Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

fotokemija i zdravlje
point
[30. 12. 2009.]

Kakav je stav svih vas koji razvijate filmove/fotke u kućnoj radinosti oko negativnih učinaka kemikalija?

Koliko mi se čini, jedan od spornijih je hidrokinon, sastojak razvijača. Koliko je, primjerice, jedan Xtol, koji nema hidrokinona ali je zato u prahu, bolje rješenje od nekog tekućeg razvijača koji sadrži hidrokinon? Iako s praškom nisam nikad radio čini mi se da se tijekom pripreme više sadržaja ispari nego kad se radi s tekućinom. Znači, recimo da je manje otrovna, ali joj se duže izlažemo...

Mislite li da količine spornih supstanci nisu prevelike ili da nije loše tražiti alternativu? U vidu čega? Gotove smjese bez (valjda) spornih sastojaka? Mućkanja svojih kemikalija? Caffenol?


ariesZG
[30. 12. 2009.]

najopakiji je bio Cibachrome...tko je to dulje vremena radio ručno-aj aj aj...

Double
[30. 12. 2009.]

Ma peri deri. Meni su ruke od razvijača skroz požutile bile, ali eto sad koristim štipaljke(iako za veliki format ne=))).

Šteti s vremenom polako, ali i štošta drugo šteti tako da nema problema=)

limijer
[31. 12. 2009.]

Najgora je crvena krvna so (kalijum feri cijanid) on direktno razlaže crvena krvna zrnca, ako ga popijemo.

Ako vam padne na um da popijete fiksir (čiji deo ovih dana mnogi konzumirate gotovo svakodnevno kada jedu povrće iz tegle) možete da dobijete diareu.

Hidrokinon direktno utice na zacrnjenje papira i desava, uvijek, kada ga sipate u posudu da prah poleti u vazduh koji udišete.

Šta da vam kažem, svi dobri fotografi oćelave ;)))) a vi odlučite.

Šalim se.

Ako koristite rukavice i vodite osnovnog računa prilikom rada, (imate dobru ventilaciju, a svakodnevno provodite više sati u laboratoriji) neće biti problema).

Do sada nisam čuo da se bilo ko otrovao ili imao neke probleme (sem alergijskih reakcija na šakama nekih koji su rukom u hemikalije stavljali i vadili papir. Za to postoje štipaljke.

mimikis
[31. 12. 2009.]

Negativni učinak kemikalija u kućnoj radinosti je prvo postaneš neplodan, onda ti dođe impotencija i na kraju završiš samoubojstvom! To su najnovija ”znanstvena” istraživanja dokazala na raznim forumima. Oprosti, ali kakvo pitanje takav i odgovor.

Ma ništa ne brini. Moj djed i moj tata i stric su bili fotografi i svakodnevno radili s raznim kemikalijama danonoćno i dočekali mirovinu.

A ako hoćeš profesionalno mišljenje koji je razvijač dobar, odgovor ti je svaki je dobar ako znaš za što ga koristiš. Osobno više sam volio mučkati sastojke jer su takvi bili puno trajniji, ali zadnjih 15 godina nisam mogao naći sve sastojke pa sam prešao na konfekcijske i to opet preferiram praškaste jer ipak traju malo duže od tekućih koje iskoristiš jedanput i onda baciš.

Zabac
[31. 12. 2009.]

I cigarete se kupe na kiosku, a imaju gadno upozorenje (i to velikim slovima).

Malo van teme. Postoji luzina Permetali (za odmascivanje), e to brusi kozu ili Domestos zero (to ima solne kiseline). Niko od toga ne umire.

rista
[31. 12. 2009.]

Ventilacija!!!

Meni je nakon razvijanja fotografija u kupaoni krepal hrčak .

susko
[31. 12. 2009.]

Možda kad je vidija slike? :))))))))

rista
[01. 01. 2010.]

:)))

janimir
[01. 01. 2010.]

