Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 Boddhi

LEDOGRAFIJA

© copyright 2017 - 2024 obscuras

LEDOGRAFIJA

[kratica stranice: http://fzzo.org/f/699733 ←permalink]
Man Ray (Philadelphia, 1890. – Pariz, 1976.) je autor tehnike slikanja na fotosenzibilnom materijalu bez uptrebe fotoaparata. Držim da je za tu slikarsku tehniku najispravnije ime rayogramme (u spomen na autora te tehnike Man Raya) iako se susreću i nazivi; fotogram, kemogram, kontaktno kopiranje, fotokemogram isl., no svaki od tih naziva označava pojedini specifičan način neposrednog stvaranja slike svjetlom na fotosenzibilnim materijalima.

Kad se govori o neposrednom stvaranju slike svjetlom, treba imati na umu da je uobičajen i opće poznat postupak fotografskog snimanja posredan, to jest da se odvija posredstvom uređaja, fotografskog aparata, koji sustavom leća, prizmi i zrcala, na fotoosjetljivoj podlozi stvara projekciju motiva. Tako, u klasičnoj analognoj fotografiji, posredstvom kamere nastao negativ koristi se da bi se posredstvom aparata za povećavanje izradila slika (pozitiv, najčešće povećanje snimke - negativa).

Rayogramm je metoda neposrednog stvaranje slike svjetlom na fotoosjetljivim materijalima, dakle bez fotoaparata. Na primjer: Postavimo li u tamnoj komori (mračnoj prostoriji) glineni vrč na list fotoosjetljivog papira položen na stolu, a nakon toga ga osvijetlimo (dovoljno dugo ili kratko) nekim izvorom svjetla (šibica, baterijska svjetiljka, elektronska bljeskalica .... ) na listu fotoosjetljivog papira položenom na stolu nastat će latentna slika koju samo treba razviti. Dio papira pod vrčem ostao je potpuno neosvijetljen, na dio papira pala je sjena vrča, a dio papira je neposredno osvijetlilo svjetlo. Razvijen fiksiran i ispran negativ poslužit će za neposrednu izradu kontaktne kopije – pozitiva.

Optimalan rezultat daje mokar postupak kontaktnog kopiranja. Na radni stol u tamnoj komori polži se mokar (u čistoj vodi dobro namočen) list fotopapira (emulzijom prema gore), a preko njega se položi (emulzijom prema dolje, dakle emulzija na emulziju), mokar (u čistoj vodi ispran) negativ. Nakon toga iz „sendviča“ od dva lista fotopapira treba gumenim valjkom dobro istisnuti svu vodu i spužvom odstraniti sve tragove vode sa površine papira, te ispravno osvijetliti odgovarajućim svjetlom (osobno, rabim elektronsku bljeskalicu sa hiperbolnom skalom doza osvjetljenja). Nakon pažljivog razdvajanja negativa od latentne slike pozitiva, latentnu sliku treba standardno procesirati (razviti, isprati, fiksirati, oprati i osušiti).

Analizom nastalog napravljenog rayogramma može se utvrditi da dno vrča nije potpuno neosvijetljeno (po obodu), a tome je razlog debljina papira kroz koju se mala količina svjetlosti uspjela podvući pod vrč. Ujedno ni sjena nije sasvim tamna, a tome je razlog “lutajuća svjetlost” pri eksponiranju (osvjetljavanju u tamnoj komori), zato što se svjetlo odražavalo i od drugih predmeta u prostoriji i zasipalo fotopapir po dijelu na koji je padala sjena vrča.

Ako kao motiv za sljedeći rayogramm uzmemo stakleni vrč (za pivo), slika će imati daleko širu tonsku skalu, jer staklo je optički materijal koji propušta, lomi i odražava svjetlo, pa će na slici pored “sjene” vrča biti zabilježeni i odrazi svjetla od glatke površine vrča i prštanja mlazova svjetla lomljenog kroz prizmatične dijelove staklenog vrča.

Rayogramm staklenog vrča napunjenog vodom (kroz koju slamkom propuhujeno zrak) biti će slika još bogatije tonske skale i sa još više detalja. Voda je također optički materijal. Kako u tekućem tako i u krutom stanju. Propušta i lomi svjetlo, a svjetlost se od njene se površine odražava.

