Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

UFRaw u kombinaciji s GIMP-om...
sinek
[07. 01. 2009.]

Koristi li itko ovu kombinaciju? Tražo sam neki free NEF editor pa sam pronašao ova dva programa. Skinuo sam ih i instalirao i čini se da rade. Zanima me ima li itko iskustva s ova dva programa?


Jethrotull
[07. 01. 2009.]

probo sam gimp i dilitnuo ga isti dan, naviko sam na PS i to ti je to:)

c-rider
[08. 01. 2009.]

ja koristim GIMP, a UFRaw nesto rjede, jer obicno fotografiram u jpeg-u. mislm da je jedino bilo problema sa exifom u starijim verzijama....

NadrKan
[08. 01. 2009.]

Ja sam jedno vrijeme koristio gimp i mogu reci da je dosta dobar.treba vremena za navikavanje sa PS-a,jer neke stvari ne funkcioniraju isto (kao npr.quick mask),ali je u principu ista stvar kao i PS.samo sto je free.cini mi se da UFRaw postoji kao samostalna aplikacija i kao plugin za gimp.radio sam s njima dok sam imao Olympus jer cita ORF fileove i bio dosta zadovoljan.ali kad sam presao na Sony,skuzio da ne cita ARW fileove :-(((((

Ako si na Linuxu,predlazem da skines Gwenview ili Digikam.oboje su free aplikacije za KDE i imaju dobre raw editore.posebno Digikam i vjerujem da podrzavaju sve verzije NEF-a.

masami
[08. 01. 2009.]

Linux RAW editori

Pogledaj malo ovdje i probaj. Dok sam koristio linux, obradu raw-a sam radio ili pod Raw Therapee ili Bibble Pro. Lightzone mi nije legao.

Za Win/Mac platformu ipak preporučam Lightroom ili za nikonaše ViewNX/Capture NX2+Nik Color Efex.

Za samo Mac platformu (na kojoj sam trenutno) postoji i Aperture 2, ali je mrvicu spor pri izradi preview datoteka. Lightroom je osjetno brži u radu.

Bit dobrog RAW editora je da možeš srediti fotku do te mjere da ne moraš otvarati PS/Gimp, ako već nemaš neke veće radove po selektivnom pristupu.

NadrKan
[08. 01. 2009.]

Je,Bibble je fakat dobar.mozda najbolji editor s kojim sam radio.sam kaj nije free a bogme ni jeftin :-(

sinek
[08. 01. 2009.]

Hvala na odgovorima. Do sada sam radio samo s filmovima, a odnedavno imam D80 pa sada ulazim u digitalne 'probleme'. NX2 sam dobio na trial i nije loš, ali sam sada u potrazi za nečim free. Za sada mogu reći da GIMP i UFRaw nisu loši posebno ako se uzme u obzir 'cijena'. A što je zanimljivo, oba dolaze i pod Windozama.

Malo ću još čačkati i po NX2 i UFRaw-u da ih usporedim....

Pozdrav,

S

masami
[08. 01. 2009.]

Pošto u zadnje vrijeme i sam koristim CNX2 koliko je god više moguće uz svoj D80 da napišem nekoliko stvari...

Jedna od zanimljivosti Nikonovog softvera je što se u taj isti izvorni NEF može spremiti obrađeni jpeg, zajedno sa svim korištenim postavkama da bi se došlo do tog rezultata. Na taj način je lakše arhivirati taj "digitalni negativ" jer zauzima manje prostora. Evo za primjer: Jedan komprimirani NEF neke srednje dubinske oštrine sa puno detalja od D80 iznosi cca 9MB, nakon obrade u NX-u i spremanja taj isti NEF je veličine cca 14MB, TIFF-ovi sa LZW kompresijom i 16 bita po boji cca 55MB, a sa 8 bita po boji upola manje. To je sve pogodno za arhiviranje fotografije bez gubitaka kvalitete. Jpeg sa najmanjom kompresijom je cca 5MB što je upravo razlika obrađenog i neobrađenog NEF-a. Taj Jpeg zamjenjuje onaj izvorni unutar NEF-a koji je "Basic" kvalitete i uglavnom služi samo za pregled fotografije na LCD-u aparata. Naravno, ako se taj NEF iz nekog razloga nađe na kartici aparata, aparat neće prepoznati taj NEF kao svoj i neće ga više znati očitati ;)

Druga stvar u NX-u su verzije. Uz originalne postavke koje su u trenutku okidanja bile namještene na samom aparatu, svaka izmjena na fotografiji se može spremiti kao posebna verzija. Za primjer, u jednom padajućem izborniku na kraju rada možeš imati na odabir nekoliko obrada u boji, pa nekoliko c/b, pa opet sve to smanjeno na neku rezoluciju tipa 800x600 sa sRGB profilom za npr. fotozine upload....štogod ti padne na pamet :) Onaj Jpeg što se sprema u NEF je onaj od zadnje odabrane verzije pred spremanje, a njene postavke obrade kao i postavke ostalih verzija se spremaju u NEF kao jedan XML zapis korištenih obrada. Otvaranjem svake verzije se nanovo primjenjuju te obrade na osnovni NEF pa jedini problem koji tako može nastati je ako imaš malo "jaču" obradu poput višekratnog noise reduction-a pa ćeš više čekati na konačne rezultate, a vrijeme čekanja ovisi o procesorskoj snazi i količini radne memorije (2GB je i više nego dovoljno ;) ).

Treća stvar bi bila selektivna obrada. Svaki zahvat na fotografiji preko alata CNX-a se može napraviti selektivno. Stvar je u tome što se koristi nedestruktivni pristup obradi u layerima koji su prikazani kao funkcije alata i zahvaćeno područje se može ograničiti. Ono što nema je pathiranje koje je korisno za izrezivanje i izradu montaža. To je ipak područje PS/Gimp programa.

UFRaw sa druge strane ima i svojih prednosti. Besplatan je, ima jedan od najnaprednijih AHD algoritama za interpolaciju Bayerove mreže (dcraw) i može vrlo kvalitetno izvući one najsitnije detalje bitne za ispis u velikom formatu, što baš i nije slučaj kod svih raw konvertera/editora.

Ima toga još, ali se ne mogu sad sjetiti...mislim da je ovo za početak dovoljno :))))) Ako te još što zanima, nabaci poruku preko kontakt forme fotozina ;)

masami
[08. 01. 2009.]

eeeeee :)) mislim da je nešto slično to sa raw-om u CNX-u moguće i sa Lightroomom ako se raw (nef, cr2, orf i sl.) prebaci u DNG format...nisam probao pa nisam siguran.

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…