Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

pojmovnik: pojmovi pod S

Sabatierov efekt

[potrebna korekcija?]

Poznat još kao i "pseudosolarizacija", ponekad pogrešno nazivan "solarizacija". Postupak pretvaranja dijela negativne slike u pozitivnu sliku (ili obrnuto ako radimo na kopijama) dodatnim osvjetljavanjem za vrijeme razvijanja fotografskog materijala. Za ovaj efekt se mogu rabiti bilo koji kontrastniji materijali (gotovo svi filmovi i poneki papiri), a izvodi se tako da napola razvijen materijal dodatno osvjetlimo difuznom svijetlošću ne mičući ga iz razvijača. Za snažan efekt je poželjno rabiti razvijače koji rabe kalijeve alkalije i bromidne papire.

Single Lens Reflex

[potrebna korekcija?]

vidi: "jednooki zrcalni fotoaparat"

Slave

[potrebna korekcija?]

U doslovnom prijevodu "rob"; senzor koji slući kao okidač na bljeskalicama osjetljiv na bljesak s druge (glavne) bljeskalice. Rabi se kad ne možemo žicama povezati više bljeskalica.

Slide

[potrebna korekcija?]

vidi: "diapozitiv"

SLR

[potrebna korekcija?]

vidi: "jednooki zrcalni fotoaparat"

Soft fokus

[potrebna korekcija?]

Efekt mekane slike koji se često rabi u portretima. Potrebno je zamutiti sliku posebnim lećama prilikom snimanja, ili difuzorima prilikom izrade povećanja (često se rabe fine ženske najlonske čarape ili slične mrežice).

Solarizacija

[potrebna korekcija?]

Pojava kod ekstremno preeksponiranih fotoemulzija kad se uz sliku u negativu pojavljuje i slika u pozitivu. vidi još: "sabtierov efekt"

Srednjeformatna fotografija

[potrebna korekcija?]

Pojam kojim označavamo rad s fotoaparatima koji načelno rabe "roll film" širine 6 cm. Uobičajeni formati su 6x6 cm, 6x4.5 cm (piše se kao 6x45) 6x7 i 6x9 cm. Rijedji je format 6x8 cm. Poneki sustavi ovakvih fotoaparata mogu rabiti i "perforirani film" širine 70mm ili "plan film" formata 6x9 cm. Uobičajena su oprema profesionalnih fotografa jer povećanje s negativa ovakvog formata daje veću oštrinu i više detalja u slici. Najpoznatiji predstavnici su Hasselblad, Rolleiflex i Mamiya.

Svjetlomjer

[potrebna korekcija?]

Uredjaj osjetljiv na svjetlo koji nam služi za odredjivanje ekspozicije. Postoji više vrsti svjetlomjera koje u osnovi djelimo po načinu mjerenja, a česti su i kombinirani svjetlomjeri. Dvije glavne grupe svjetlomjera su svjetlomjeri za bljeskalice ("flash metar") i svjetlomjeri za konstantnu rasvjetu. Po načinu mjerenja ih djelimo na one koji mjere upadno svjetlo i one koji mjere reflektirano svjetlo, a potonji mogu mjeriti i samo jednu točku u napem kadru ("spot metar").

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…