Dobre šale nikad dosta, al hajdmo malo ozbiljno — svaki sastojak fotokemije je toksičan: u prevelikoj dozi. U to uključujem i vodu. O.K., malo se šalim, ali samo malo: pridržavajući se zdravog razuma i eventualno čitajući naputke proizvođača nikome se ništa neće dogoditi dok priprema razvijač, fiksir ili kavu drugu kemikaliju. Recimo, ja toplo preporučam da se farmerov oslabljivač ne drži blizu čaše s cedevitom. Ili obrnuto. Samo me njegov vonj spriječio da ga popijem umjesto cedevite (o njenoj toksičnosti razgovarjte na kakvom drugom forumu :))…

20-tak godina sam pripremao i mućkao kemikalije iz praškastih sastojaka i nikad mi ništa nije naškodilo, osim što sam ponekad znao imati tamnije prste, pa uključujući i dugotrajnu obojanost noktiju u ljubičasto (ne zbog kakve mode, već zbog šeprtljavosti). Al nisu mi ni nokti otpali, ni kandže narasle. Kao i kod onih gadnih udaraca po noktu kad pola prsta poljubičasti — sve to prođe za koji tjedan. Kasnije malo više paziš: pribaviš veći broj štipaljki/hvataljki, ili čvršće gumene rukavice. A to su bili problemi s posebnijim kemikalijama.

Što se pak tiče raspršavanja praškastih kemikalija (ne isparavanja, isparavaju tekućine, prašci se raspšavaju. eventualno.), raspriši se enormno mala količina… naravno, ako se radi razumno: ne raditi na propuhu ili uz ventlator (treba li takvo što uopće spominjati)? i po mogućnosti naljevati vodu u praškastu tvar, a ne obrnuto. Primjerice: ako se kupi pripremljen razvijač s dvije, tri posebne doze raznih prašaka, u čvrstu, debelu bocu* se ulije pola potrebne tople vode, postavi ljevak, otvori se vrećica s praškom i u to se lagano nalije malo hladne vode (topla bi mogla izazvati kakvu reakciju — jako rijetko) i to se preko lijevka usipa u bocu. sama vrećica i lijevak se sad ispiru toplijom vodom da se sva količina praškaste kemije prenese u bocu. bocu zatvorimo i mućkamo dok se prva runda kemije ne rastopi. Takvim postupkom će se praškasta tvar minimalno raspšavatai, a ako se netko boji: gazu na usta i nos i radi dalje.

Ponavljam: svaka kemikalija je opasna, ali niti jedna nije opasna ako se s njome pažljivo i pravilno rukuje. Razumno postupa.

*čvrsta i debela boca: pod time podrazumijevam bocu izdržljivu na promjene temperature, no ne razmišljamo o direktnom zagrijavanju boce nad plamenom: ukoliko kemiju mučkamo u boci (zgodno upravo zbog manjeg raspršivanja i manjeg isparavanja) zagrijava ju se u posudi toplije vode. Ukoliko se pak priprema jako velika količina kemije (tipa 5 ili više litara razvijača) koju je doslovce potrebno kuhati: za to valja nabaviti lonac koji će uvijek i samo služiti samo za našu fotokemiju. Zgodan je lonac s debelim nanosom emajla, ali kad se prvi put otkrhne emajl - adio lonac. Idealne bi bile ogromne vatrostalne staklene posude, ali se bojim da bi bile kudikamo preskupe. Nisam nikad radio s metalnim loncima bez premaza — u školi (laboratorijske vježbe i fotokemija) nismo nikad spominjali zašto se njima ne radi, moglo bi biti da nezaštićeni metal reagira s kemikalaijama. (staklo je zakon) No da, ako se radi u loncu veća količina kemije nad plamenikom - obavezno prije i poslije temeljito počistiti i isprazniti kuhinju, a nad loncem uključiti napu na najjače ventiliranje.

tolko za sad. dirnuo sam samo dio teme, ali sam se već "umorio"… ta nova godina je :D

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…