Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 mbukal

vijesti: godina 2006.: Studeni: vijest br. 384

PRVA POSTHUMNA IZLOŽBA ŽELJKA JERMANA

[napisao obscuras. 9 Studenog 2006.][vijest pročitana 1366 puta]

jermanfotokemogrami.jpg

U srijedu 8.11.2006. u 19:00, otvorena je u galeriji BAČVA paviliona Ivana Meštrovića u Zagrebu prva posthumna izložba fotografskoh slika Željka Jermana. Izloženi su FOTOKEMOGRAMI koje je Jerman stvorio tijekom posljednjih godina svog života, a izložba je popraćena projekcijama nekoliko njegovih filmova (i filmom o njegovom stvaranju).

Izložba će biti dostupna posjetiteljima do 22.11. i treba je razgledati neizostavno!

FOTOKEMOGRAM, je moja formulacija slikarske tehnike kojom je Jerman slikao, a pretprošli tjeda to (FOTOGRAM) je bila tema mog predavanja studentima Odjela za animirani film & nove medije (Odjel Multimedija) Akademije Likovnih Umjetnosti u Zagrebu. Nakon predavanja sam svim polaznicima kolegija poslao e-mail-om i sljedeći sažetak predavanja:

FOTOGRAM

FOTOGRAM je slika napravljena osvjetljavanjem motiva postavljenog na (ili pred) fotosenzibilni materijal koji se nakon osvjetljavanja procesira (osnovnim kemijskim postupkom obrade fotomaterijala, razvijanja i ustaljivanja, ili još nekim kemijskim postupcima obrade kao što su toniranje, kontrastiranje, izbljeđivanje ili slično).

FOTOGRAM je dakle slika sjene motiva za čiju tvorbu nije potreban nikakva optička naprava ili uređaj osim (kontroliranog) izvora svjetla.

Pri stavaranju FOTOGRAMA može se koristiti i više izvora svjetla kao i raznih kemijskih postupaka obrade fotomaterijala, a svaki je rad UNIKAT.

Ukoliko se za izradu slike koriste samo razni kemijski postupci obrade fotomaterijala, tako da se na fotosenzibilni materijal kemikalije nanose kistom, spužvom, kapaljkom (ili na neki drugi način, bilo na osvjetljenu podlogu, ili na neosvijetljenu podlogu koja se poslije kemijske obrade osvijetli), dakle ne obrađuje se "snimljena sjena nekog motiva" tada nastaje slika koju neki autori nazivaju KEMOGRAM.

Budući da je u nastajanju takve slike ipak presudan čimbenik i djelovanje svjetla, a ne samo kemijska obrada držim da bi ispravniji naziv za takve radove bio FOTOKEMOGRAM.

Prihvatimo li taj naziv, treba reći da se sa izradu FOTOKEMOGRAMA može kao motiv koristiti i fotografski materijal (snimljen kamerom, negativ, diapozitiv ili kino film, u jednom ili više slojeva ili kao kolaž), mada se u tom slučaju uobičajeno koristi naziv KONTAKTKOPIJA.

Neki autori pod nazivom FOTOGRAM podrazumijevaju KONTAKTKOPIJE (fotografskog materijala), koje mogu biti serije (istovjetnih svjetlotisaka napravljenih definiranom kemijskom obradom) ili UNIKATI (obrađeni osnovnim kemijskim postupkom obrade fotomaterijala, razvijanja i ustaljivanja, i još nekim postupcima kemografijske obrade kao što su toniranje, kontrastiranje, izbljeđivanje ili slično).

U svakom slučaju FOTOKEMOGRAM je tehnika stvaranja fotografske slike koja pruža neiscrpne stvaralačke mogućnosti, pa čak i uz korištenje osvjetljavanja optičkim uređajima (projektorima ili aparatima za povećavanje).

Hrvatski autori koji su dali značajan doprinos ovoj tehnici su Nada Orel (FOTOGRAMI) i Željko Jerman (KEMOGRAMI).

Man Ray (american Dadaist/Surrealist Photographer and Painter, 1890-1976) svjetski je promotor FOTOKEMOGRAMA pa mnogi autori ovu tehniku fotografskog slikanja nazivaju RAYOGRAMI.

U najširem smislu značenja FOTOKEMOGRAM pod to ime možemo svrstati apsolutno SVE FOTOGRAFSKE SLIKE, pa čak i velike serije slika proizvedene sofisticiranim uređajima za izradu “foto printeva”, ali u tom se slučaju NE RADI O UNIKATIMA.

FOTOKEMOGRAM je dakle fotografska tehnika slikanja kojom nastaje (NEPONOVLJIV RAD) UNIKAT!

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…