Baš zato što je voda optički material moguće je napraviti rayogramme (neposredne fotografske slike) same vode, pa mi se učinilo zanimljivim takve slike nazvati vodografija (budući da se nažalost krivo, ali usprkos tome, za fotografske slike ustalila upotreba riječi fotografija, riječ koja označava medij koji proizvodi fotografske slike). Ako se za stvaranje vodografija koristi voda u krutom agregatnom stanju (led) tada bi se takve slike moglo nazvati ledografije.

Ledografija je neposredna fotografska slika (rayogramme) leda, koja bilježi tragove svjetla lomljenog u krhotinama smrznute vode, odražene od krhotina smrznute vode, i sjenama krhotina smrznute vode. U mraku (mrkle noći) stavi se list fotografskog papira pod nebo sa kojeg snježi i jednim bljeskom elektronske bljeskalice (1/10000 sekunde) zabilježi se neponovljiva ledografija kristala vode (snijega).

Latentnu sliku, ledografiju, nakon eksponiranja samo treba uredno procesirati u fotolaboratoriju, a kada se dobije negativ, od njega se može napraviti kontaktna kopija – pozitiv, ali može ga se i digitalizirati (skenirati) i obraditi kao digitalnu sliku.

poppop
[09. 03. 2017.]

Slika je upečatljiva, vjerojatno se negdje može pronaći i nazivlje "Ledografija"...

Osobno sam pročitao preambulu do pola, i nisam ja kriv to što nisam razumio o svemu što govori uvodničar ili autor.

No, to nije stvar autora.

Rekao bih, svakome par opanaka, po zasluzi.

Ja nisam zaslužio.

gres
[09. 03. 2017.]

o, profesore, super ti je ovo - to sam nekad radila u labosu s raznim grančicama, prozirnim stakalcima i direktno kopirala na papir - bile su to zanimljive kreacije! ... ;)

obscuras
[09. 03. 2017.]

@poppop, Zvonko ne podcjenjuj ni sebe ni okolinu.

Ako si započeo, pročitaj do kraja.

U ovom slučaju ja sam i uvodničar i autor i to JE moja stvar.

Napiso sam o toj slici to što sam htio prenijeti fotoznu.

Sve započeto privedi kraju.

Ne čekaju te opanci.

Uskočit ćeš u čizme od 100 milja.

Treba samo zalet i skok.

Odluka je Tvoja.

Hvala Ti na prvoj rečenici komentara: "vjerojatno se negdje može pronaći i nazivlje "Ledografija"..."

potražio sam google tražilicom i evo rezultata:

rezultati google pretraživanja na upit: LEDOGRAFIJA

1 rezultat (0,40 sek) !!!!!

i piitanje zbunjene tražilice:

Jeste li mislili: litografija

Rezultati pretraživanja

Šalčio piešiniai-menas - eFoto.lt

www.efoto.lt/node/346141/93 - Prevedi ovu stranicu

13. sij 2010. - INGO37 : Įdomiai : ); skorpione : ačiū:) Darius Žukas : tiesiog grafika, žiemos grafika, ledografija...,; skorpione : vau kiek raktažodžių:) Tirlikas ...

Fotograf iz Litve.

(normalno, tko bi očekivao nekog iz Konga?)

Ipak to što je u komentaru svojih slika dobio Foto Žinios (na stranici eFoto.lt) nije ledografija nego fotografske slike ledenih kristala na prozorima. Dakle snimke leda fotografskim aparatom, a ne neposredne fotografske slike leda (bez posredovanja fotoaparata).

@gres, Goga rayogramme je koliko podcijenjena toliko i neiskorištena tehnika fotografskog slikanja, a ne postoji ni kao kategorija (pored još mnogih) ni na fotozinu.

dvalenti
[09. 03. 2017.]

Eto i ja malo guglah watergram.

obscuras
[10. 03. 2017.]

@dvalenti, nisi trebao guglati. Bilo bi dovoljno da si pogledao u ovom albumu sliku prije ove (vodografija) koju sam napravio prošle godine.

schumsky
[10. 03. 2017.]

vrlo zanimljivo za pročitati, kreativno, da se bavim analogijom sigurno bih isprobao

a sama slika mi se jako sviđa, ma kako je nazvali

minimaliszt
[10. 03. 2017.]

OVO je prava stvar.

agni
[19. 03. 2017.]

tekst kao odlična informacija,a u odnosu na prethodnu ovaj rezultat mi je vizualno atraktivniji:-)

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…