Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Sto je u biti f-broj...?
Lagonda
[15. 01. 2013.]

Svi znamo da je f-broj omjer zarisne duljine nekog objektiva i njegovog promjera (u fotografskom smislu bih rekao iskoristivog promjera kroz koji svjetlost ulazi i biljezi se na senzor). Dakle, ako imamo 400mm zarisne duljine i f/5 dobijemo da je taj objektiv promjera 80mm.

Ako je 200 na f/2, onda je 100mm. Itd itd... Mislim da to svi znamo i razumijemo. Dakle, f-broj oznacava svjetlosnu jakost? Jacinu?

Takodjer postoje i opticke naprave koji se zovu reflektori, katadiopteri i slicno.

Neki od njih, za one koji ne znaju, se zovu Newton, Cassegrain, Schmidt, pa onda Schmidt-Cass., pa Schmidt-Newton, pa Baker-Ritchey Chretien, Dall-Kirkham, Riccardi-Honders i slicni dizajni...

Dakle, to su opticeke naprave koje koriste zrcala, sferna, parabolicna, ovakva, onakva, i za potpuni rad koriste i sekundarno zrcalo koje se nalazi ispred primarnog.

Samim time blokiraju dio svjetlosti. Ono sto me zanima, ako je zrcalo promjera 200mm i ima zarisnu duljinu 2000mm, onda je to f/10. Medjutim, sekundarno zrcalo ipak umanjuje kontrast i svjetlosnu jakost. Sto je onda s tim istim f-brojem? Zar je on varijabilan? Jel on ne oznacava neki omjer tog primarnog zrcala? Kako u tom slucaju onda stvarno izracunati "svjetlosnu jakost" takvog instrumenta? Preko povrsine?

...

:)


Klik-Kid
[15. 01. 2013.]

aaaauuuuuuuuu

epozar
[15. 01. 2013.]

postoji f-broj i t-broj, prvi je vezan za DoF drugi za ekspoziciju

epozar
[15. 01. 2013.]

... recimo Samyang ima par objektiva koji su u varijanti "za foto" f1,4, a u varijanti za video t1.5 (npr 35mm).

Zrcalni objektivi su načelno f8/t11 recimo

Lagonda
[15. 01. 2013.]

Da, ali svi vezu f-broj za svjetlost. Dakle, ako imam 200mm zrcalo sa 2000mm zarisne, imam zrcalo f/10. Medjutim, ako to isto napravim u nekom od katadioptera, smanjio sam svjetlost jer sam blokirao sekundarnim zrcalom dotok svjetla. Sto onda dobivas u tom f-broju koji oznacava svjetlosnu jacinu? Ili mi svi krvio govorimo?

Kuzis kaj pitam?

susko
[15. 01. 2013.]

Spot mirenjem :D

susko
[15. 01. 2013.]

F-broj se ne vezuje za svjetlosnu jakost nego za fizički promjer blende.

Rijetko koji objektiv ima svjetlosnu jakost koja je navedena, recimo zoomovi i ovi sa puno staklenih površina imaju manju propusnost od jednostavnih prime objektiva i ako im je fizički otvor blende isti, propuštat će manje svitla.

epozar
[15. 01. 2013.]

@Lagonda, pa to i govorim to zrcalo koje matematički ima f10 ima i dubinsku oštrinu za f10, ali se "na svjetlomjeru" ponaša kao da ima cca jednu blendu manje.. zbog svoje konstrukcije

Barbarosa
[15. 01. 2013.]

F broj je odnos promjera objektiva i njegove zarisne daljine i ni manje ni vise od toga. Koristi se i kao relatvna mjera kolicine svjetla koje ce doprijeti do senzora. Ako je f broj manji logicno je da kao odnos zarisne daljine i promjera prodje vise svjetla jer je promjer veci.

epozar
[15. 01. 2013.]

BTW, američki Popular Photography (nekad davno, kad su još bili ozbiljni časopis) su mjerili t-broj, još se sjećam da je Olympus Zuiko 50/1.4 imao t-broj 1.54

Terzic
[16. 01. 2013.]

Kao kad staviš ND filter. Blenda ostaje ista ali treba produžiti ekspoziciju. Proporcionalno omjeru sekundarnog i primarnog ogledala.

pogled_u_bb
[16. 01. 2013.]

Tome treba dodati da objektivi vinjetiraju pa na raznim udaljenostima od osi objektiva f broj pada :)) Ali sve je to teorija za znanstvenike i inženjere a ne nas umjetnike ;)

zoran
[16. 01. 2013.]

ako dobro shvaćam navedeni problem, ogledalo blokira dio toka svjetlosti kroz napravu; treba dakle uvećati teoretski f-broj za onaj dio koji blokira ogledalo, najlakše dijeljenjem ukupne površine i površine koju pokriva ogledalo(ogledala).

T-broj je f-broj korigiran za transmisiju svjetlosti kroz napravu, što je više leća veća je i mogućnost gubitka svjetlosti zbog refleksije na dodirnim površinama leća...

Umjesto teoretskog izračunavanja lakše bih došao do f-broja na način da usporedim f-broj pouzdane naprave (objektiva)sa ovom složenom napravom sa ogledalima, mjereći svjetlomjerom svjetlo koje prolazi kroz obje naprave.Ista količina svjetla pri prolazu znače isti f-broj.

epozar
[16. 01. 2013.]

.. dodajmo ovdje i "malu prljavu tajnu" proizvođača aparata da automatski "pojačaju sliku" ako puna blenda dosta odstupa od deklarirane vrijednosti..

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…