom rasponu boja, kod Adobe RBG je on veći i boje su nešto "ispranije".

I na kraju jedan praktični primjer: recimo fotkate u sRBG-u, u istom kolor prostoru i obradite fotografiju i na kraju je pokušate isprintati na svom ink-jet pisaču (koji po nekom čudnom difoltu koristi Adobe RBG prostor boja)- plava će biti bljeda, žute će biti da boli glava, a pojačana je i crvena, dok će zelena izglkedati neprirodno.

Dugo sam se gombao s tim problemom, no eto prema ovom receptu uspio sam riješiti stvar, tako da sada moja Pixma 6700D printa fotkice za poželit.

pisoj
[14. 05. 2008.]

Hvala Zvonimire! Kalibriro sam monitor sa Spyder2express-om. Profil od kalibracije sada mi koristi monitor i Photoshop(kao RGB working space), a na fotiću je sRGB. Primjetio sam da mi fotografije u Photoshop-u izgledaju dosta drugačije - čini mi se da izgube dosta boju (zasićenost).

Fotografije koristim samo za ekranski prikaz, ne štampam ih. Znači trebo bi sve podesiti (fotić, ICC monitor, Photoshop) na sRGB.

ZvonimirK
[14. 05. 2008.]

Pa najbolje ti je isprobati, ako nisi zadovoljan vrati na stare postavke, no mislim da će biti OK.

Berty
[15. 05. 2008.]

pametni printeri kad printas iz photoshopa imaju opciju da li ces koristiti njihov ili photoshopov color profil ...

pa izaberes photoshopov i vise nema veze ko je na cemu ;-)

pisoj - u tvom slucaju DA ( sBGR je zaista sve sto prosjecan user treba da smanji mogucnost razlika i komplikacija na minimum , tj da ih uopce nema )

epozar
[15. 05. 2008.]

foto stock agencije redom preferiraju aRGB (ne racunajuci microstock)

pisoj
[15. 05. 2008.]

Sad sve štima! Monitor mi koristi sRGB ICC profil i Photoshop. Nema više nikakve razlike između fotografije otvorene u Photoshop-u i kad ju gledam u Windowsim-a.

Epozar...aRGB = adobeRGB, pretpostavljam. AdobeRGB je bolji za štampanje-ima veći "gamut", pa ga vjerojatno zato preferiraju.

epozar
[15. 05. 2008.]

pa jes.. sRGB je problematican kod zarkih boja, recimo crvene, a i zute.. to aRGB puno bolje podnosi

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…