Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 Batos

Rasvjeta
ariesZG
[29. 03. 2014.]

Dakle, kupio bih si neki komplet flash rasvjete, uglavnom za fotkanje portreta i tu i tamo neke mrtve prirode. Gledao sam malo ponude po netu ali nisam još sto posto siguran, pa bih volio čuti koji dobar prijedlog, pogotovo od nekoga tko ima takvo nešto. Ne bih uložio previše novaca jer mi ne treba za posao, već nešto pristupačno za malo korektnije rezultate (do recimo 4000 kuna). Poželjno je da ima akumulator. Hvala unaprijed.


seewolf
[29. 03. 2014.]

prvo sta mi pada na pamet su kombinacije flash + kisobran/softbox.

koji sistem imas?

ariesZG
[29. 03. 2014.]

Da, u svakom slučaju nešto takvoga. Idealno bi bilo tri tijela. Na Canonu sam.

cigo
[29. 03. 2014.]

Do 4000 kuna gledaj kineske bliceve u kombi s bjuti dishom, kisobranom i spftboxom. Ne treba ti akumulator a jeftinije ces proc, jednake rezultate ces dobit. Plus lakse se prenosi

Woosh
[29. 03. 2014.]

Cigo je potpuno u pravu,ja imam Yongnuo 460 II 3 komada i to fino šljaka.Ak baš hoćećeš studijske glave - evo.

Night
[29. 03. 2014.]

Za portrete i mrtvu prirodu ne treba neka jaka rasvjeta, blicevi su i više nego dovoljni. Znači kakva tri kineza, jedan ST-E2 (klon) za na aparat i to je to. Tri stalka, dva combo kišobrana koji mogu biti transparentni i srebrni, jedan veći softbox i eventualno beauty dish. Sve to potražiš na gorespomenutoj Canosi i imaš odličan vrlo prijenosan sistem za malo novca.

Što se bliceva tiče ja bih svakako ciljao na nešto što je daljinski podesivo, dakle preko aparata jer inače treba puno hodati i gubi se puno vremena.

gogoya
[29. 03. 2014.]

čemu ST-E2 kad ima tako jeftinih (i dobrih) radio transmitera...

Goertosing
[29. 03. 2014.]

Quantuum bljeskalice se super podešavaju/kontroliraju preko aparata uz navigator okidače, a nisu skupi.

Mene bi zanimalo zašto je potreban akumulator, hoće li se to najviše koristiti okolo na terenu gdje nema struje?

Pitam jer su dvije opcije rasvjete, baterijske ili studijske bljeskalice, svaka vrsta ima neke prednosti i mane, a rad na terenu je možda ključna stvar

Evo ja ću sve važnije napisati u natuknicama

Baterijske bljeskalice:

- male i lagane za prenositi u skoro svim prilikama, upotrebljive bilo gdje

- dobre za po terenu jer im ne treba struja (ali trebaju baterije heh)

- pojedinačno su možda jeftinije ali kada se složi nekakav komplet ispadne skuplje nego studijska rasvjeta

- za montažu kišobrana trebaju nosač i još poseban nosač za montažu softboxa

- za obično daljinsko okidanje nisu skupi okidači, ali ako se ide na kontrolu iz fotoaparata (podešavanje jačine, zoom-a, paljenje/gašenje...) i bljeskalice koje to podržavaju onda to značajno diže cijenu (skuplje od studijskih kompleta s istim/sličnim mogućnostima)

- ako je potrebna sinkronizacija veća od 1/200 onda su potrebne još skuplje bljeskalice i još skuplji okidači (za razliku od Quantuum studijske rasvjete kod koje svaki model ima sinkronizaciju do 1/8000s)

- duže traje vrijeme punjenja kapacitora (posebno kada okidaju na punoj snazi)

- performanse su ok za modeliranje svijetla ali ipak i s osnovnijim studijskim bljeskalicama se mogu postići bolji rezultati nego s najboljim baterijskim bljeskalicama

Studijske bljeskalice:

- uglavnom se jeftinije dolazi do boljih rezultata/većih mogućnosti (npr najosnovniji tip ispod 2000 kn 2x 200WS komplet će dati puno više nego baterijski komplet u toj cijeni)

- u odnosu na baterijske bljeskalice imaju puno veći izvor svijetla (lampa im je nekoliko puta veća nego kod baterijskih) i svijetlo je kvalitetnije, prirodnije, mekanije, raspršenije

- kvalitetnije su i veća im je trajnost, laka dostupnost rezervnih djelova

- u odnosu na baterijske bljeskalice su puno jače (baterijske imaju usmjerenije svijetlo i takav reflektor da 'na papiru' daju dosta veliku vrijednost jačine svijetla ali u praksi VB 58 kod studijske je puno jači nego VB 58 kod baterijske)

- ne trebaju nosač za softbox, niti nosač za kišobran, niti nosač za stativ jer sve to skupa imaju već ugrađeno na sebi

- sinkronizacija im je do 1/8000s na gotovo svim modelima

- imaju modelirajuće svijetlo pomoću kojega se može unaprijed viditi gdje će i kako padati sjene (to imaju i neke baterijske ali nije baš upotrebljivo kao ovdje)

- jeftinija mogućnost kontrole (npr za Quantuum bljeskalice Navigator okidači mogu podešavat sve s fotoaparata (uključujući i modelirajuće svijetlo)

- brže se pune (razlikuje se po modelima ali uglavnom im treba oko 1 sekunda da budu spremne na ponovno okidanja nakon okidanja na punoj snazi, dok baterijskima treba 3-5 sekundi)

- veće su i nije baš da stanu u "torbicu", a zbog veličine su nezgodne za neke situacije (npr za fotografiranje šireg kadra interijera - teško je naći mjesto gdje neće smetati)

- većinom rade na 220V utičnicu (ok za studio i lokacije gdje ima struje). Ako ih treba koristiti na terenu onda modeli s svojim akumulatorima su puno skuplji (i manji je izbor), ili treba kupovati napajanje za njih, a takva napajanja su skuplja nego same bljeskalice (i teška i velika)

Klik-Kid
[29. 03. 2014.]

mislim da mi za portrete nebu trebalo 1/8000 :-)

ariesZG
[29. 03. 2014.]

