Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 dubi

orbitalne fotografske slike
obscuras
[22. 01. 2010.]

U ovoj rubrici (prijedlozi kategorija u Forumu Fotozina) predlagao sam (bezuspješno) da se u klasifikaciju vrsti fotografije uvrsti camera obscura (slike snimljene pinhole ili inim vrstama samokonstruiranih kamera dugim ekspozicijama), plash (slike snimki veoma kratkim ekspozicijama i motiva nevidljivih ljudskom oku), stereo (stereoskopske X3D ili stereoskopijske II3D snimke), a sada (nadam se pravovremeno), što je bliži tren kada će se prvi fotoziner u orbiti zavrtiti oko zemaljske kugle, predlažem da se u klasifikaciju vrsti fotografija (pored astronomske, ako se tu ne podrazumijeva i astronautska fotografija) uvrsti i orbitalna fotografija. Pretpostavljam naime da će fotoziner mak nakon orbitalnog ateriranja nekim novim albumom u svojoj galeriji predočiti posjetiteljima fotozine stranica seriju slika snimljenih sa orbite.

Nadam se da će ovaj prijedlog naići na podršku članstva fotozine-a, pa ako se i ne prihvati (kao ni svi raniji), može biti povod još jednom zanimljivom druženju.


janimir
[22. 01. 2010.]

ajoj, ajoj… ivica, pa tvoji prijedlozi nisu odbijeni jer nije bilo podrške ili razumijevanja članova, već zato što ne spadaju u tematsku podjelu fotografije (kako se trenutno vrstaju fotke u našim galerijama). tehnička podjela bu uvedena jednom kasnije. rekoh ti to već.

obscuras
[22. 01. 2010.]

Jankić nisam rekel da su moji prijedlozi odbijeni nego samo da nisu imali uspjeha, a držim da je vreme već davno pregazilo klasifikaciju po kojoj se trenutno još svrstavaju fotke u galerijama i vjerujem da je fotozine u stanju nadići to iščašeno stanje, jer je okupljalište amatera. Poznato Ti je i moje uvjerenje da su svaku struku stvorili amateri, dakle oni koje ljubav prema nečemu potakla da to nešto istraže i stvore ako nije bilo moguće drugačije. Svi ostali koji su to novo otkriveno i stvoreno slijedili profesionalno (kao profesionalci) samo su sljedbenici amatera. Prečesto bolesno bahati za bilo što novo, pa zbog toga smetnja bilo kakvom napretku. Nikada ne treba smetnuti s uma da su noevu arku sagradili amateri, a Titanic inženjeri.

Kaj se tiče makovog predstojećeg orbitiranja obavil sam sa njim jednu malu prepisku na stranicama fotozine-a a to mi je dalo i poticaj da ovu temu denem na forum.

obscuras
[24. 01. 2010.]

Felix Nadar je 1858. godine snimajući na mokre ploče napravio prve fotografske snimke iz zraka leteći balonom. Tako je rođena aero fotografija (aerial-photography). 1880. godine Kodakov izum fleksibilnog fotoosjetljivog zaslona (celuloidne trake na koju je nanešen film fotoosjetljive tvari - foto emulzija) roll film, daje snažan podstrek razvoju aero fotografije. Prvu fotografsku snimku iz svemira snimila je automatska kamera lansirana iz vojne baze New Mexico 24.10.1946. godine raketom V2 (ratnim plijenom). Bo je to samo uzlet na rub svemira, a prvi orbitalni let ostvario je 4.10.1957. Спутник-1, ali ne u svrhu fotografkog snimanja sa orbite.

kb512
[24. 01. 2010.]

kit objektiv na rubu svemira, fisheye na rubu svemira.

nije baš orbitalno, al je dosta blizu...

KrunoDebenc
[24. 01. 2010.]

Amateur star-gazer captures astonishing images of Milky Way through hole in roof of his garden shed

obscuras
[25. 01. 2010.]

@kb512 i @Kruno hvala za odlične (nalinkane) priloge u ovom forumu iako se ne odnose na orbitalne fotografske slike. Prilog slika sa ruba svemira je odličan primjer fenomenalne primjene jednostavne suvremene tehnologije u postizanju fotografskih rezultata daleko veće kakvoće od prvog snimka sa ruba svemira iz 1946. godine. Drugi primjer također pokazuje primjenu suvremene (doduše malo složenije) tehnologije u postizanju fenomenalnih rezultata sa područja astro fotografije.

Što je osobitost orbitalne fotografije?

Orbitiranje je kretanje kontinuiranom brzinom ako je orbita kružna, a promjenjive brzine ako je orbita eliptičana, u skladu sa Keplerovim zakonima. Prema tome kamera koja radi snimke u jednakim vremenskim razmacima u kružnoj orbiti, radi i snimke na jednakim udaljenostima, a tim se snimkama može napraviti precizna stereometrijska izmjeru i provjeru geografskih podataka. Od snimki se mogu složiti stereoskopski parovi. U orbitalnoj fotografiji posebno su zanimljive serije snimki izlazaka i zalazaka sunca (izranjanja i uranjanja sunčevog diska u atmosferni omotač Zemlje) i loma svjetlosti pri malim kutevima ulaska u atmosferu, a sve te snimke osim znanstvene primjene imaju i nedvojbenu umjetničku dimenziju.

obscuras
[27. 01. 2010.]

Prva objavljena slika Felixa Nadara snimljena iz zraka 1858. godine. Čitateljstvu pariškog žurnala na slici su ispisana imena ulica i dijelova grada, da bi razumijeli sliku kakvu do tada nitko od običnih ljudi još nije vidio.

nadarizbalona

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…