Hvala ti, Tomislave. Svjestan sam prednosti i nedostataka i jednog i drugog i već dulje razmišljam i tražim neki kompromis. Da, najčešće bih koristio u vanjskim uvjetima gdje nemam pristup struji. Malo ću pregledati ponudu pa valjda iskombiniram nešto :-) Hvala svima.

Goertosing
[29. 03. 2014.]

Klik-Kid - sve ovisi, u studiju ne ali ako ideš na otvorenome nadjačavat svijetlo sunca da dobiješ ravnomjernu raspodjelu svijetla onda dobro dođe sinkronizacija na većim brzinama (ok, 1/8000s teško da će trebati ali preko 1/200 svakako)

sholky
[30. 03. 2014.]

Ako je za korištenje vani onda treba pogledati Jinbei HD600. Studijski flash sa baterijom ugradenom direktno u samu glavu. Nešto kao Profoto B1 ali bez Profoto cijene. :)

ariesZG
[30. 03. 2014.]

To sam baš neki dan gledal, zvuči mi ok.

Night
[30. 03. 2014.]

@gogoya, za oko 500kn imaš Yonguo ST-E2 s kojim je problem kontrole bliceva riješen, ako postoji sustav radio-okidača koji podržavaju E-TTL i za 500kn mogu dobiti predajnik i tri prijemnika uzimam odmah! I prodajem ST-E2, jako povoljno :)

Klik-Kid
[30. 03. 2014.]

imam ti ja 2 paketa sibica ako hoces..

Tomislaw
[30. 03. 2014.]

Kad smo već kod kontrole snage fleševa, zgodno je znati da će, barem po najavi, Cactusi v6 podržavati većinu zastupljenijih fleševa (CaNikon, Sony, Pentax, Metz, Sigma itd.). Odnosno, pomoću Cactusa će se moć kontrolirati snaga i zoom na flešu.

Goertosing
[30. 03. 2014.]

sholky* ima i Quantuum R+ serija, od 300WS i 600WS bateriju (akumulator) sa još boljim cijenama, ali sve je to dosta iznad spomenutih 4000 kn ako govorimo o kompletu s ostalom opremom.

Tomislaw* Yongnuo i Pixel imaju već odavno okidače koji mogu potpuno kontrolirat bljeskalice raznih proizvođača. Npr Canon aparat, na njemu odašiljač, pa na jednom prijemniku npr Canon bljeskalica, na drugom Nikon, i obje rade u TTL-u, i možeš iz fotoaparata određivat zoom vrijednost, jačinu ili odnos jačine za svaku posebno, i još bezbroj mogućnosti (da ne nabrajam sad...)

Zabac
[31. 03. 2014.]

Dajte me prosvijetlite, zar kada se koristi studijska rasvjeta, ne treba izmjeriti svjetlo flash metrom?

Ja sam doma nešto slikavao i najjednostavnije je bilo izmjeriti svjetlo (manualno flas) i onda preračunati brzinu i blendu i okinuti.

Goertosing
[31. 03. 2014.]

Pa može se mjeriti ali uz današnje tehnologije sve rjeđe. Lakše je i brže okinuti bezveze i onda kod drugog okidaja korigirati ekspoziciju (bilo bljeskalice, bilo aparata) nego mjeriti i računati. Uz modelirajuće svijetlo se najčeće odmah može dobro odrediti iz prve

cigo
[31. 03. 2014.]

koliko kosta quantuumova rasvjeta s ugradenom baterijom ko ona jihui? :

vugi
[31. 03. 2014.]

moje iskustvo s mjerenjem

prije sam imal pokušaj i pogreške kod određivanja kontrasta na fotkama.

kod fleš rasvjete koja ima pilot svijetlo je nekaj lakše određivat kontrasta svjetla, a kod "običnih" fleševa malo je zafrknuto

kad sam nabavil flešmetar sve mi je postalo lakše. za kontrast i za opću ekspopziciju.

ovak s pokušajima i pogreškama trpi fotić i rasvjeta.

to je moje mišljenje iz vlastitog rada

cigo
[01. 04. 2014.]

Ko tebe kuzi kaj pricas?

Goertosing
[01. 04. 2014.]

cigo* 600WS s napajanjem 300WS s napajanjem

cigo
[02. 04. 2014.]

dakle ne zanima me vansko napajanje preko baterije interesira me vaijanta kao sto ima jingbei s ugradenom baterijom? quantum r+ serija kolko vidim ima odvojenu bateriju.

kaj se tice mjerenja svjetla. ak nemas svjetlomjer, okines test i vidis kak ti zgleda i korigiras blendu dvije. ak delas sa svjetlom onda znam vec empirijski kolko je jacina pojedinog svjetla

marco
[09. 09. 2014.]

akomožda nekoga zanima

http://www.njuskalo.hr/fotooprema/studiska-foto-rasvjeta-oglas-12706372

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…